Ty też kiedyś będziesz seniorem Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 17 czerwca 2019 18:56

Ty też kiedyś będziesz seniorem

Jako społeczeństwo jesteśmy w momencie dużej zmiany – żyjemy coraz dłużej, ale również coraz aktywniej. Kiedy dzieci i wnuki obecnych seniorów myślą o sobie w wieku 65+, widzą siebie po zakończeniu pracy zawodowej, nie na marginesie społecznym, ale na emeryturze rozumianej jako zasłużony czas odpoczynku i moment na rozwijanie swoich zainteresowań. Dobry plan to ważna rzecz, ale życie lubi nawet najlepsze plany weryfikować. Jak więc możemy się przygotować na naszą jesień życia?


Nowa definicja starości

Powiedzenie „zdrowy chorego nie zrozumie” ma w sobie wielką mądrość – wiele osób z osób w sile wieku nie myśli o swojej starości w kontekście ograniczeń i dolegliwości. W rytmie słów piosenki Kabaretu Starszych Panów „Wesołe jest życie staruszka” snujemy plany na emeryturę, w których widzimy siebie na wiecznych wakacjach. I nie ma w tym nic złego. Pytanie – jak to osiągnąć?

Zacznij od najbliższych

Zdecydowanie bliższy jest nam temat starości naszych rodziców i dziadków. To oczywiste, że w pierwszej kolejności planujemy wszystko, co związane z nimi. Ale to również dobry moment, żeby przekonać się o możliwościach, jakie sami będziemy mieli.

„Na wybór domu seniora dla najbliższych, często decydują się osoby, które same wyobrażają sobie swoją starość właśnie w ten sposób. W takim przypadku, często jest to efekt dobrego rozeznania rynku i podjęcia decyzji na podstawie szeregu korzyści zarówno dla seniora, jak i dla jego rodziny. W sytuacji, w której decyzja ta zostaje podjęta zgodnie przez wszystkie zainteresowane strony, zarówno starsza osoba, jak i jej najbliżsi zyskują ogromny komfort. Pensjonariusz, mając zaplecze medyczne i warunki podobne do sanatorium, może czuć się bezpiecznie i skupić się na swoich zainteresowaniach.” – mówi Monika Lechowicz, Kierownik Domu Seniora Willa Wiosenna.

Profesjonalna pomoc = przedłużenie opieki rodzinnej

Domy spokojnej starości to jedna z wielu możliwości profesjonalnej opieki, która – co ważne – nie zastępuje opieki rodziny, ale jest jej przedłużeniem. „To bardzo ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że dbanie o najbliższych może mieć różne formy, a oddelegowanie części obowiązków do kogoś innego, nie nadweręży więzi rodzinnych” – mówi Monika Lechowicz z Medicover Senior. „Kluczem do podjęcia dobrej decyzji jest wspólna rozmowa. Dzięki niej osoba starsza nie ma poczucia odizolowania, za to ma świadomość kontroli nad swoim życiem.”- dodaje Monika Lechowicz.

Tu i teraz

Bez względu na to czy mamy dokładnie zaplanowaną swoją starość, to w jaki sposób budujemy więzi ze starszymi osobami dzisiaj, będzie miało znaczenie, kiedy sami będziemy w podeszłym wieku. Kształtowanie świadomości różnorodności potrzeb i wielu możliwości ich zaspokojenia jest kluczowe w procesie dojrzewania społeczeństwa, w którym ilość osób starszych szybko rośnie.


 

Medicover Senior stanowi część międzynarodowej firmy Medicover Healthcare Services oferującej prywatną opiekę medyczną. Firma powstała w 2014 roku jako odpowiedź na rosnącą potrzebę objęcia pacjentów powyżej 67 roku życia formami wsparcia, które wykraczają poza standardowe pakiety opieki medycznej. Specjalizuje się w organizacji najwyższej jakości opieki domowej i stacjonarnej dla osób starszych.

Firma oferuje klientom szeroki wachlarz usług opiekuńczych: opiekę domową (w tym pomoc asystentów i opiekunów osób starszych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i lekarzy), opiekę dzienną (w szczególności dla osób niesamodzielnych, cierpiących na demencję i Alzheimera) oraz opiekę stacjonarną w Domu Opieki Józefina w Józefowie pod Warszawą, a także w Willi Wiosenna w Święcicach.

Medicover Senior opiera się na najlepszych międzynarodowych standardach i praktykach. Dom seniora Józefina jest pierwszym domem opieki w Polsce, który przeprowadził certyfikację zgodnie z wytycznymi Swedish Care International.

Firma systematycznie poszerza naszą ofertę, szuka nowych rozwiązań w trosce o zdrowie, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa seniorów i ich rodzin.

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 17 czerwca 2019 19:03