Różnice między białym złotem a srebrem
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 30 kwietnia 2019 08:59

Różnice między białym złotem a srebrem

Dochodzi do sytuacji, w których nawet najbardziej doświadczeni w jubilerstwie eksperci mają problem związany z oceną biżuterii i materiału, z jakiego ją wykonano. Przykładowo, złoto koloru białego jest w stanie wyglądać niemal identycznie, jak srebro. Z tego powodu wielu ludzi nieobeznanych z tematem może mieć problem w trakcie zakupów wyrobów jubilerskich. Mogą sobie bowiem pomyśleć, że skoro białe złoto istnieje, to nie ma sensu, aby na rynku można było również nabyć srebro.

Charakterystyka białego złota

Zyskujące na coraz większej popularności białe złoto jest połączeniem właśnie złota oraz innych metali. Za ich sprawą bowiem cała struktura nabiera nowego koloru. Przeważnie w tym celu wykorzystuje się srebro, ale prócz niego takie kruszce, jak pallad, nikiel czy cynk. Dochodzi jeszcze do sytuacji, gdy taką biżuterię pokrywa się rodem, zapewniającym efekt blasku oraz połysku. Za sprawą takich mieszanek można mówić o większej wytrzymałości produktu.

Charakterystyka srebra oraz platyny

Cechą wyróżniająca srebro jest to, że można je w bardzo łatwy sposób obrabiać. Dzięki czemu zawsze jest one korzystne cenowo, jeśli chodzi o zakup. Niestety, wraz z upływem lat osoba nosząca delikatne kolczyki ze srebra zauważy, że są one pokryte ciemnym nalotem. Jest on efektem zespolenia się metalu z siarką. Dlatego w celu zwiększenia twardości takiej biżuterii dodaje się do nich inny stop metalu jak, przykładowo miedź.

Inaczej sprawa miewa się z platyną. W związku z tym, że jest to materiał znacznie twardszy od złota (a co za tym idzie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia) kosztuje on od niego znacznie więcej. Przy tym jego niebywałą zaletą jest to, że nie wywołuje ona żadnych reakcji alergicznych (w przeciwieństwie do złota oraz srebra). Po jakiś czasie użytkowania na platynie można zauważy patynę. Wówczas z pomocą przychodzą domowe sposoby czyszczenia biżuterii. Wystarczy mieć na uwadze to, że w inny sposób czyści się poszczególne materiały. Nie inaczej jest, gdy mowa o wyrobach różnych rozmiarów.

Złote kolczyki w kształcie serca od Ergold

Charakterystyka złota w innym kolorze

W związku z tym, że popularność złota nie gaśnie, coraz chętniej przeprowadza się na nim eksperymenty. Na rynku bowiem można znaleźć złoto nie tylko w kolorze białym, ale i różowym, czerwonym, zielonym czy czarnym. W przypadku różowego jest ono połączeniem złota, srebra i miedzi, nadającej całości różowego koloru. Tego typu stopy używane są do tworzenia ślubnych obrączek.

Podsumowanie

Mimo że z wyglądu są do siebie podobne, to tak naprawdę powyższe stopy znacznie się od siebie różnią, nie tylko pod względem ceny. Dlatego w trakcie wyboru odpowiedniego warto poradzić się specjalisty w celu uniknięcia niepotrzebnych komplikacji.