Testy na HIV, HCV i kiłę na imprezach studenckich
Wpisany przez S.Z.   
środa, 24 kwietnia 2019 10:24

Testy na HIV, HCV i kiłę na imprezach studenckich

Wiosna to dla młodych ludzi czas, który sprzyja poszukiwaniu nowych doświadczeń, również w sferze seksualnej. Jak uniknąć przy tym zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową? Tego studenci z Mazowsza dowiedzą się już w maju dzięki kampanii „Przestudiuj się”.


Warszawa, 23 kwietnia 2019: Według NIZP-PZH w 2018 roku zarejestrowano 1248 nowych zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie o swoim seropozytywnym statusie dowiadywały się w Polsce 3-4 osoby. Także dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń: liczba zakażeń kiłą rośnie lawinowo. Od 34,4 zachorowań na 100 tysięcy ludności zarejestrowanych w Polsce w roku 2010 do aż 73,7 w 2017! Co więcej, o ile o HIV sporo się mówi, to kiła zazwyczaj pomijana jest milczeniem. Dlatego tak ważny jest projekt „Przestudiuj się” realizowany przez Fundację Edukacji Społecznej ze środków z grantu przekazanego w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.
Mobilny punkt bezpłatnego testowania, poradnictwo okołotestowe, informacje na temat bezpiecznych zachowań seksualnych, zajęcia warsztatowe – tak Fundacja Edukacji Społecznej chce zwiększać świadomość studentów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, a szczególnie HIV, HCV i kiły. Kampania „Przestudiuj się” rozpoczyna się od wydarzenia połączonego z promocją krwiodawstwa na terenie warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w dniach 8-9 maja.
„Będziemy obecni również podczas Juwenaliów Politechniki Warszawskiej 17 maja oraz 23 maja w Radomiu (razem z Tramwajem zwanym pożądaniem). Ustalamy też ostatnie szczegóły obecności w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym” – powiedziała Agnieszka Świderska, koordynatorka kampanii. - „Nasz projekt skierowany jest do młodych ludzi, głównie studentów. Chcemy zwiększyć ich dostęp do wiedzy, poradnictwa, a przede wszystkim zachęcić do badania się w kierunku infekcji przenoszonymi drogą płciową. Dlatego na wszystkich tych wydarzeniach pojawi się nasz Mobilny Punkt Testowania. Zależy nam na dotarciu do jak największej grupy odbiorców, którym chcemy zaoferować konsultację z doradcą oraz wykonanie szybkiego, bezpłatnego i anonimowego pakietu testów na HIV, HCV i kiłę”.
Dlaczego właśnie te zagrożenia? Materiały Krajowego Centrum ds. AIDS jasno pokazują, że istnieje duża zależność między zakażeniami HIV i kiłą oraz HIV i HCV. W przypadku wszystkich trzech trudno ocenić liczbę osób nieświadomych zakażenia. Na przykład według NIZP-PZH około 20 procent zakażonych HIV w Polsce nie wie o swoim zakażeniu, a organizacje pozarządowe szacują, że takich osób jest aż 70 procent.
Oprócz wydarzeń w czasie juwenaliów, kampania obejmuje również spotkania warsztatowe dla studentów, w czasie których promowany będzie zdrowy styl życia związany z przeciwdziałaniem zakażeniom HIV, HCV i kiłą. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są zalecenia i standardy Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS dotyczące zasad testowania w kierunku HIV, profilaktyki, diagnozy i leczenia zakażenia, a także jaka jest rola punktów konsultacyjno-diagnostycznych.
„NIZP-PZH podaje, że grupa wiekowa 20-29 lat jest drugą najliczniej reprezentowaną grupą wśród zakażonych HIV. Jest to też grupa wiekowa, w której stosunkowo często dochodzi do ryzykownych zachowań. Młodzi ludzie powinni widzieć, jak się chronić i jak leczyć w razie zakażenia. W Polsce dostępne są bezpłatne i bezpieczne w długim terminie leki na HIV. HCV i kiłę można wyleczyć. Tylko trzeba wiedzieć o zakażeniu. Dlatego tak ważna jest edukacja. Mam nadzieję, że dzięki kampanii „Przestudiuj się” wiedza młodzieży na ten temat wzrośnie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 2 milionów złotych.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
tel: +48 502 213 047
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   www.pozytywnieotwarci.pl 

/źródło - /

Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2019 10:37