Dotacje unijne a ekologia. Jak samorządy chronią środowisko?
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 13 kwietnia 2019 13:07

Dotacje unijne a ekologia. Jak samorządy chronią środowisko?

Blisko 31 mld euro w ramach Regionalnych Planów Operacyjnych to największa suma, jaką otrzymały do dyspozycji polskie samorządy od początku przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Ile z tej kwoty przeznaczono na działania proekologiczne? Odpowiedzi poszukał serwis iKalkulator.pl.

W latach 2014-2020 samorządy województw jednorazowo otrzymały łącznie najwięcej środków od czasu wejścia Polski w struktury UE. Zgodnie z unijnymi zaleceniami, istotna część tych funduszy wsparła działania mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego, przede wszystkim poprzez rozwój tzw. gospodarki niskoemisyjnej w każdym województwie.

Portal iKalkulator.pl w opublikowanej na swoim blogu analizie przygląda się m.in. sposobom, w jakie poszczególne regiony starają się poprawić ogólny bilans energetyczny kraju. Do głównych działań na tym polu należą przede wszystkim zakrojone na szeroką skalę programy wsparcia efektywności energetycznej: w samym tylko woj. pomorskim pochłonie on ponad 500 mln zł.

Bardzo dużą część RPO pochłoną zabiegi mające na celu ograniczenie emisji CO2. Autorzy raportu piszą zarówno o dofinansowaniach na wymianę starych pieców i kotłów, jak też modernizacji taboru komunikacji zbiorowej u wielu lokalnych przewoźników. Tego typu modernizację w największym zakresie przeprowadzi Sosnowiec: dzięki prawie 90 mln zł dotacji tamtejszy PKS zakupi aż 81 nowych autobusów (w tym 35 z napędem hybrydowym).

Wśród projektów wspierających ekologię dominują inwestycje publiczne. Za unijne pieniądze regionalne samorządy nie tylko remontują budynki urzędów, szkół i szpitali, ale również finansują wytyczanie tras rowerowych, budowy nowoczesnych oczyszczalni ścieków oraz rozwój energetyki opartej na OZE. Najlepszym przykładem będzie tu woj. warmińsko-mazurskie, które wzbogaci się o 12 farm słonecznych, generujących łączną moc 14 MW.

Więcej informacji o inwestycjach w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych znaleźć można na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/dotacje-unijne-w-polsce/

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 13 kwietnia 2019 13:19