Telefon komórkowy dla seniora - kilka praktycznych porad jak go obsługiwać Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 05 lutego 2019 12:11

Telefon komórkowy dla seniora - kilka praktycznych porad jak go obsługiwać

Średnie pokolenie bez problemu radzi sobie zarówno z obsługą smartfonów, jak i tradycyjnych telefonów komórkowych. Jednak już osoby starsze mają problemy z opanowaniem obsługi komórek starszego typu. Młodzież wychowana na smartfonach też może mieć z tym problemy.

Telefon dla seniora to zwykle aparat wyposażony w klawiaturę liczbową. Klawisze powinny mieć wyraźne i duże oznaczenia. U góry znajduje się najczęściej zielona słuchawka do odbierania połączeń i czerwona do rozłączania się. Często do nawigacji służą strzałki do góry i do dołu umieszczone na środku klawiatury. Aby móc z nich korzystać, trzeba zwykle wejść w menu, które powinno być oznaczone na ekranie z lewej lub prawej strony. Klawiszami góra-dół można też przeglądać wiadomości lub połączenia. Wiadomość czy numer, na której aktualnie znajduje się kursor, zwykle jest oznaczona wyróżniającym się kolorem.

Prosta obsługa telefonu dla seniora

Najbardziej problematyczne jest zwykle poruszanie się po menu telefonu. Dla osób niezainteresowanych technologiami nawet takie funkcje jak radio czy kalkulator mogą tylko utrudniać obsługę telefonu. Jeśli to możliwe, warto usunąć niepotrzebne ikony i pozostawić tylko te, których senior będzie używać. Wszystkie najpopularniejsze telefony dla seniora można znaleźć tu: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe,telefon-dla-seniora!1.bhtml

Przy każdym z nich można zapoznać się ze specyfikacją by wiedzieć, czy będzie on idealny dla wybranej osoby. Ucząc seniora obsługi telefonu warto pokazać mu, jak zwiększać i zmniejszać głośność. Dzięki temu będzie on mógł mieć osobne, głośniejsze ustawienie na czas podróży tramwajem czy pracy w ogrodzie. W domu będzie natomiast mógł ściszyć telefon, by nie przeszkadzał w czasie snu lub oglądania filmu. Większość osób starszych nie szuka telefonów z internetem. Mając taką funkcję w aparacie mogą ją co najwyżej przypadkiem włączyć, co odbije się na wysokości rachunku za pobrane dane. Dlatego dla babci czy dziadka warto szukać specjalnych telefonów dla osób starszych, które są takiej funkcji pozbawione.

Najważniejsze elementy i funkcje telefonu

Ładowanie telefonu dla seniora nie powinno być problematyczne, bo większość aparatów obsługuje standardowe ładowarki USB. Niektóre mają jeszcze wejście ładowania starszego typu, przez co będą wymagały osobnej ładowarki. Powinna ona znaleźć się w zestawie. Jeśli nie, można próbować dopasować ją w sklepie z akcesoriami GSM.

Część telefonów dla osób starszych posiada funkcję dwóch kart SIM. To przydatne, gdy na przykład telefon ma służyć do celów rodzinnych i służbowych jednocześnie. Niektórzy podają jeden numer najbliższym, a drugi w banku czy sklepie, by uniknąć niechcianych telefonów marketingowych. Aby umożliwić rozpoznanie połączeń przychodzących na ten drugi numer, można pomóc osobie starszej zapisywać numery w pamięci aparatu w wyróżniający się sposób – dużymi literami lub z dwójką na końcu. Jeśli właściciel nie będzie korzystał z dwóch kart, lepiej wybrać model na jedną kartę SIM, co uprości opanowanie obsługi telefonu.