Nie daj się okraść w Sylwestra Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 29 grudnia 2018 13:56

Nie daj się okraść w Sylwestra

Wielkimi krokami zbliża się Sylwester. Niebawem wielu z nas wyruszy w dalekie trasy, by hucznie świętować Nowy Rok w miejscach, w których aż roi się od turystów. I choć dla wielu z nas okres sylwestrowo-noworoczny jest czasem zabawy i wspólnych wypadów, to dla innych niestety jest to sprzyjająca okazja na przykład do drobnych kradzieży. Jak w pełni chronić swoją własność i jak zabezpieczyć się przed okazjonalną kradzieżą? Podpowiadamy.


Nie kuś złodzieja

Często, z reguły nieświadomie, wykonujemy czynności, które są w stanie przyciągnąć uwagę potencjalnego złodzieja. Wystarczy kilka prostych zmian w zachowaniu, żeby zmniejszyć ryzyko kradzieży. Przede wszystkim nie przeliczajmy pieniędzy w miejscach publicznych – nie tylko pokazujemy w ten sposób, gdzie trzymamy gotówkę, ale także dajemy szansę do oszacowania jej ilości. Ponadto nie zostawiajmy rzeczy na widoku, nawet jeśli są odpowiednio zabezpieczone – zostawiony plecak czy torebka na fotelu samochodu będzie zachętą do wybicia szyby w naszym aucie. Warto też podzielić zawartość portfela na kilka części, dzięki czemu w przypadku ewentualnej kradzieży nie utracimy wszystkiego naraz.

Zachowaj czujność w tłoku

W tłocznych miejscach np. w nocnym klubie najłatwiej jest nas okraść – duża liczba ludzi dookoła skutecznie utrudnia dbanie o bezpieczeństwo portfela czy dokumentów. W takich sytuacjach podstawową zasadą jest trzymanie torebki przed sobą. Dzięki temu przestępca będzie musiał dokonać próby kradzieży na naszych oczach, na co niewielu się zdecyduje. Podobnie postępujemy z zawartością kieszeni – wszystko powinniśmy nosić w przednich, gdyż opróżnienia tylnych zwykle nie jesteśmy w stanie nawet zauważyć, szczególnie gdy jesteśmy zajęci zabawą.

Uważaj nocą

Nocą należy zachować szczególną ostrożność. Na takich wyjazdach dużo czasu spędzamy na zewnątrz - nie tylko zwiedzając okolicę, ale i oglądając sztuczne ognie. Warto jednak dbać o to, by nigdzie nie chodzić w pojedynkę, ponieważ samotnie podróżujące osoby to najłatwiejszy cel dla złodziei. Ponadto unikać należy miejsc wyludnionych i ciemnych, takich jak parki czy przejścia podziemne, gdyż tam najłatwiej trafić na przestępcę.

Nie pozwól pochłonąć swojej uwagi

Spacerując przez miasto często można napotkać różnorakich ulicznych artystów: muzyków, połykaczy ognia, akrobatów itp. Często ich występy są na tyle interesujące, że zatrzymujemy się by dłużej je poobserwować. Na takie okazje, zwłaszcza gdy zbierze się wokół występującej osoby większa grupa ludzi, czekają złodzieje, gdyż potrafi to mocno odciągnąć naszą uwagę od otoczenia. Nie możemy do tego dopuścić! Zawsze zwracajmy uwagę na to co dzieję się wokół nas i dbajmy o bezpieczeństwo pieniędzy, dokumentów i kosztowności.

Zabezpiecz swoje bagaże

Podróżując, zwłaszcza środkami komunikacji publicznej, zadbać należy o odpowiednie zabezpieczenie swojego bagażu. Plecaki i torby antykradzieżowe, ze względu na zastosowane w nich rozwiązania technologiczne, są w stanie udaremnić próbę dostania się do bagażu przez złodzieja, a nas uchronić przez przykrymi konsekwencjami. Dobrym wyborem będą produkty marki Pacsafe, które wykonane są z materiału wzmocnionego stalową siatką, przez co przecięcie ich niezauważenie jest niemal niemożliwe. Ponadto zabezpieczone na kilka sposobów suwaki uniemożliwiają ich rozsunięcie przez osoby niepożądane, a blokada RFID dodatkowo chroni nasze dokumenty przed zeskanowanie ich za pomocą przenośnych urządzeń.
Więcej informacji: www.niedajsieokrasc.pl

/źródło - /