10 praktycznych porad jak nie dać się okraść Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 13 grudnia 2018 09:23

10 praktycznych porad jak nie dać się okraść

Dla wielu z nas weekend to jedyny czas, kiedy możemy wybrać się na zakupy. Gorączkowo biegamy po zatłoczonych centrach handlowych lub targowiskach, które wypełnione są po brzegi aż do godzin zamknięcia. Tracimy głowę i jesteśmy zbyt zajęci, by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi, by z torebki lub kieszeni zniknął nasz portfel. Jak przechytrzyć kieszonkowców? Rozwaga, spryt i specjalne antykradzieżowe torby Pacsafe, to Twoja obrona.


Dekalog bezpiecznego konsumenta

1. Nie zostawiaj nic cennego w samochodzie – parkując samochód nie zapomnij o cennych rzeczach – zabierz je ze sobą, a jeśli nie możesz, przykryj je czymś. Pozostawienie cennych przedmiotów w widocznym miejscu, jest łatwą zdobyczą dla złodzieja. Pakując zakupy do samochodu, nie kładź niczego, zwłaszcza torebki lub portfela, na dachu auta czy obok niego.
2. Nie zabieraj wszystkich kart płatniczych – zabierz tylko jedną, najlepiej z ograniczoną kwotą, którą planujesz wydać. Dzięki temu w przypadku kradzieży, unikniesz zastrzegania wszystkich kart.
3. Trudny pin do karty – korzystając z karty płatniczej, staraj się zapamiętać PIN. Nigdy nie zapisuj go na kartce. Na wypadek zgubienia karty ustaw kod trudniejszy niż 1111 czy 1234. Zapisywanie PINU mazakiem na karcie też nie jest najlepszym pomysłem.
4. Zwracaj uwagę na bankomaty – pobierając gotówkę z bankomatu, zawsze staraj się zwracać uwagę czy urządzenie nie odbiega od standardowego wyglądu. Nie wszyscy wiedzą, że złodzieje montują na bankomatach specjalne nakładki na klawiatury, dodatkowe czytniki i ukryte kamery, dzięki którym kopiują zapis z paska na karcie i nagrywają numer PIN. Wypłacając pieniądze, upewnij się również, że nikt nie patrzy na wpisywany przez Ciebie kod.
5. Pieniądze i dokumenty chowaj w wewnętrznych kieszeniach – najlepiej w takich, które możesz zasunąć zamkiem. Mało dostępne dla złodzieja miejsca, sprawią, że kradzież okazjonalna będzie dużo trudniejsza.
6. Unikaj „sztucznego tłumu” – złodzieje często tworzą tak zwany sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Niechcący wpadają na Ciebie i szybkim ruchem opróżniają Ci kieszenie. Jeśli przebywasz w takim miejscu miej pod kontrolą miejsca, w których trzymasz cenne rzeczy.
7. Noś bezpiecznie torbę – wybierając się na zakupy zwróć uwagę na zamki torby z jaką podróżujesz. Trzymaj ją zamkniętą i blisko ciała – najlepiej, jeśli przewiesisz ją przez szyję oraz ramię i przytrzymasz z przodu.
8. Nie trzymaj gotówki w jednym miejscu – warto rozłożyć pieniądze tak, by część znajdowała się w portfelu, a część na przykład w wewnętrznych kieszeniach. Ta sama zasada dotyczy również dokumentów z adresem zamieszkania i kluczy – trzymanie ich osobno pomoże uniknąć Ci włamania do mieszkania.
9. Uważaj na portfel – otwierając portfel uważaj, by nie pokazywać jego pełnej zawartości - szczególnie, gdy masz w nim dużą ilość banknotów i kart. Zaprezentowanie tego, co masz w środku zachęci złodzieja do podjęcia działań zmierzających do kradzieży.
10. Dzieci i bagażu nie spuszczaj z oka – kiedy z zaangażowaniem oglądasz produkty na półkach czy wieszakach i pozostawiasz torbę w koszyku, wiedz, że bardzo szybko może zniknąć. Taka sama zasada dotyczy dzieci – pozostawienie ich samych, może skutkować tym, że się zgubią. Staraj się mieć zawsze na oku zarówno malucha jak i torbę, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Nie daj się okraść

Kieszonkowcy stosują wiele metod, które skutecznie odwracają naszą uwagę. Ich największą aktywność widać w centrach handlowych i rozrywkowych lub zatłoczonych autobusach i pociągach. Jeśli chcemy uniknąć okazjonalnych kradzieży, zainwestujmy w akcesoria przeciwkradzieżowe. Sięgnijmy po produkty, które odznaczają się pomysłowością i solidnym wykonaniem różnego rodzaju zabezpieczeń, np. takie jakie oferuje marka Pacsafe. W ofercie znajdziemy m.in. torebki ze stalowymi siatkami, które uniemożliwiają przecięcie produktu z dołu, boku i od frontu lub plecaki z wszytym solidnym materiałem przed końcem suwaka, która skutecznie zablokuje jego rozsunięcie i zniechęci kieszonkowca do kradzieży. Dzięki tym zabezpieczeniom nie będziemy musieli martwić się o kosztowności podczas wypraw do zatłoczonych miejsc.

/źródło - /