HIV groźny dla dziewcząt Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 21 października 2018 09:31

HIV groźny dla dziewcząt

Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU w Szczecinie przeprowadziło ankietę dotyczącą życia seksualnego młodych mieszkanek miasta i województwa zachodniopomorskiego. Wyniki są niepokojące


Szczecin, październik 2018 r.– Co trzecia szczecinianka w wieku do 25 lat miała trzech lub więcej partnerów seksualnych, więcej niż co dziesiąta doświadczyła przemocy podczas kontaktów seksualnych – takie wyniki przyniosło badanie prowadzone w ramach projektu Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU w Szczecinie pt. „Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym seksie”. Akcja realizowana była w ramach programu Pozytywnie Otwarci.
Ankiety wypełniane były przy okazji szerzej zakrojonej kampanii edukacyjnej prowadzonej przez DA DU na ulicach Szczecina. Wolontariusze rozmawiali z młodymi kobietami na temat unikania zagrożeń w życiu seksualnym, dróg zakażenia HIV, testowania się oraz Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Rozdawali też prezerwatywy – zarówno te klasyczne, jak i prezerwatywy dla kobiet wraz z ulotką informującą, jak należy ich używać. W samej ankiecie wzięło udział 213 kobiet w wieku 18-25 lat. Większość respondentek to studentki.
„Ankiety przyniosły niepokojące wieści. Więcej niż co 10 respondentka doświadczyła przemocy podczas kontaktów seksualnych przy czym przemoc ta często polegała na zmuszaniu do nieakceptowanych technik seksualnych. To bardzo groźne, bo często to właśnie takie zachowania, poza oczywistą traumą, mogą prowadzić do zakażenia HIV. Szczególnie, że około 14 proc. badanych przyznało, że nie stosuje prezerwatyw przy stosunkach waginalnych. Jeszcze większa grupa nie stosuje ich przy stosunkach analnych, które jak wiadomo zwiększają ryzyko zakażenia HIV” – powiedziała Małgorzata Kłys-Rachwalska, przedstawicielka Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU.
„Sprawa jest poważna. Z danych NIZP-PZH wynika, że w 2017r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano 72 nowe zakażenia HIV, 8 osób zachorowało na AIDS, a dwie zmarły z tego powodu. Widać, że edukacja jest bardzo potrzebna. Jasno pokazują to także wyniki ankiety. Mam nadzieję, że takie kampanie edukacyjne, jak ta przeprowadzona w tym roku przez DA DU, przyczynią się do poprawy sytuacji” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU w Szczecinie powstało w maju 1999 r. Zostało powołane do życia jako odpowiedź na potrzeby serc ludzi pracujących na rzecz osób zakażonych HIV i ich najbliższych. Skupia ludzi pracujących w różnych dziedzinach życia społecznego: lekarzy, pielęgniarki, socjologów, psychologów, terapeutów, studentów i ludzi wolnego zawodu. Pomoc kierowana jest do wszystkich potrzebujących seropozytywnych ludzi i ich najbliższych oraz osób podejmujących ryzykowne zachowania. Jest działającą non profit Organizacją Pożytku Publicznego.

/źródło - Pozytywnie Otwarci/