Co zrobić gdzy dokuczają stawy Drukuj Email
Wpisany przez s.z.   
środa, 13 czerwca 2018 08:14

Co zrobić, gdy dokuczają nam stawy?

Spędzasz cały dzień za biurkiem, masz nadwagę, a sport znasz tylko z telewizji? Uważaj, bo możesz dołączyć do grona osób, którym dokuczają problemy ze stawami. Jeśli więc z trudem wstajesz z krzesła, a wchodząc po schodach słyszysz charakterystyczne chrupania kolan, to znak, że powinieneś zmienić styl życia. Zastosowanie się do poniższych wskazówek pomoże Ci wdrożyć skuteczną profilaktykę w dbaniu o sprawne stawy.


Mądry ruch to podstawa
Choć przyjęło się, że stawy dokuczają głównie seniorom, to dziś już jednak wiadomo, że nie tylko wiek jest odpowiedzialny za ich zużywanie się. Coraz częściej u osob młodych występują zmiany degeneracyjne w stawach, które spowodowane są intensywnym trybem życia. Uprawiamy różnego rodzaju dyscypliny sportowe, często ekstremalne, które powodują, że nasze stawy narażone są na duże przeciążenia i urazy. Aby ich uniknąć zadbajmy o umiarkowaną i systematyczną aktywność fizyczną. Zwracajmy uwagę, by podczas ćwiczeń nie przeciążać stawów, ponieważ zbyt intensywny i wyczynowy trening nie wpływa na nie korzystnie. Co ważne – przed każdym sportem powinniśmy przeprowadzić właściwą rozgrzewkę, która przygotuje nasz organizm na wzmożony wysiłek.


Nie forsuj się w domu
Szczególną ostrożność powinniśmy zachować podczas wykonywania codziennych czynności. Podczas dźwigania ciężkich toreb z zakupami, przestawiania mebli lub wykonywania innych prac wymagających użycia siły, starajmy się rozkładać ciężar na obie ręce. Dzięki temu nie przeciążymy zbyt mocno stawów, barków czy kolan. Nie przeceniajmy swoich możliwości - wielkogabarytowe przedmioty lepiej przesuwać po podłodze. Czynności, które wymagają schylenia się lub przyklęknięcia np. odkurzanie, powinniśmy starać się wykonywać w jak najbardziej wyprostowanej pozycji.


Dbaj o prawidłową wagę
Zachowanie odpowiedniej wagi ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Właściwa waga ciała powoduje, że z jednej strony kości nie są nadmiernie obciążone, a z drugiej ułatwia wykonywanie regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowe kilogramy powodują przeciążenie stawów, co prowadzi do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Chcąc zachować ich sprawność na dłużej, nie przejadajmy się i stosujmy odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminy (zwłaszcza C), a także bioflawonoidy.

Pomoc z apteki
Uzupełnienie żywieniowych niedoborów staje się dzisiaj koniecznością, ponieważ nawet najlepiej skomponowany jadłospis nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Dotyczy to również substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów i kości. Chcąc zachować sprawne stawy na dłużej, warto skorzystać z suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Sięgnijmy po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej.

/źródło - /