W jaki sposób rozpoznać, że członek rodziny przestaje sobie radzić i zaczyna być niesamodzielny? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 25 stycznia 2018 11:52

W jaki sposób rozpoznać, że członek rodziny przestaje sobie radzić i zaczyna być niesamodzielny?

Demencja – to pojęcie brzmi niczym nieodwracalny wyrok, bowiem jeszcze nikt nie wynalazł leku, który mógłby sobie poradzić z ową przypadłością. Proces demencji można co najwyżej opóźniać, a i to może okazać się niewystarczające. Kiedy zaczyna się etap zwany otępieniem starczym? Jak go rozpoznać? Na te i inne pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Brak samodzielności u osób starszych.

To właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na brak samodzielności. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie w którym etapie życia funkcje życiowe rozpoczynają swój powolny zanik, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna na którą wpływa mnóstwo czynników fizycznych oraz psychicznych. Żaden organizm nie jest wieczny, a jego prawidłowe działanie z każdym dniem słabnie. Widać to doskonale na przykładzie seniorów umieszczonych w specjalistycznych placówkach. Pierwszym objawem, który powinien nas zaalarmować są zaniki pamięci. Zaczyna się od zapominania o prostych rzeczach takich jak data urodzenia poszczególnych członków rodziny, czy nazwa danej ulicy. Z czasem problem przybiera na swych rozmiarach i okazać się może, że osoba starsza nie pamięta nawet swego imienia, ani nie zna własnego adresu. To właśnie w tym momencie staje się ona niesamodzielna. Co w tej sytuacji należy zrobić? Istnieją dwie alternatywy.

Jak poradzić sobie z brakiem samodzielności?

Pierwszym rozwiązaniem jest zapewnienie kompleksowej opieki osobie starszej – niesamodzielnej. Niewątpliwie jest to trudne zadanie, ponieważ opieka ta powinna być w pełni profesjonalna i trwać 24h na dobę. Niestety nie wszystkich stać na takie poświęcenie i wówczas warto przemyśleć drugą z alternatyw, która opiewa w powierzenie osoby w wieku podeszłym specjalistom. Przykładem profesjonalnej placówki oferującej kompleksową opiekę na najwyższym poziomie jest warszawski dom seniora - http://domseniora24.pl/. Kadra najwyższej klasy specjalistów dba o każdy detal związany z kompleksową opieką osoby starszej, zaś znakomite warunki sprawiają, iż śmiało można powiedzieć, iż jest to najlepszy w Polsce dom seniora. Warszawa może być dumna z takich miejsc – miejsc, które pozwalają spędzić ostatni etap życia w komforcie i poczuciu godności.

Poprawiony: piątek, 26 stycznia 2018 13:26