Strach przed lataniem to nie problem Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 06 lipca 2017 09:52

STRACH PRZED LATANIEM TO NIE PROBLEM


Coraz częściej praca zawodowa przyczynia się do tego, iż sporo czasu spędzamy na pokładzie samolotu w pogodni za nowym tematem czy realizując nowy biznes. W szczególności dotyczy to piłkarzy, aktorów, modelek, ale również dziennikarzy, którzy podróżują po całym świecie. Czy strach przed lataniem nie jest im obcy?


Mimo iż ryzyko śmierci w katastrofie lotniczej jest najniższe w porównaniu z innymi środkami transportu to jednak co szósta osoba boi się latać. Lęk wysokości, klaustrofobia czy brak zaufania do pilotów jest problemem przed każdą daleką podróżą.
- Jako dziennikarka bardzo często podróżuję. Zwykle w jednym miejscu pozostaję po 2-3 dni i dalej ruszam w drogę. Dlatego najczęściej jestem zmuszona wybrać samolot, choć nie przepadam za lataniem. Nie boję się zamkniętych przestrzeni, nie mam też lęku wysokości. Mój strach dotyczy raczej obawy przed umiejętnościami pilota, tego że go nie znam i mu nie ufam. Pod tym względem nie potrafiłabym zaufać jednak nikomu, tylko samej sobie – powiedziała Eliza Gwiazda w programie „Pytanie na śniadanie”.

Jak poradzić sobie z lataniem

Przede wszystkim nie myślmy o tym, iż znajdujemy się kilkaset kilometrów nad ziemią, a w zamian skupmy się na rzeczach przyjemnych, np. miłym spacerze z ukochaną osobą czy nadchodzących wakacjach. Dodatkowo, by zająć czymś swój umysł, pomyślmy o celu naszej podróży, o tym co będziemy tam robić, co chcemy zobaczyć czy załatwić, ułóżmy plan na każdy dzień. Natomiast by łatwiej było nam wsiąść do samolotu dowiedzmy się najpierw jak on działa oraz przeczytajmy zawczasu o turbulencjach. Z pewnością w chwili kiedy dopadną nasz samolot łatwiej przetrwamy te kilka minut.
- Będąc już na pokładzie staram się jak najbardziej odprężyć. Pomagają mi w tym ćwiczenia relaksacyjne, których nauczyłam się na zajęciach jogi. Dodatkowo moi znajomi, kiedy razem podróżujemy wiedzą, żeby nigdy nie proponować mi alkoholu oraz kawy przed i w trakcie podróży, to niepotrzebnie pobudza organizm – twierdzi dziennikarka Eliza Gwiazda.
Najlepszą i najstarszą metodą jest po prostu przespanie całego lotu. Jednak nie wszystkim się to udaje, dlatego by umilić sobie lot dobrze jest zabrać ze sobą coś do czytania. Dodatkowo mając dostępną w telefonie funkcję samolotową warto zgrać sobie kilka filmów lub seriali na swój smartfon, co z pewnością zajmie ¾ podróży, a my skupimy się na oglądaniu programu, zamiast rozmyślaniu o locie.

/źródło - /