Polak na wakacjach - jak uniknąć kłopotów? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 10 czerwca 2017 12:47

Polak na wakacjach – jak uniknąć kłopotów?

Odpoczynek na żaglach, spływ kajakowy, wypad na rower lub krótki urlop w kraju lub za granicą – możliwości jest wiele. Niestety podczas wakacyjnych szaleństw wszystko może się wydarzyć, dlatego warto kupić polisę nawet na krótki wyjazd. Jak wybrać ubezpieczenie NNW i dlaczego OC w życiu prywatnym może uratować naszą kieszeń?


 

Polisę turystyczną kupuje zazwyczaj co szósty ankietowany spędzający wakacje w Polsce . Tylko 7 proc. respondentów deklaruje, że decyduje się na ubezpieczenie „zawsze”, a 10 proc. „czasami”. Polacy częściej kupują polisę, gdy wyjeżdżają za granicę. Wtedy ubezpiecza się 28 proc. ankietowanych. – To fakt, że częściej ubezpieczamy się na zagraniczne wyjazdy. Polisę kupujemy znacznie chętniej, gdy jedziemy na dłuższy wypoczynek, zapominając o ubezpieczeniu podczas krótkich wyjazdów lub weekendowych letnich wypadów. Tymczasem warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Polisy skrojone na miarę gwarantują ochronę zdrowia, pokrywają koszty transportu i leczenia po wypadku, działają w przypadku kradzieży bagażu itd. Szczególne znaczenie ma OC w życiu prywatnym, które obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim np. podczas zderzenia rowerów lub kajaków – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

W podróży po Polsce

Podstawą jest polisa NNW, dla siebie lub całej rodziny.
– Ubezpieczony jest objęty ochroną m.in. w przypadku choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli poszkodowany złamał nogę, poparzył się lub doznał innego trwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. W takiej sytuacji bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, ponieważ to od niej zależy wysokość wypłaconego świadczenia. Jeżeli suma ubezpieczenia jest zbyt niska, zwrot jaki otrzymamy może nie pokryć wszystkich kosztów powstałych na skutek wypadku – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. Wybierając pełny zakres ochrony mamy zapewnione również pokrycie kosztów leczenia powypadkowego, świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu i inne. Może zdarzyć się również tak, że w wyniku naszych działań ucierpiały osoby trzecie. Jeżeli nasza polisa jest rozszerzona o wariant odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, to nie mamy się czym martwić, ponieważ ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i ureguluje za nas wszystkie koszty – w przeciwnym razie będziemy musieli pokryć je z własnej kieszeni.

Gdy wypadek zdarzy nam się już w drodze na urlop

Bagaże spakowane, nocleg zamówiony, polisa w kieszeni – jesteśmy gotowi na wakacyjną przygodę. Ale czy na pewno? Zagrożenie, na które musimy szczególnie uważać podczas majówkowych wyjazdów czai się również na drodze. W ubiegłym roku, tylko w ciągu pierwszych dwóch dni majówki na polskich drogach miało miejsce 186 wypadków drogowych, podczas których zginęło 13 osób a ponad 200 rannych . Dla osób, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu Gothaer dedykuje oddzielny produkt. Ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym, do kupienia w pakiecie z ubezpieczeniem samochodowym „GoAuto”. Ochroną objęty jest nie tylko kierowca ale również pasażerowie. Czym to ubezpieczenie różni się od wspomnianego powyżej NNW? - W przypadku NNW, po zakończonym leczeniu, Ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu jeśli taki uszczerbek został stwierdzony przez lekarza. Jednym z wariantów ubezpieczenia „GoAuto”, które warto wykupić jest ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po wypadku komunikacyjnym. Po wypadku, Gothaer organizuje proces leczenia i rehabilitacji powypadkowej oraz pokrywa jego koszty, a cały proces odbywa się dla Ubezpieczonych bezgotówkowo. Powinniśmy przy tym pamiętać, że to ubezpieczenie obejmuje wypadki, które powstały na całym świecie, ale organizacja świadczeń medycznych i pokrycie ich kosztów odbywa się na terenie Polski – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A. Z taką ochroną możemy spokojnie ruszać w trasę.

Rowerem przed siebie

Wybierając się na rower, niezależnie od tego, czy decydujemy się na dłuższy wypad, czy krótką weekendową wycieczkę, warto pomyśleć o ubezpieczeniu NNW oraz OC w życiu prywatnym. Wyobraźmy sobie, że podczas wycieczki rowerowej potrąciliśmy przechodnia, zderzyliśmy się z innym rowerzystą lub wjechaliśmy w dzieci bawiące się przy drodze. W wyniku zdarzenia ucierpiały osoby trzecie: mają złamaną rękę lub inne obrażenia ciała, a ich sprzęt sportowy jest zniszczony. To przykłady sytuacji, w których ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może uchronić nas od sporych wydatków. A co w przypadku, kiedy nasze dziecko wyrządzi szkodę? – Jeżeli nasza pociecha zarysuje niechcący rowerem czyjeś auto lub wybije szybę, to rodzic ponosi odpowiedzialność – pod warunkiem, że dziecko ma mniej niż 13 lat. Dzieci, które skończyły 13 lat korzystają z ochrony polisy OC w życiu prywatnym, tak jak inne osoby bliskie, które mieszkają z ubezpieczonym – mówi Anna Materny z Gothaer. Pamiętajmy, że to osoba kupująca polisę decyduje o zakresie ochrony, wysokości sumy gwarancyjnej i tym samym wysokości opłacanej składki. Z kolei NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków chroni nas, gdy to my ucierpimy: złamiemy nogę lub rękę lub doznamy innego uszczerbku na zdrowiu.– Przy zakupie indywidualnego ubezpieczenia NNW powinniśmy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. To od jej wysokości zależy bezpośrednio wysokość ustalanych świadczeń. Im suma ubezpieczenia będzie wyższa, tym wyższa będzie wypłata należnego świadczenia – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

Zagraniczne wojaże

Koszty pomocy medycznej za granicą liczone są czasem w tysiącach euro. Wielu rodaków wyjeżdżając za granicę liczy na ochronę Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tzw. EKUZ daje pewną ochronę, ale ma też kilka wad. Pamiętajmy, że EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów oraz działa w określonych krajach. – Jadąc za granicę sprawdźmy, czy karta EKUZ obowiązuje w kraju, do którego jedziemy. Kupując indywidualne ubezpieczenia podróżne ważna jest suma ubezpieczenia kosztów leczenia, czyli maksymalna kwota odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie problemów zdrowotnych. Przed wyjazdem warto przeanalizować ile płaci się za leczenie i transport medyczny w kraju docelowym, a następnie na tej podstawie wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia – mówi Anna Materny z Gothaer. Ubezpieczając się indywidualnie pamiętajmy również o tym, że ubezpieczyciel w niektórych przypadkach może nie wypłacić nam odszkodowania. Właśnie dlatego powinniśmy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. – Jeżeli kierowca będący pod wpływem alkoholu spowodował wypadek to każdy ubezpieczyciel ma prawo odmówić mu wypłaty odszkodowania – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

/źródło - BRM Group/

Poprawiony: sobota, 10 czerwca 2017 12:58