Sytuacja pacjenta onkologicznego w Polsce Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 08 maja 2017 08:03

Sytuacja pacjenta onkologicznego w Polsce

Od dwóch dekad w Polsce można zaobserwować znaczącą liczbę zgonów wśród osób z chorobami nowotworowymi. Od lat umieralność wśród pacjentów leczonych na raka utrzymuje się na poziomie 25-56%, co wypada niekorzystnie na tle pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, wśród których liczba zgonów spada . Co jest przyczyną takich tendencji w medycynie onkologicznej?

Bardzo często powodem niepowodzenia w leczeniu jest zbyt późne wykrycie zmian nowotworowych. Zaawansowane stadium choroby zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie bądź zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – zwlekanie z wizytą u lekarza przez pacjenta, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty bądź termin badania diagnostycznego. Z pewnością czas ma ogromne znaczenie i często determinuje końcowe efekty leczenia.
Nie bez znaczenia jest również diagnoza i wyznaczenie ścieżki leczenia. Ogólnodostępne badania w kierunku chorób nowotworowych nie zawsze są w stanie dać pełen obraz choroby. Innowacyjne metody, takie jak diagnostyka molekularna nie są finansowane z środków publicznych. Jednak problem pacjenta onkologicznego nie kończy się na diagnostyce, która może okazać się bardzo kosztowna. Niektóre modyfikacje nowotworów złośliwych nie poddają się metodom leczenia objętym refundacją NFZ. W takiej sytuacji pacjent musi sam pokryć koszty leczenia. Niestety nie wszystkich pacjentów stać na skorzystanie z nierefundowanych terapii.
Są również pacjenci, których zmiany nowotworowe można leczyć za pomocą terapii dostępnych w ramach koszyka NFZ. Ale niestety miejsce zamieszkania i ośrodka prowadzącego proces rekonwalescencji dzieli wiele kilometrów, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na podróż i ewentualny nocleg. Skąd zatem brać fundusze na terapię onkologiczną?
Pacjenci często zbierając pieniądze na leczenie korzystają z możliwości przekazania im 1%. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ od zebranej kwoty muszą odprowadzić podatek, co wiążę się z utratą części zebranej kwoty. W niektórych przypadkach pomoc płynie od znajomych i rodziny, którzy udzielają przyjacielskiej pożyczki. W ostatnim czasie ruszył portal wspierający pacjentów w zbieraniu pieniędzy na leczenie, rehabilitację bądź inne koszty związane z terapią – ONKOfundusz. Rejestracja w serwisie oraz prowadzenie konta jest nieodpłatne i nieobwarowane podatkami zabierającymi znaczną część uzbieranej sumy. Społecznie Polacy wspierają się w trudnej sytuacji życiowej, dlatego pacjenci onkologiczni nie zostają sami z chorobą. – przedstawia sposoby wspierania wykorzystywane przez polskich pacjentów Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Dostępne rozwiązania, w pozyskiwaniu środków na leczenie, dają ogromne szansę na powodzenie terapii i uzupełniają lukę, która jeszcze nie doczekała się odpowiednich regulacji, pozwalających w pełni finansować leczenie pacjentów onkologicznych.

/źródło - /