Jak walczyć z bolącymi plecami? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 30 kwietnia 2017 11:12

Jak walczyć z bolącymi plecami?


Znasz ten przeszywający ból, gdy wstajesz z krzesła? Tak! To twój kręgosłup domaga się zainteresowania. Jak poradzić sobie z doskwierającym bólem?

 

Przyczyn bólu pleców może być wiele. Niezależnie od tego co go powoduje, zazwyczaj dotyczy on lędźwiowego odcinka kręgosłupa, karku i szyi. W skrajnych przypadkach może uniemożliwiać wyprostowanie się. – Zazwyczaj bóle kręgosłupa pojawią się w wyniku zbytniego przeciążenia. Niestety coraz częściej można zaobserwować, że przyczyną dyskomfortu jest również siedzący tryb pracy lub wręcz odwrotnie - ciężka fizyczna praca – przyznaje Aneta Fendorf, ekspert z firmy Mobilex. Problemy mogą również wynikać chociażby z wad postawy lub takich schorzeń, jak: zapalenie nerek, półpasiec, czy chorób układu pokarmowego.
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Leczenie kręgosłupa to proces niezwykle skomplikowany i uciążliwy dla samego pacjenta. Zwykle skutkuje wysokimi rachunkami i straconym czasem, które można przeznaczyć na milszy sposób spędzenia czasu. – Niezwykle ważna jest profilaktyka. Zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu, starajmy się unikać nieprawidłowej pozycji lub wciąż tej samej przez wiele godzin, przerzućmy się na prawidłowe odżywianie się – co jest podstawą zdrowia naszego organizmu i wpływa także znacząco na kręgosłup. Przede wszystkim jednak zwróćmy uwagę na to, na czym śpimy, bo to kilka godzin, w których prawidłowe ułożenie ciała jest niezbędne dla zachowania zdrowego kręgosłupa lub niepogorszenia jego stanu po dziennej rehabilitacji czy ćwiczeniach wspomagających jego dobrą kondycję. Odpowiednio dobrany materac i poduszka zapewni nie tylko wygodny, ale także zdrowy sen – uzupełnia Aneta Fendorf z Mobilex.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca? Przede wszystkim musi podtrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Ten zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni, zaś za miękki może nienaturalnie wyginać kręgosłup, powodować ból pleców, a nawet prowadzić do problemów z oddychaniem. Równie ważna jest poduszka. O nasze kręgi piersiowe dba materac, zaś poduszka odpowiada za ramiona, szyję i głowę. Warto zwrócić uwagę na jej wielkość i kształt – najbardziej optymalne są te w kształcie prostokąta (40x70 cm). O wytrzymałości poduszek decyduje ich pokrycie, a także to, czym jest ona wypełniona, co jest szczególnie ważne dla alergików.
Odpowiednie łóżko, materac i poduszka to jednak nie wszystko. Ważne są również buty. Większość czasu spędzamy w pozycji pionowej. Źle dobrane obuwie powoduje wiele schorzeń stóp, jak również samego kręgosłupa. Wybór odpowiednich butów to niełatwy proces, w którym należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Rozważmy wszystkie za i przeciw, nie kierując się tylko modą czy atrakcyjnym wyglądem. Zakup obuwia należy traktować przede wszystkich w kategoriach inwestycji w zdrową i sprawną sylwetkę.
A co robić, gdy ból wystąpi? Przede wszystkim warto trzeba skonsultować ze specjalistą, by nie pogłębiać problemu. Jest jednak kilka sposobów, które można zastosować, jeśli chcemy sobie ulżyć w cierpieniu. - Na początek spróbujemy delikatnej gimnastyki, rozciągnijmy bolące miejsce, spróbujmy gorącej kąpieli, czy masaż, pomóc możne również leżenie na wznak na wałku. Jeżeli podstawowe sposoby zawadzą możemy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, róbmy to jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku, zgodnie z zaleceniem producenta – dodaje ekspert.
Ból kręgosłupa nie należy do przyjemnych. Na szczęście jest wiele sposób na to, by zapobiegać uciążliwym skutkom bólu. Warto jednak zrobić to odpowiednio szybko, zanim dolegliwość nie stanie się na tyle poważna, że konieczna będzie interwencja medyczna. Ta często okazuje się bezradna w przypadku najpoważniejszych schorzeń. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Pamiętajmy, że długotrwały ból może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym, przez co leczenie jest niezwykle utrudnione.
Sięgnijmy zatem po sprawdzone metody, które pozwolą zaoszczędzić nam czasu, stresu i pieniędzy. Wiele z nich możemy wdrożyć niemal natychmiast, zyskując większy komfort życia każdego dnia.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 30 kwietnia 2017 11:19