Rehabilitacja powypadkowa, co powinniśmy wiedzieć? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 20 kwietnia 2017 08:19

Rehabilitacja powypadkowa, co powinieneś wiedzieć?


Nawracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni lub urazy spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem - to sytuacje, w których niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta? Jakie są koszty i czas leczenia? Dlaczego warto się ubezpieczyć i zapewnić sobie profesjonalną ochronę?

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5 miesiąca, jednak w przypadku fizjoterapeutów kolejki są znacznie dłuższe. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych poradniach rehabilitacyjnych musimy czekać nawet 346 dni .– Niewielka pula świadczeń oferowanych w ramach NFZ i długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub rehabilitanta to najczęstsze bolączki pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że osoba, która miała nieszczęśliwy wypadek, poza wypłatą odszkodowania czy pokryciem kosztów wizyt lekarskich i zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, oczekuje czegoś więcej. Czego? Przede wszystkim wsparcia i pomocy w organizacji świadczeń medycznych po nieszczęśliwym wypadku, umówienia wizyt lekarskich, badań laboratoryjnych, czy rehabilitacji i to w krótkim czasie. To właśnie dlatego wprowadziliśmy do oferty ubezpieczenie GoVital – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A.

Pomoc w ramach NFZ

Niezadowolenie z działalności NFZ deklaruje obecnie trzy czwarte badanych (75 proc.), a na zadowolenie wskazuje niespełna jedna piąta (17 proc.) . Na jaką pomoc z NFZ możemy w ogóle liczyć? Rehabilitacja ambulatoryjna w przychodni obejmuje poradę lekarską oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Lekarz kierujący na rehabilitację może zlecić wykonanie nie więcej niż 5 rodzajów zabiegów dziennie. Pacjenci skierowani na zabiegi fizykoterapeutyczne mogą skorzystać maksymalnie z 10 zabiegów w jednym cyklu leczniczym na jedną okolicę ciała. W przypadku pomocy domowej w ramach ubezpieczenia państwowego, gwarantowane wsparcie dotyczy tylko najcięższych schorzeń takich jak: uszkodzenie rdzenia kręgowego – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia, choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu przez okres do 6 miesięcy od dnia wykonania operacji, a także postępujące, ciężkie choroby przewlekłe.

Lekarz i rehabilitant bez kolejki

Ubezpieczenie GoVital oraz GoAuto (ubezpieczenie kosztów organizacji świadczeń medycznych i leczenia po nieszczęśliwy wypadku lub po wypadku komunikacyjnym) działa w przypadku osób, które mają już diagnozę lekarską i zalecenia dotyczące leczenia po wypadku. Dzięki tym produktom otrzymują one dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej, w tym konsultacji lekarzy różnych specjalizacji takich jak chirurg, neurochirurg, ortopeda, lekarz rehabilitacji, kardiochirurg i inni (łącznie 10 specjalizacji). Gothaer gwarantuje, że maksymalny czas oczekiwania na wizytę to 5 dni, wizyty i procedury medyczne realizowane są w sieci 800 placówek medycznych i indywidualnych praktyk lekarskich w całej Polsce. Oferta obejmuje również organizację i pokrycie kosztów zabiegów ambulatoryjnych, badań laboratoryjnych, RTG, USG oraz rehabilitacji. W razie potrzeby, Ubezpieczony ma zapewnioną pomoc opiekuńczą, czyli transport z lub do placówki medycznej, dostarczenie leków, sprzęt rehabilitacyjny wraz z pokryciem kosztów jego wypożyczenia, opiekę pielęgniarską i organizację pomocy domowej po hospitalizacji (np. zakupy, przygotowanie posiłków, porządki domowe, opiekę nad zwierzętami). Wszyscy Ubezpieczeni mogą korzystać z infolinii medycznej, która nie tylko udzieli informacji na temat zakresu świadczeń realizowanych w poszczególnych placówkach, czy godzin otwarcia aptek, ale przede wszystkim zorganizuje i umówi wizyty lekarskie, pielęgniarskie, rehabilitacyjne oraz badania.

Jak wybrać dobrego rehabilitanta?

W maju 2016 roku weszła w życie ustawa regulująca zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty, określająca szczegółowo wymagania, które musi spełniać osoba, która ma prawo do wykonywania zawodu. Ustawa wprowadza również Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów i ma wyeliminować z rynku gabinety fizjoterapeutyczne prowadzone m.in. przez absolwentów rocznych lub dwuletnich kursów. Na co zwrócić uwagę wybierając rehabilitanta? Znając rodzaj swojego schorzenia, czy obszar wymagający rehabilitacji powinniśmy szukać specjalistów wykonujących zabiegi odpowiadające dokładnie naszemu urazowi. Oprócz tego należy sprawdzić kwalifikacje, certyfikaty, ukończone kursy i doświadczenie rehabilitanta. Dobrym źródłem informacji są inni pacjenci. Warto poszukać w Internecie opinii osób, które korzystały z usług danego specjalisty. – Pamiętajmy, że w przypadku prywatnej rehabilitacji musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Przykładowy karnet na 10 zabiegów obejmujący masaż i ćwiczenia 30 min oraz 4 zabiegi z fizykoterapii kosztuje ok. 700 zł. Ubezpieczenie GoVital kosztuje 149 zł rocznie, okres ochronny trwa 12 miesięcy i obejmuje nie tylko pokrycie kosztów wizyt lekarskich i oraz zabiegów fizjoterapeutycznych, ale również pomoc w ich organizacji – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A.

/źródło - BRM Group/