O tym, jak sprawdzić swoje pochodzenie. Czy w Twoich żyłach również płynie błękitna krew Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 31 marca 2017 09:33

Czy w Twoich żyłach również płynie błękitna krew? O tym, jak sprawdzić swoje pochodzenie?

Zastanawiasz się, kim są Twoi przodkowie? Chciałbyś wiedzieć, skąd pochodzisz? A może intryguje Cię to, czy osoba o takim samym nazwisku jak Twoje jest z Tobą spokrewniona? Odpowiedź na te pytania może przynieść Ci badanie DNA genetycznych korzeni. Dzięki niemu dowiesz się też, czy w Twoich żyłach płynie krew jednego ze znanych rodów szlacheckich, królewskich czy carskich?

 

Badanie genealogii genetycznej ma coraz więcej zwolenników. Stanowi przedmiot zainteresowania już nie tylko osób zawodowo związanych z genealogią ale też wszystkich tych, którzy interesują się własnym pochodzeniem. Wiele osób chciałoby poznać swoich przodków i dowiedzieć się o nich jak najwięcej. To pomaga w kształtowaniu własnej tożsamości.

Jak to możliwe?

Badanie genetycznych korzeni jest bardzo proste. Wystarczy pobrać do niego wymaz z wewnętrznej strony policzka i dostarczyć do laboratorium. Z takiej próbki izolowane jest DNA, które następnie poddaje się wnikliwej analizie. W przypadku linii ojcowskiej badany jest chromosom Y, przy linii matczynej z kolei mtDNA (mitochondrialne DNA). Oba charakteryzują się tym, że na przestrzeni lat ulegają bardzo niewielkim zmianom. Oznacza to, że dwie spokrewnione ze sobą osoby mają bardzo podobny profil chromosomu Y oraz mtDNA pomimo, że dzieli je różnica wieku rzędu kilkudziesięciu tysięcy lat. Zarówno badanie chromosomu Y jak i mtDNA wykorzystywane są również w standardowych badaniach pokrewieństwa np. wówczas, gdy nie ma możliwości pobrania próbki od ojca bo ten nie żyje, a jest konieczność ustalenia ojcostwa w stosunku do tego mężczyzny.

Czego dowiesz się z wyniku badania genealogii genetycznej

Wynik badania może rozstrzygnąć, czy pomiędzy Tobą a wskazaną osobą, która nosi takie samo nazwisko jest biologiczne pokrewieństwo. Często ludziom wydaje się, że są bardzo podobni do danej rodziny. To nasuwa im wątpliwości, co do swojego faktycznego pochodzenia i tożsamości. Wynik analizy genetycznej jednoznacznie rozstrzyga tę sytuację. Pokaże nam on jednak coś więcej niż tylko informacje o pokrewieństwie. Dowiemy się z niego m.in. tego, z jakich regionów świata pochodzą nasi przodkowie oraz w jaki sposób przemieszczali się oni na przestrzeni lat (jak migrowali). Aby było to możliwe należy porównać Twój profil genetyczny z danymi dostępnymi w specjalistycznych bazach. Rezultat analizy porównawczej przedstawiany jest zwykle w formie mapki, z zaznaczeniem regionów pochodzenia przodków.

Inne ciekawe informacje, jakich dostarcza genealogia genetyczna

Czy wiesz, że znana jest prawdopodobna data, kiedy żyli Adam i Ewa? Co więcej wiadomo nawet, że mieszkali oni wówczas na terenie obecnej Afryki. Ustalenia te były możliwe właśnie dzięki badaniom genetycznym.

Zdarza się, że pewne osoby podają się za zaginionych krewnych króli, cesarzy czy szlachciców. Tak było np. z Anną Anderson, która podawała się za cudem ocaloną carewnę Anastazję. Badania DNA jednoznacznie wskazały jednak, że w jej żyłach nie płynie błękitna krew. Miała ona bowiem to samo mtDNA, co wnuk siostry Franciszki Szangkowskiej – polskiej chłopki, która wyemigrowała do USA jeszcze przed wybuchem rewolucji.

Badania genetycznych korzeni mogą nam przynieść wiele ciekawych informacji. Dla niektórych stanowią one element ciekawostki, dla innych jednak jedyną i niepowtarzalną szansę na to, aby dowiedzieć się czegoś więcej o swoich krewnych i sobie samym.

Elwira Posłajko, testDNA.pl, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©monkeybusiness/Depositphotos.com

Poprawiony: piątek, 31 marca 2017 09:40