Przygotowanie stawów do wiosennych aktywności Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 31 marca 2017 09:17

Przygotowanie stawów do wiosennych aktywności

Prace w ogródku, jazda na rowerze czy nordic walking mogą powodować dolegliwości stawów. Aby ich uniknąć należy dbać o właściwą wagę i aktywność fizyczną. Poza tym stawy wzmocnić można suplementami, które zawierają kwas hialuronowy, shilajit czy kurkumę.

Prace w ogródku.

Prace w ogródku lub na działce bywają bardzo obciążające. Przekonują się o tym na własnej skórze osoby, które zbyt intensywnie rozpoczęły sezon. Zdarza się, że po pierwszym, intensywnym grabieniu trawy, mają trudności ze wstaniem z łóżka lub poruszaniem się.

Częste klęczenie na ziemi, np. przy wsadzaniu czy pielęgnacji roślin, pogłębia chorobę zwyrodnieniową stawów. Poza tym czynność ta zwiększa ryzyko zapalenia kaletki podrzepkowej (tzw. kolano klęczących), które wywołuje bolesny obrzęk kolana.

Jazda na rowerze.

Nadejście wiosny jest momentem, w którym na ulicach zaczyna pojawiać się coraz więcej rowerzystów. Mimo, że jazda na rowerze wydaje się sportem mało urazowym to jednak bywa przyczyną kontuzji stawów. Powoduje głównie urazy stawu kolanowego, a także skokowego, łokciowego i kręgosłupa.

Kolarze zawodowi, jak i amatorzy, skarżą się na urazy chrząstki, które mogą być spowodowane przeciążeniem stawu, upadkiem, nadwagą czy wysokim wzrostem. Z kolei upadki podczas jazdy powodują skręcenia i zwichnięcia, które dotyczą stawu kolanowego, a także skokowego, biodrowego czy stawów kończyn górnych.

Nordic walking.

Jest coraz bardziej popularnym sportem, szczególnie wśród seniorów i osób, które nie mogą uprawiać bardziej obciążających dyscyplin. Kijki umożliwiają lepsze rozłożenie ciężaru ciała, dzięki czemu nacisk na stawy jest zmniejszany.

Jednak nawet nordic walking powodować może naderwania więzadeł w kolanie, zwichnięcia i skręcenia stawu kolanowego i skokowego, urazy w obrębie stawu biodrowego, a nawet pęknięcia kości stepu i palców. Z kolei niewłaściwe trzymanie kijków może być przyczyną urazów nadgarstka.

Jak uniknąć kontuzji stawów?

Przede wszystkim powinniśmy zachować odpowiednią wagę ciała, dlatego stosujmy właściwą dietę.
Organizmowi, który podołać musi uprawianiu sportu czy pracom w ogrodzie, nie należy dokładać zbędnych kilogramów do noszenia. Ryzyko kontuzji wzrasta w przypadku stawów, które nie są przyzwyczajone do wysiłku, dlatego prowadźmy aktywny tryb życia. Pamiętajmy jednak o rozciąganiu i rozgrzewce, przed każdą aktywnością. Poza tym stawy zabezpieczać można ochraniaczami.

Zaleca się również suplementację preparatami, które zawierają:
1. Kwas hialuronowy.
Jedna cząsteczka tego kwasu jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dlatego utrzymuje on właściwy stopień nawilżenia m.in. struktur stawowych. Kwas hialuronowy występuje w płynie maziowym, który zmniejsza tarcie między powierzchniami chrząstek stawowych. Dzięki niemu płyn stawowy ma zdolność do amortyzowania wstrząsów, jakim poddawane są tkanki miękkie i chrząstka stawowa.

W 1 kapsułce suplementu od Hepatica znajduje się aż 70 mg niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, w postaci hialuronianu sodu. Jest on bardzo dobrze przyswajalny, gdyż naturalnie, w naszym organizmie, występuje właśnie w formie tej soli sodowej.

2. Shilajit.
Korzystnie na utrzymanie zdrowych kości i stawów, w połączeniu z kwasem hialuronowym, wpływa również Shilajit (mumio). To naturalna wydzielina skalna, która powstaje w głębokich grotach skalnych, na terenach górskich (głównie Himalaje i Kaukaz).

Jest źródłem bardzo dobrze przyswajalnego wapnia, fosforu i magnezu, które są ważnymi substancjami budulcowymi tkanki kostnej. Zawiera także witaminę D, która ułatwia przenikanie tych minerałów do kości. Dlatego zalecany jest w przypadku złamań, a także zwichnięć i skręceń stawów. Suplement z oferty tej firmy zawiera oczyszczoną i skoncentrowaną postać Shilajit w proporcjach 10:1.

3. Kurkumę
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, kurkuma stosowana jest w przypadku zapalenia i choroby zwyrodnieniowej stawów. Osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, które regularnie ją przyjmują, odnotowują zwykle zmniejszenie bólu i stanu zapalnego.

Curcumin C3 Complex zawiera wyciąg z kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa). Jest on standaryzowany do 95% kurkuminoidów, które odpowiadają za działanie przeciwzapalne tej rośliny. W dziennej dawce, czyli 2 kapsułkach suplementu, zamkniętych jest więc ponad 13 łyżeczek kurkumy.

Gdy kończy się zima, wiele osób przygotowuje do sezonu swoje ogródki czy rowery, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować swoje stawy. Dlatego korzystajmy ze składników, które pomagają utrzymać je w dobrej kondycji.

Link do e-sklepu http://hepatica.pl/sklep/

/źródło - Hepatica BP/