Jak należy opiekować się kotem? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 22 lutego 2017 10:50

Jak należy opiekować się kotem?

Kot jest stworzeniem, które wymaga odpowiedniej opieki. Opiekowanie się kotem wymaga od właściciela zaangażowania i szczególnej staranności. Należy przy tym pamiętać, że zajmowanie się kotem nie przypomina opieki nad innymi zwierzętami domowymi w tym psem. Pies i kot to zupełnie inne zwierzęta mają nie tylko inne charaktery, ale też zupełnie inaczej funkcjonują w ciągu dnia. Jak zatem należy prawidłowo dbać o swojego kota?

 

Jak przygotować mieszkanie?

Decydując się na opiekę nad kotem w pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednio mieszkanie. W tym celu trzeba kupić w sklepie zoologicznym najbardziej niezbędne przedmioty takie jak:

  • kuweta (najlepiej zakryta),
  • żwirek do wypełnienia kuwety (bentonitowy, zbrylający, zapachowy lub drewniany),
  • miseczki na wodę i pokarm,
  • odpowiednia karma.

Stając się właścicielem małego kotka mamy okazję obserwować jak poznaje mieszkanie. Jest to bardzo ciekawskie stworzenie. Dlatego przygotowując dom do należy zabezpieczyć wszystkie ciasne szpary, na przykład przestrzeń pod tapczanami lub za szafami. Trzeba też zabezpieczyć odpowiednio wszelkie luźno zwisające kable, firanki, kwiaty oraz inne podatne na uszkodzenia przedmioty.

Opieka nad małym kotem nie jest łatwa. Kocię, gdy znajdzie się w nowym pomieszczeniu musi wszystko sprawdzić. Nieprzygotowane mieszkanie stanowi zagrożenie dla kota. Mały kot może się na przykład zaklinować między szafkami lub przegryźć kable. Odpowiednie przygotowanie mieszkania pozwoli uniknąć niepożądanych zdarzeń.

Należy także pamiętać, że koty są zwierzętami o szczególnie wysokiej płodności. Dlatego stając się właścicielem kota warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. W przypadku kotów zalecanym zabiegiem jest kastracja natomiast w przypadku kotek sterylizacja. Zabiegi te skutecznie zapobiegają rozmnażaniu się zwierząt oraz pozytywnie wpływają na ich zachowanie w domu.

Wychowanie kota

Właściciel kota powinien też zadbać o właściwe wychowanie kota. Nie jest to łatwe, ale w pewnym stopniu możliwe. Koty są stworzeniami, które bardzo cenią sobie swoja niezależność, dlatego ciężko jest je zmusić do zmiany zachowania. Kota nie można tak jak psa całkowicie wychować. Można jednak znacznie ograniczyć niepożądane zachowania.

Najważniejsze by zacząć wychowywać kota, gdy jeszcze jest młody. Próby zmiany zachowania starego kota są raczej z góry skazane na niepowodzenie. Ważna jest też konsekwencja. Należy reagować za każdym razem gdy zwierzę zachowuje się nieodpowiednio. W przypadku większości kotów wystarczy reprymenda słowna. Niedopuszczalne jest bicie zwierzęcia.

Poprawiony: środa, 22 lutego 2017 10:56