Klinika pamięci we Wrocławiu już działa Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 23 stycznia 2017 14:01

Klinika Pamięci we Wrocławiu już działa


Już można się zapisywać na bezpłatne badania pamięci dla osób starszych i konsultacje ze specjalistami. Klinik Pamięci to inicjatywa Fundacji Angel Care. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki.


Do Kliniki Pamięci zgłosić mogą się wszyscy wrocławianie, ale przede wszystkim osoby w wieku powyżej 65 lat. Na badania składają się dwa etapy. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi. Spotkanie potrawa ok. 30-40 minut.
Jeśli psycholog, na podstawie wyników testów, stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach.
– W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie prowadził konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.
Wszystkie badania i konsultacje ze specjalistami w ramach Kliniki Pamięci są bezpłatne. Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care. Codzienne dyżur będzie miał jeden psycholog. Termin ewentualnej konsultacji z neuropsychiatrą zostanie ustalony indywidualnie.


Klinika Pamięci to stała inicjatywa dla wrocławian
Badania i regularny monitoring w Klinice Pamięci obejmą nawet kilkaset osób w ciągu roku. To stała inicjatywa Fundacji Angel Care.
– Działamy we współpracy z miastem i na rzecz miasta. Naszym celem jest efektywne diagnozowanie. Zależy nam na uświadomieniu seniorom i ich bliskim, jak ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów. Jednak bardzo istotna jest też edukacja w zakresie profilaktyki. Aktywność fizyczna i intelektualna, odpowiednia dieta, odstawienie używek i kontrola ciśnienia znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych – podkreśla prof. Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care, wybitny specjalista w zakresie geriatrii oraz autor prac i książek na ten temat.
Zapobieganie i wczesna diagnoza są tym istotniejsze, że jak do tej pory nie dysponujemy skutecznymi farmakologicznymi środkami przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera.


Kompleksowe wsparcie. Skorzystaj z zajęć w Klubie Seniora
Oprócz zaawansowanej diagnostyki Klinika Pamięci zapewnia także porady dotyczące najlepszej dla seniorów diety czy różnego rodzaju form aktywności fizycznej oraz gimnastyki umysłu.
– A program takich zajęć z powodzeniem organizuje Klub Seniora, który również działa przy Fundacji Angel Care. Stawiamy na diagnozę i konkretne rozwiązania – zaznacza Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.
Do Klubu Seniora Angel Care należy już blisko 200 osób. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, scrabble, szachy czy brydża. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
– Spotkania w Klubie Seniora to świetna okazja do poznawania nowych, interesujących osób w przyjaznej atmosferze, ale program zajęć zbudowany jest tak, że seniorzy korzystają też z zajmujących i ciekawych form treningu mózgu. Połączenie aktywizacji społecznej i towarzyskiej z ćwiczeniem intelektu i pamięci przynosi znakomite efekty. Pomaga utrzymywać sprawność funkcji poznawczych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie – dodaje Michał Kowalski.


Wsparcie również dla rodzin
Bliscy osób starszych również mogą liczyć na pomoc i doradztwo w Klinice Pamięci Angel Care. W jej ramach działać będzie grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin.
– Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów – mówi prof. Shlomo Noy.


Wolontariat – trzeci filar Fundacji Angel Care
W ramach Fundacji Angel Care działa także wolontariat, polegający na spotkaniach z osobami starszymi, wspólnych rozmowach, grach lub czytaniu.
– Dostajemy dużo zapytań od osób, które chcą pomóc seniorom, ofiarując im swój czas. Dlatego uruchomiliśmy wolontariat, jako trzeci filar Fundacji Angel Care. Zgodnie z filozofią naszego centrum zależy nam na tym, by osoby starsze korzystały z różnych form aktywizacji. To fundament dobrego samopoczucia, a także wspomagania sprawności fizycznej i intelektualnej – podsumowuje Michał Kowalski.

• Jak się zapisać na badania do Kliniki Pamięci?
Fundacja Angel Care
ul. Dyrekcyjna 5-7, Wrocław
tel. 71 306 90 30
email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.angel-care.pl


Angel Care działa przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Jest pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Angel Care zainwestowała potężna grupa deweloperska Angel Poland Group i sieć centrów opieki MD Nursing.

 

Poprawiony: poniedziałek, 23 stycznia 2017 14:12