Drużyna Fundacji Udaru Mózgu na mecie! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 02 stycznia 2017 10:51

DRUŻYNA FUNDACJI UDARU MÓZGU NA MECIE!


Udany finał ubiegłorocznej akcji FUM „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!” - ponad 1 000 Polaków przebadano pod kątem profilaktyki udarowej.

W roku 2016, w ramach akcji edukacyjnej „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”, drużyna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) wzięła udział w dziesięciu imprezach biegowych w Polsce. Fundacja chce w ten sposób zwrócić uwagę na udar mózgu – chorobę, z powodu której, rocznie umiera aż 30 000 Polaków. Podczas akcji przedstawiciele Fundacji edukowali Polaków na temat udaru mózgu oraz profilaktyki tej choroby. W tegorocznej edycji do drużyny FUM dołączyło 375 biegaczy, a podczas bezpłatnych badań wolontariusze Fundacji przebadali, pod kątem profilaktyki udarowej, aż 1056 osób.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam jej przebieg. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90% ryzyka), wśród których możemy wyróżnić m.in. elementy stylu życia takie jak niewłaściwa dieta, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej.
W tym roku byliśmy z naszą kampanią aż na 10 imprezach biegowych. Aktywnie działaliśmy na największych zawodach w kraju m.in. na Maratonie Łódzkim, Biegu Europejskim w Gdyni, PZU Maratonie w Szczecinie czy Maratonie w Warszawie. Do biegowej drużyny FUM dołączyło 375 osób, z którymi udało nam się pokonać łącznie prawie 4 000 km! Dzięki zaangażowaniu osób z różnych regionów kraju uzyskaliśmy także znaczne wsparcie finansowe na rzecz Funduszu Pomocy Bezpośredniej dla osób po udarze - mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu. Poprzez akcję „ZapoBiegam Udarowi Mózgu” nie tylko staramy się edukować Polaków i wyjaśniać, czym jest udar mózgu, ale także zachęcać do regularnej aktywności fizycznej oraz zmiany stylu życia, co w dużej mierze może przyczynić się do obniżenia ryzyka udaru. Cieszymy się, że nasze przedsięwzięcia spotykają się z coraz większym zainteresowaniem, ale przed nami ciągle jeszcze dużo pracy w obszarze edukacji – dodaje Adam Siger.
Na każdym z biegów, w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym można było uzyskać informację na temat udaru mózgu – profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, dystrybuowano bezpłatne materiały edukacyjne oraz przeprowadzano badania profilaktyczne, z których skorzystało łącznie 1056 osób. Dodatkowo, około 3 000 osób, które odwiedziły punkty edukacyjne mogły sprawdzić własny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru za pomocą specjalnej, pierwszej w Polsce i Europie, aplikacji udarowej „Stop Udarom!”. Aplikacja „STOP UDAROM!” oferuje dwa interaktywne testy umożliwiające sprawdzenie poziomu ryzyka udaru mózgu oraz wiedzy o chorobie – czynnikach ryzyka, objawach i leczeniu. Umożliwia także dostęp do rozbudowanej bazy danych zawierającej informacje o miejscach, w których chorzy i ich rodziny mogą szukać pomocy. Dodatkowo, aplikacja zawiera specjalną zakładkę, która w intuicyjny sposób pozwala zapoznać się z typowymi objawami udaru mózgu. „STOP UDAROM!” działa na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android. Aplikację można także bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub Apple App Store.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki udarowej jest rozpoznanie i leczenie chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca oraz chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i migotania przedsionków.
Niezwykle ważna jest świadomość, że ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Chodzi przede wszystkim o wpływ na czynniki ryzyka, które można modyfikować. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i leczenie chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy migotanie przedsionków. Właściwa kontrola cukrzycy zdecydowanie obniża ryzyko powikłań, w tym zawału serca czy udaru mózgu. Natomiast proste badanie, jakim jest pomiar pulsu wystarczy do wczesnej diagnostyki migotania przedsionków – choroby, która jest najczęściej występującą arytmią serca i pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. Przy migotaniu przedsionków puls staje się chaotyczny i nierówny – mówi dr hab. n. med. Oskar Kowalski, Przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jednak nie zawsze można w tak prosty sposób potwierdzić występowanie arytmii. W wielu przypadkach osoba, u której występuje podejrzenie arytmii powinna poddać się badaniu przy użyciu bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych, które zapewniają długotrwałą rejestrację rytmu serca. Natomiast u osób, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków, konieczna jest opieka lekarska i stosowanie odpowiednich terapii, zgodnych z aktualnymi wytycznymi towarzystw naukowych – dodaje dr Oskar Kowalski.

Wiedza na temat czynników ryzyka i profilaktyki udaru mózgu oraz rozpoznanie pierwszych objawów tej choroby, mogą uratować życie. W przypadku wystąpienia udaru niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Dla osób, które doświadczyły tej choroby niezwykle istotna jest również rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze.

Akcja „ZapoBiegam Udarowi Mózgu” 2016

375 biegaczy dołączyło do akcji „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”
1 056 osób zostało przebadanych w ramach akcji
ok. 3 000 osób odwiedziło stoiska edukacyjne akcji „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”
100 km pokonała Drużyna Fundacji Udaru Mózgu w ramach akcji
„ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”

Relacja z akcji na fanpage’u Drużyny FUM na Facebook’u: www.facebook.com/druzynafum

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku i jest partnerem Światowej Organizacji Udarowej (World Stroke Organization) oraz jedyną, polską organizacją należącą do Europejskiego Sojuszu na rzecz udaru mózgu (Stroke Alliance for Europe). Misją Fundacji jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. Fundacja regularnie prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym na terenie całego kraju.

PODSTAWOWE INFORMACJE O UDARZE MÓZGU

Czynniki ryzyka udaru mózgu


Czynniki, na które mamy wpływ:
• nadciśnienie tętnicze
• choroby serca (np. migotanie przedsionków)
• cukrzyca
• palenie tytoniu
• nadużywanie alkoholu
• otyłość
• wysoki poziom cholesterolu

Migotanie przedsionków najczęściej występuje u osób starszych (po 65 roku życia) i u nich ryzyko zatoru (a więc także udaru mózgu) jest też największe. Ok. 40% udarów niedokrwiennych to udary kryptogenne, czyli udary o nieustalonej etiologii. Przyczyną takiego udaru może być także migotanie przedsionków, które często ma charakter napadowy, bezobjawowy i pozostaje niewykryte. Choroba może jednak występować u osób w każdym wieku. Podstawowym badaniem wykonywanym w arytmiach serca jest EKG, czyli zapis rytmu i czynności elektrycznej serca. Potwierdzenie występowania arytmii, zwłaszcza tej występującej tylko okresowo nie zawsze jest proste. Czasem wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych, które obejmują długotrwałą rejestrację rytmu serca.
Czynniki, na które nie mamy wpływu:
• wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem)
• płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn)
• czynniki genetyczne

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE OBJAWY UDARU MÓZGU TO:
• Asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy
(np. opadanie kącika ust)
• Niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych
• Zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała
• Zaburzenia widzenia
• Utrata równowagi i zawroty głowy

Więcej informacji
www.fum.info.pl  – strona internetowa Fundacji Udaru Mózgu
www.poudarzemozgu.pl  – strona zawierająca informacje przydatne dla osób po udarze oraz ich rodzin
www.stopudarom.pl
www.facebook.com/druzynafum
www.facebook.com/fundacja.udaru.mozgu/źródło - /