Jak przygotować się na upały? Praktyczne porady Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 28 lipca 2016 09:18

Jak przygotować się na upały? Praktyczne porady


Lato już na półmetku, a upały w pełni. I nie opuszczą nas one jeszcze do września, a nawet do października. Polska od kilku już bowiem lat znajduje się w strefie geograficznej często nawiedzanej przez masy ciepłego powietrza. Nie każdy jednak dobrze je znosi. Jak więc zabezpieczyć się przed falą upałów i uchronić przed ich często groźnymi dla zdrowia skutkami?


 

Upał to taki stan pogody, kiedy temperatura powietrza unoszącego się bezpośrednio nad ziemią ma więcej niż 30 stopni Celsjusza. A takie właśnie warunki w lecie to ostatnimi czasy dla Polaków norma. Piękna słoneczna pogoda i zarazem wysokie temperatury wystawiają zdrowie Polaków na ciężkie próby. Są jednak sposoby, które ułatwią nam funkcjonowanie w tych tropikalnych, jak na naszą szerokość geograficzną, warunkach.
Przede wszystkim nawadniać
Woda to w okresie upałów podstawa. Jest swoistą „płynną” apteczką pierwszej pomocy, którą powinniśmy mieć pod ręką praktycznie non stop. – W czasie upałów należy spożywać ją w ilości od 2 do 3 litrów dziennie. I nie ma w tym cienia przesady, bo nawet ubytek tylko 2% wody z organizmu skutkuje groźnymi dla zdrowia i życia odwodnieniem. Objawami odwodnienia są m.in.: zmęczenie, bóle głowy, nudności, szybszy oddech czy drgawki. Równie nieprzyjemne są większa nerwowość i gorsza koncentracja, mające ma negatywny wpływ na jakość naszej pracy – mówi Paweł Woźniak, ekspert firmy UST-M. Dlatego tak ważne jest picie w okresie upałów dużej ilości płynów, szczególnie wody. Unikajmy jednak mocnej kawy, herbaty, wód smakowych czy słodzonych napojów. Bo nie dość, że tego typu napoje pozbawione są niezbędnych składników mineralnych, to dodatkowo obecny w nich cukier blokuje wchłanianie przez organizm wody. – Pomóc w utrzymaniu najwyższej jakości czystej wody pitej podczas upałów pomoże np. dystrybutor wody marki UST-M wykorzystujący system odwróconej osmozy. Skutecznie oczyszcza wodę kranową ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Pozwala również zachować w jej składzie wszelkie składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. A przy okazji oszczędzamy, nie kupujemy tyle butelkowanej wody oraz chronimy środowisko – dodaje Paweł Woźniak, ekspert firmy UST-M.
Lekki ubiór przyniesie ulgę
Odziane w grube lub sztuczne tkaniny ciało szybciej się poci i tym samym wydala więcej wody. Nie zapominajmy więc o odpowiednim ubiorze w gorące dni. Wkładajmy na siebie lekkie, przewiewne i utrzymane w jasnych barwach stroje, które wspomagają termoregulację organizmu. Ważne jest również, by nie uprawiać wzmożonego wysiłku fizycznego w najgorętszych okresach dnia, szczególnie na dworze. Ograniczymy w ten sposób pocenie się i nie będziemy wystawiać niepotrzebnie skóry na mogące ją poparzyć słońce. Gdy jednak musimy wyjść na zewnątrz, nie zapominajmy o okryciu głowy – unikniemy groźnego udaru słonecznego.
Zabezpiecz dom
Dom to w okresie upałów swoista twierdza dla osób gorzej znoszących wysokie temperatury, czyli starszych i dzieci, ale też zwierząt. Ułatwmy im więc przebywanie w czterech ścianach, obniżając panującą w nim temperaturę. Naczelną zasadą jest zamykanie i jak najszczelniejsze zasłanianie okien w określonych godzinach. Najlepiej otwierać je na całą noc, maksymalnie do godz. 7 rano, a potem znów po godz. 20. Warto też zainwestować w markizy okienne, zasłony i rolety, które zasłaniajmy podczas naszej nieobecności. Są skuteczną barierą dla promieni słonecznych i sprawiają, że mieszkanie nagrzewa się w mniejszym stopniu. A my dzięki nim wracamy do przyjemnie chłodnego domu. Kosztownym, ale bardzo skutecznym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest kupno klimatyzatora. Pozwala on utrzymać stałą, pożądaną temperaturę w mieszkaniu, podobnie jak jego tańszy odpowiednik - klimator.
Z kolei narażonym na przegrzanie czworonogom możemy ulżyć, przygotowując im zaciemnione i najchłodniejsze w domu miejsce do wypoczynku. Pilnujmy też, by zawsze miały w pobliżu pełną miskę świeżej wody. Dobrym rozwiązaniem będzie położenie im w legowisku mokrego ręcznika, który przyniesie ulgę nawet w najgorsze upały. Należy też ograniczyć spacery w godzinach najwyższych temperatur. Gdy jednak musimy udać się z pupilem np. na dłuższe zakupy, to pamiętajmy, by nie zostawiać go samego w nagrzanym samochodzie.
Każdy sposób, który pomoże nam przetrwać upały, jest dobry. Sięgajmy więc po wszystkie, które zapewnią nam odpowiedni komfort funkcjonowania w tym trudnym czasie. Nie zapominajmy o wodzie – to podstawa przetrwania gorących dni.

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 28 lipca 2016 09:24