Na wakacje autobusem - na co zwrócić uwagę Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 18 czerwca 2016 20:52

Na wakacje autobusem – na co zwrócić uwagę

Coraz więcej osób decyduje się jechać na wakacje autobusem. Przewoźnicy oferują zazwyczaj tańsze niż koleje czy samoloty bilety, a dzięki dużej konkurencji na rynku standard podróży jest równie wysoki. Zanim kupi się bilet warto sprawdzić, czy firma jest godna zaufania i czy spełnia wszystkie oczekiwania. Na co uważać i o czym pamiętać - opowie ekspert.

 

Rezerwacja online

Sprzedaż biletów online jest obecnie standardem wśród najbardziej liczących się na rynku przewoźników. Jest to bardzo wygodna forma zakupu, bowiem znacznie ogranicza czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie do podróży. Jednak i tu mogą kryć się pułapki, o których warto pamiętać. „Kupując bilet przez Internet należy pamiętać o rachunku online. Jest to ważne o tyle, że stanowi on podstawę do ewentualnej reklamacji czy zwrotu” – mówi Tomasz Sadowski, kierownik ds. marketingu i promocji OKbus. Rezerwując przejazd wybranym przewoźnikiem warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość samodzielnej zmiany terminu przejazdu. Elastyczny cennik i możliwość zakupu tanich biletów z wyprzedzeniem to następny punkt, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze firmy.

Warto zapoznać się z regulaminem

Regulamin to podstawa, umożliwia on bowiem np. wycofanie się z transakcji czy zmianę terminu przejazdu. Powinien być on dostępny na stronie. Jeśli tak nie jest, lepiej dwa razy się zastanowić przed zakupem biletu. „Regulamin musi zawierać m.in. informacje dotyczące reklamacji czy zwrotu biletu. To ważne z punktu widzenia podróżującego. Brak tych wiadomości powinien wzbudzić w nas niepokój” – mówi Tomasz Sadowski. „Warto szukać przewoźników, którzy zapewniają 100% zwrot ceny biletu” - dodaje.

Wygląd autobusu ma znaczenie

O komforcie jazdy decyduje stan oraz wyposażenie autokaru. Stare, pozbawione klimatyzacji pojazdy nie spełniają tego warunku. Są niewygodne, jest w nich duszno, a na dodatek często się psują, co może stanowić zagrożenie nawet dla życia pasażerów. Najważniejsi na rynku przewoźnicy stawiają więc na nową flotę. Nie bez powodu. Takie autobusy to znacznie większa wygoda dla podróżujących. Pamiętajmy, że trasa może zająć od kilku do nawet kilkunastu godzin. Nie tylko komfort jest w tym wypadku niezbędny, chodzi również o zdrowie. Niewygodne fotele, za mała ilość miejsca pomiędzy nimi – to czynniki, które sprzyjają wystąpieniu wielu schorzeń. Elementy takie, jak klimatyzacja, dostęp do darmowego Wi-Fi, wygodne fotele oraz sprzęt elektroniczny, jak na przykład tablet, czynią podróż ciekawszą i powodują, że szybciej mija. Przed trasą warto upewnić się, jakimi autobusami dysponuje przewoźnik, którego liniami zamierzamy podróżować.

Przewoźnik w sieci

A jak najłatwiej sprawdzić przewoźnika? Odwiedzając stronę internetową oraz profil na Faceboku. Witryna www to miejsce, gdzie podróżujący mogą zapoznać się z pełną ofertą, szczegółami dotyczącymi poszczególnych tras czy floty, jaką dysponuje przewoźnik, oraz ze wszystkimi obowiązującymi promocjami. Powinna też dawać możliwość rezerwacji biletów online. Dobrze, aby miała wersję mobilną, co ułatwia korzystanie z Internetu klientom używającym smartphone’ów. Umożliwia ona dokonanie rezerwacji biletu w każdym miejscu. „Facebook spełnia bardzo ważną rolę w komunikacji z pasażerami i potencjalnymi klientami. Podróżującym daje możliwość lepszego poznania przewoźnika, a firmie przekazywania na bieżąco informacji o najnowszych promocjach czy ewentualnych zmianach” – mówi przedstawiciel OKbusa.

Przygotowanie do podróży

Gdy już mamy bilet, pozostaje tylko przygotować się do podróży. Niezależnie od tego, czy będzie ona długa czy krótka, pamiętajmy o kilku zasadach. Największy bagaż zawsze idzie do bagażnika, dlatego warto zaopatrzyć się w torbę podręczną, w której powinny się znaleźć dokumenty, pieniądze, ale także picie, jedzenie czy książka. Osoby z chorobą lokomocyjną muszą pamiętać, by przed podróżą zażyć zalecane leki. Czasami sprawdza się w tej sytuacji również żucie gumy czy ssanie cukierka. W przypadku dłuższych podróży warto pomyśleć o specjalnej poduszce do spania w autobusie czy samochodzie, dzięki której nie nadwyrężymy sobie szyi. Na koniec, pamiętajmy o czymś do czytania lub słuchania, co znacznie skróci czas podróży. „Dobrym rozwiązaniem są tablety, które pozwalają na swobodne przeglądanie stron www czy oglądanie filmów” – dodaje ekspert.


OKbus to przewoźnik oferujący przejazdy nowoczesnymi autobusami w atrakcyjnych cenach. Komfortowe pojazdy kursują z i do Warszawy, Modlina, Łodzi, Torunia, Płocka, Ciechocinka czy Włocławka. Właścicielem linii autobusowej OKbus jest firma Trans Kinetik, do której należy także firma ModlinBus realizująca jedyne bezpośrednie połączenie z centrum Warszawy do portu lotniczego w Modlinie i wyłączny operator autobusowy akredytowany przez Lotnisko Warszawa-Modlin.

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 18 czerwca 2016 21:07