Walory lecznictwa uzdrowiskowego Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 17 maja 2016 09:42

Walory lecznictwa uzdrowiskowego

Pacjenci, nie tylko w Polsce, już od wielu lat doceniają walory lecznictwa uzdrowiskowego. Mimo rozwoju medycyny i farmacji, w uzdrowiskach wciąż nie brakuje chętnych na zabiegi z wykorzystaniem wód termalnych i innych naturalnych środków leczniczych.

 

Zadania lecznictwa uzdrowiskowego

Lecznictwo uzdrowiskowe odpowiada na problemy naszych czasów, czyli choroby przewlekłe, z którymi zmaga się dziś większość społeczeństw. To te choroby są coraz częściej przyczyną kalectwa lub nawet śmierci wielu ludzi. Takie choroby cywilizacyjne, jak choroba wieńcowa, zawały serca, nadciśnienie, cukrzyca czy rak płuc, zbierają coraz większe żniwo, coraz więcej osób cierpi również z powodu wrzodów żołądka, marskości wątroby czy astmy. Co jest przyczyną rozwoju tych niebezpiecznych chorób? Z jednej strony, to postęp cywilizacyjny mający też negatywne konsekwencje, odbijające się na naszym zdrowiu – zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, wysoko przetworzona, niezdrowa żyzność. Z drugiej – my sami również przyczyniamy się do rozwoju niebezpiecznych chorób poprzez niewłaściwą dietę, szkodliwe nałogi, brak aktywności fizycznej. Bez zdrowego stylu życia i zdrowych nawyków trudno oczekiwać radykalnej poprawy jeśli chodzi o zdrowie dzisiejszych społeczeństw.

Balneologia

Balneologia i medycyna fizykalna posługują się własnymi metodami leczniczymi i diagnostycznymi. W przeciwieństwie do farmakoterapii – ich efekty są trwalsze, a leczenie nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Atutem jest tu fakt, że działają kompleksowo, uruchamiając mechanizmy adaptacji i pobudzając rezerwy czynnościowe organizmu. W ramach leczenia uzdrowiskowego skorzystać można z całej gamy zabiegów – zależnie od potrzeb i możliwości dane pacjenta. W ofercie uzdrowisk (np. Uzdrowiska Cieplice) znajduje się m.in. wodolecznictwo – wykorzystywane są  lecznicze właściwości wód poprzez takie zabiegi, jak kąpiele mineralne, masaże podwodne, bicze szkockie, kuracje pitne, a nawet hydroterapia jamy ustnej i płukanie oczu. Inną wartą odnotowania propozycją uzdrowiskową są kąpiele i okłady borowinowe (pleoidoterapia) oraz inhalacje. Ruch, szczególnie polecamy przy schorzeniach kręgosłupa, jest praktykowany m.in. w postaci gimnastyki leczniczej zarówno indywidualnej, jak i w grupach. Do mniej znanych, ale równie chętnie wykorzystywanych metod leczniczych w uzdrowiskach należy światłolecznictwo i elektrolecznictwo, a także różne rodzaje masaży i okładów na ciało.

Trudno wymienić wszystkie walory lecznictwa uzdrowiskowego – również dlatego, że zabiegi proponowane w uzdrowiskach działają zwykle dobroczynnie na nasz cały organizm, a nie tylko na jego konkretną część.

Poprawiony: wtorek, 17 maja 2016 09:48