Majówka alergika Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 12 maja 2016 12:58

Majówka alergika

Ciepłe majowe weekendy to wymarzony czas na piknik. Na trawie, nad rzeką, w lesie czy ogrodzie – możesz go urządzić gdzie tylko przyjdzie Ci na to ochota. Taki plenerowy wypoczynek to jednak spore wyzwanie dla alergików. Jak zatem zapewnić sobie wypad na łono natury bez przykrych dolegliwości? Trzeba się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć!


Według danych Światowej Organizacji Alergii około 40% ludzi na całym świecie cierpi z powodu alergii. Każdego roku ich liczba rośnie. Walcząc z tą dolegliwością wciąż szukamy nowych metod by w miarę komfortowo funkcjonować. Zapoznaj się z naszymi radami i spędzaj wolne weekendy na świeżym powietrzu.

 
Pierwsza pomoc
Gdy Twoja reakcja alergiczna jest dość gwałtowna i żyjesz w ciągłym strachu, nie eksperymentuj. W aptekach jest mnóstwo leków i suplementów dostępnych bez recepty, ale który z nich wybrać? Najlepiej sprawdzą się znane od lat leki zawierające cetyryzynę, działające antyhistaminowo. Jednym z nich jest Zyrtec UCB, doustne tabletki. Łagodzi objawy dotyczące nosa i oczu, takie jak: katar, łzawienie czy zapalenie spojówek. Jest niezbędny przy oznakach idiopatycznej pokrzywki. Działanie cetyryzyny utrzymuje się około 24 godziny.


Majówka bez stresu
Wodnisty katar, załzawione oczy, opuchnięcia, dyskomfort trawienny – to najczęstsze objawy uczulenia. Choć nie są groźne mogą uprzykrzyć wypoczynek na dworze. Chcąc skutecznie i szybko pozbyć się alergii musimy działać. Najważniejsze a zarazem i najtrudniejsze jest rozpoznanie przeciwnika. Gdy już wiesz co wywołuje u Ciebie alergię to połowa sukcesu. Wówczas łatwiej unikać Ci alergenów.

Latające alergeny
Jesteś uczulony na jad owadów? Wiosną i latem nie ubieraj się na żółto. W ten sposób nie ściągniesz na siebie ich uwagi. Używaj delikatnych perfum, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnuj. Aromatyczna woń może działać na niektóre insekty jak magnes. Spędzając czas na pikniku nigdy nie pij z puszki czy butelki. Do otwartej może niepostrzeżenie wpaść osa lub pszczoła. Pijąc napój możesz ją połknąć, a to grozi użądleniem w gardło lub język. Opuchnięte narządy w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci poprzez uduszenie. Roztocz wokół siebie zapach lawendy, bazylii czy eukaliptusa. Aromaty te działają odstraszająco na owady. Pamiętaj również o przygotowaniu pułapki. Postaw koło jedzenia słoik z osłodzoną wodą, a w pokrywce zrób otworki. Ten słodki podstęp skutecznie odwróci ich uwagę od Ciebie.


Słońce Twój wróg
Fotoalergia najczęściej objawia się bąblami i czerwonymi plamami. Jeśli w zeszłym roku odczułeś jej objawy po wyjściu na słońce lub opalaniu się jest wielce prawdopodobne, że i w tym roku sytuacja się powtórzy. Dlatego nim rozpocznie się lato pamiętaj o kilku zasadach, które ułatwią Ci funkcjonowanie. Unikaj słońca i nie opalaj się. Zakładaj na głowę kapelusz, chustkę czy czapkę, przebywaj w cieniu. A jeśli już musisz spędzać czas na słońcu rób to w godzinach późno popołudniowych, gdy słońce już tak mocno nie operuje. Czytaj dokładnie ulotki leków i kosmetyków. Część leków zawiera w swoim składzie komponenty, które pod wpływem słońca mogą wywoływać fotoalergię. Pamiętaj, aby przed wyjściem z domu posmarować skórę kosmetykiem, który zawiera filtr UV. Nie używaj perfum, dezodorantów, mleczek perfumowanych, zawarty w nich alkohol spowoduje nie tylko przebarwienia, ale i uczulenie.


Piknik bez dolegliwości
Masz alergię pokarmową? Pamiętaj, aby wybierając się ze znajomymi na piknik czy grilla powiedzieć o swojej chorobie. Jeśli będą wiedzieć, że dany składnik Cię uczula z pewnością przygotują inne menu. Jeśli uczula Cię jęczmień, żyto czy chmiel zrezygnuj z picia piwa. Alkoholowe czy nie może wywołać reakcję alergiczną. Robiąc zakupy zwracaj uwagę na etykiety. Nawet produkty, które znasz od lat mogą mieć zmieniony skład. Nie eksperymentuj z nowościami. Miej zawsze przy sobie leki oraz telefon komórkowy na wypadek gdybyś źle się poczuł. Wówczas zawsze możesz zadzwonić na pogotowie.
Wiosna to okres, kiedy każdą wolną chwilę chcemy spędzać na świeżym powietrzu, z dala od miasta, blisko natury. Pamiętaj, że mając alergię nie musisz rezygnować z tej przyjemności wystarczy tylko właściwe przygotowanie oraz skuteczne preparaty.

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 12 maja 2016 13:09