Prawa rodziców po poronieniu - to musisz wiedzieć Drukuj Email
Wpisany przez Kamila Rogowicz   
wtorek, 03 maja 2016 13:08

Prawa rodziców po poronieniu – to musisz wiedzieć


Po poronieniu rodzice często czują się zagubieni. Trudno im skupić się na bieżących sprawach. Tymczasem mają prawo m.in. do pogrzebu dziecka i otrzymania konkretnych świadczeń (takich jak zasiłek pogrzebowy czy urlop macierzyński). Do ich uzyskania niezbędna jest jednak znajomość płci dziecka – a często określić ją można tylko za pomocą specjalnych badań.

 

Jeszcze niedawno o poronieniach mówiło się bardzo rzadko. Tymczasem jest to problem, który dotyka średnio co szóstą kobietę. Wiedza o tym, jak jej pomóc może więc okazać się przydatna – być może i w gronie Twoich bliskich i przyjaciół znajduje się ktoś, kto potrzebuje wsparcia.


Do czego jest potrzebne badanie płci po poronieniu?
Po poronieniu często trudno jest lekarzowi ustalić płeć dziecka – szczególnie, jeśli do utraty ciąży dochodzi w pierwszym trymestrze. Znajomość płci jest natomiast konieczna do dopełnienia formalności – to niezbędny warunek uzyskania karty zgonu dziecka w szpitalu i aktu martwego urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Dokumenty te są natomiast podstawą do ubiegania się o prawa należne rodzicom po poronieniu. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie pogrzebu i uzyskanie zasiłku pogrzebowego (w wysokości 4000 zł). Na ich podstawie kobiety po poronieniu mogą też uzyskać 8-tygodniowy urlop macierzyński – wystarczy, że przedstawią je pracodawcy, powołując się na 180 artykuł Kodeksu Pracy.


Na czym polega badanie płci po poronieniu?
Na analizie odpowiednio zabezpieczonych próbek z materiałem po poronieniu. Najczęściej jest to fragment kosmówki (zewnętrznej błony płodowej) zanurzony w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym. W badaniu sprawdza się, czy znajdują się w nim chromosom Y. Jeżeli tak, mowa o chłopcu, a jeśli nie – to o dziewczynce.


Jak zlecić badanie płci po poronieniu?
O chęci przeprowadzenia badania płci należy możliwie jak najszybciej poinformować personel – jeśli oczywiście do poronienia doszło w szpitalu. Jest to związane z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia materiału z poronienia. Jeśli do poronienia doszło w domu, rodzice powinni sami go zabezpieczyć (umieszczając w jałowym pojemniku) i dostarczyć do lekarza prowadzącego ciążę.
Szpital może przyjąć całą próbkę i (po potwierdzeniu, że znajdują się w niej tkanki płodu) zwrócić ją rodzicom w postaci specjalnych bloczków parafinowych. Może też od razu ją podzielić, by rodzice mogli od razu zlecić badania płci w wybranym przez siebie laboratorium. Po uzyskaniu wyniku powinni oni przedstawić go lekarzowi prowadzącemu, który wyda im potrzebne dokumenty.


Badania po poronieniu – jakie jeszcze warto rozważyć?
Za poronienia w nawet 70 % przypadków odpowiadają przyczyny genetyczne – dlatego, wykonując badanie płci, warto wziąć pod uwagę możliwość przeprowadzenia badań poronionego dziecka pod kątem wad genetycznych. Tym bardziej, że można wykonać je równocześnie z badaniem płci i nie potrzeba do tego żadnej dodatkowej procedury.
Dzięki takiemu badaniu rodzice dowiedzą się, czy powodem utraty ciąży nie była wada genetyczna zarodka. Otrzymają tym samym odpowiedź na pytanie o ryzyko kolejnego poronienia w przyszłości. Mogą też zyskać cenne wskazówki co do dalszej diagnostyki (np. sugestię wykonania badania swojego kariotypu czy zbadania się pod kątem konkretnych zmian).


Poronienie – jak pomóc rodzicom po stracie?
Po poronieniu rodzicom należy przede wszystkim okazać zrozumienie. Mogą się oni czuć zagubieni – dobrze więc wesprzeć ich w tych trudnych chwilach i np. przypomnieć o przysługujących im prawach. Często nie zdają sobie z nich sprawy i niepotrzebnie dodają sobie zmartwień.
Kamila Rogowicz, testDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie ©pressmaster/Depositphotos.com


Poprawiony: wtorek, 03 maja 2016 13:13