Odczarować świąteczną samotność Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 19 marca 2016 10:03

Odczarować świąteczną samotność

Wyobraź sobie stół i jedno tylko nakrycie – dla ciebie. Cicho, pusto, smutno.... Jest Wielkanoc, a ty masz 87 lat i jesteś zupełnie sam na świecie... Na szczęście to nie jest rzeczywistość, nie twoja. Nie życzyłbyś jej sobie. Pewnie nikomu byś nie życzył. Ale taką właśnie rzeczywistość los zgotował 87-letniej pani Hannie z Warszawy.

 

Odczarowuje ją jednak Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”

- Samotność to problem, z którym zmaga się coraz więcej starszych osób - mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia – Bolesna na co dzień, ale w święta szczególnie dotkliwa. Dlatego już od kilkunastu lat tuż przed świętami organizujemy spotkania świąteczne dla naszych podopiecznych - samotnych starszych osób w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Co roku staje się to możliwe dzięki wsparciu darczyńców, którym i w tym roku bardzo dziękujemy.

Świąteczną zbiórkę Stowarzyszenia można wesprzeć online na stronie www.malibracia.org.pl/wielkanoc/ 

- Zależy nam, by szczególnie w tym trudnym dla nich czasie nasi podopieczni czuli się jak w rodzinie: potrzebni i kochani. I taką rodzinną atmosferę tworzymy przy naszych świątecznych stołach, stąd nasza dbałość o każdy szczegół. – mówi Joanna Jaworska koordynatorka wolontariatu Stowarzyszenia, a jej telefon zaczyna dzwonić – Właśnie trwają ostatnie przygotowania: poszukiwania materiałów do dekoracji, ostatnie zmiany w menu.
W piątek nasze niezawodne wolontariuszki przygotują pyszną domową sałatkę. Urwanie głowy – uśmiecha się i dodaje – ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

- To już w najbliższą sobotę – śmieje się pani Hanna, którą także pytamy o Wielkanoc „małych braci Ubogich” – Nie mogę się doczekać. Znów zobaczę znajome, miłe twarze. Będzie przy mnie Monika, wolontariuszka, która odwiedza mnie co tydzień. Człowiek nie czuje się osamotniony. Jest prawie jak w domu za dawnych lat. Tylko stół większy...

Tegoroczne spotkania świąteczne odbędą się w sobotę 19 marca w Warszawie i Lublinie oraz w poniedziałek 21 marca w Poznaniu.

Aby uzyskać szczegółowe informację prosimy o kontakt z Joanną Mielczarek:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 501 151 045


Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 9 krajach w Europie i Ameryce.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym starszym osobom. „mali bracia Ubogich” to dziesiątki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości.
W 2015 roku otoczyliśmy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu
i Lublinie.
Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest m.in. parterem ogólnopolskiej płaszczyzny „Forum 50+. Seniorzy XXI wieku!” a w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów w Warszawie.

W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

Poprawiony: sobota, 19 marca 2016 10:14