Poradnik osoby zadłużonej Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 02 marca 2016 16:54

Prosty poradnik dla osoby zadłużonej


W pętlę zadłużenia może wpaść każdy. Zamiast załamywać ręce, powinniśmy w tej sytuacji możliwie jak najszybciej zacząć działać. Eksperci Casus Finanse, należącej do Grupy Lindorff, przekazują kilka prostych rad, co zrobić, by wyjść z tarapatów finansowych i uniknąć ich w przyszłości.

1. Przeanalizuj swój budżet
Poprzez analizę naszych codziennych wydatków, możemy określić, które z nich są zbędne. Warto też, przed wyjściem do sklepu, zaszczepić w sobie zwyczaj robienia listy niezbędnych zakupów, dzięki czemu będą one bardziej przemyślane i w rezultacie wydamy na nie mniej pieniędzy.
2. Zrezygnuj z płacenia kartą
Warto zrezygnować z płacenia kartą na rzecz gotówki. Dzięki temu będziemy mieli większą kontrolę nad tym, ile wydajemy. Co więcej, wydana jednorazowo spora suma pieniędzy w gotówce zrobi na nas większe wrażenie, niż „niewidzialny” wypływ gotówki z karty. W ten sposób staniemy się więc bardziej powściągliwi w trwonieniu pieniędzy.
3. Przemyśl wydatki na swoje przyjemności
Rezygnacja z przyjemności to nic miłego. Ciężko jest powiedzieć „nie”, kiedy pojawia się kusząca propozycja wyjazdu, nawet jeśli nie dysponujemy wolnym budżetem na tego typu rozrywki. Zamiast brać kolejny kredyt, najrozsądniej jest zrezygnować z wyjazdu i zrealizować go dopiero, gdy będziemy mieli odpowiednie środki na koncie.
4. Zacznij oszczędzać
Warto spróbować podjąć ten wysiłek, zaczynając na początku od mniej ambitnych celów i kwot. Jeśli rezygnując z pewnych przyjemności, uda nam się odłożyć pieniądze, a w konsekwencji spłacić za nie np. urządzenie zakupione na raty, wówczas uświadomimy sobie, że było warto i będziemy mogli wyznaczyć kolejny cel lub zacząć oszczędzać pieniądze, które zbudują naszą „finansową poduszkę”.
5. Nie bierz kolejnego kredytu
W przypadku trudnej sytuacji finansowej wiele osób decyduje się na pożyczkę gotówkową, tzw. chwilówkę. Niestety, w większości przypadków, firmy udzielające tego typu pożyczek naliczają bardzo wysokie odsetki, które mogą osiągnąć wysokość od kilkudziesięciu do nawet ponad 100% rocznie! Jeśli nasza płynności finansowa została zachwiana, zamiast o kolejnym zobowiązaniu, na którego spłatę nie będziemy mieli środków, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym czy ugodzie.
6. Porozmawiaj ze swoim bankiem
Jeśli z powodu niespodziewanej sytuacji (np. utraty pracy) mamy trudności w terminowym spłacaniu rat, możemy zwrócić się do banku z prośbą o tzw. wakacje kredytowe czy restrukturyzację kredytu. Dają one możliwość zawieszenia spłaty na określony czas lub obniżenia wysokości comiesięcznych zobowiązań poprzez wydłużenie okresu spłaty.
7. Pomyśl o ugodzie
W interesie osoby mającej problem ze spłatą zobowiązań finansowych jest nawiązanie kontaktu z negocjatorem. Często jednak kredyto- czy pożyczkobiorca nie chce rozmawiać. Myśli, że jeśli nie nawiąże żadnego kontaktu to sprawa się przedawni i problem zniknie. Nic bardziej mylnego. Od zobowiązania narastają bowiem odsetki i początkowa kwota zadłużenia może diametralnie wzrosnąć. Dlatego zamiast uciekać od rozmów z negocjatorem, lepiej podjąć dialog. Daje to możliwość wnioskowania np. o wydłużenie terminu płatności, rozłożenie zobowiązania na raty, a także odstąpienie od dochodzenia części zobowiązania.
8. Wprowadź zmiany w życie!
Jeśli wprowadzając do swojego życia tych kilka zasad uda nam się wyjść z finansowych tarapatów, pamiętajmy, by nadal ich przestrzegać. Wiele osób, wychodząc z kłopotów, wraca do poprzednich nawyków – przestaje analizować swój budżet i oszczędzać, spontanicznie podejmuje ważne decyzje o kredycie czy pożyczce, żeby sfinansować jakąś przyjemność czy zachciankę. W taki sposób bardzo szybko możemy znowu wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego tak istotne jest wypracowywanie w sobie tych pozytywnych nawyków i mimo pokus, pozostanie im wiernym.


O Grupie Casus Finanse, należącej do Grupy LINDORFF
Grupa Casus Finanse istnieje od 1997 roku. Obecnie składa się z kilku ściśle współpracujących ze sobą spółek: Casus Finanse SA, Casus Detektyw Sp. z o.o., Casus Kancelaria Prawna, BPO Management, Casus Service oraz Casus Finanse 1 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
Od 18 lat Grupa Casus Finanse prężnie działa w zakresie zarządzania ryzykiem, oferując swoje usługi zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Produkty i usługi Casus Finanse przeznaczone dla biznesu to szereg nowoczesnych narzędzi, które gwarantują klientom pełną obsługę obszaru usług prawno-finansowych i zarządzania wierzytelnościami w firmie – począwszy od monitoringu należności, poprzez windykację polubowną i wywiad gospodarczy, aż po windykację przedegzekucyjną i sądową. W maju 2013 roku Casus Finanse SA zadebiutował na rynku obligacji Catalyst, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Dzięki dobrej współpracy z ogólnoświatowymi organizacjami oraz specjalistycznymi kancelariami prawnymi działania Casus Finanse są skuteczne niezależnie od długości i szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się osoba ze zobowiązaniem dłużnym.
Według zestawienia Gazety Rzeczpospolita (z dnia 1.07.2015 r. – Rekord sprzedaży długów) Grupa Casus Finanse znajduje się w pierwszej piątce firm z branży zarządzania wierzytelnościami pod względem wartości wierzytelności kupionych, a także wierzytelności zleconych w 2014 roku.
Grupa Casus Finanse obsługuje blisko 1000 klientów z kraju i zagranicy. Wg stanu na koniec listopada 2015 r. zatrudnia blisko 450 pracowników. Za jakość zarządzania kapitałem ludzkim firma otrzymała Certyfikat HR Najwyższej Jakości przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, który potwierdza, że firma jest dobrym, wiarygodnym i rzetelnym pracodawcą. W grudniu 2013 Casus Finanse pozytywnie przeszedł proces weryfikacji i został przyjęty do grona firm zrzeszonych w Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji. W marcu 2015 roku spółka otrzymała nagrodę Jakość Roku 2014 za kompleksową koncepcję procesu odzyskiwania wierzytelności w konkursie organizowanym przez Fundację Qualitas współpracującą z Dziennikiem Gazetą Prawną, a w 2015 roku oferta działań prewencyjnych dla biznesu została dostrzeżona w rankingu Gazety Finansowej i Casus Finanse otrzymało nagrodę „Najlepszy produkt dla biznesu” w kategorii Windykacja.
18 sierpnia 2015 r. Grupa Casus Finanse dołączyła do międzynarodowej Grupy Lindorff, europejskiego lidera branży zarządzania wierzytelnościami.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 02 marca 2016 17:04