Nadchodzą matury! Te miasta są liderami w obszarze edukacji
Wpisany przez s.z.   
poniedziałek, 06 maja 2024 16:59

Nadchodzą matury! Te miasta są liderami w obszarze edukacji

Matura - symboliczny egzamin dojrzałości - to nie tylko test wiedzy. Dla tysięcy uczniów w Polsce to egzamin, którego wyniki decydują o dalszej przyszłości. To wymagający czas, pełen długich godzin nauki ale i satysfakcji z pokonywanych trudności. Które miasta mają najlepszych maturzystów? Na to pytanie odpowiadają wyniki Indeksu Zdrowych Miast.


Indeks Zdrowych Miast 2023 to druga edycja projektu stworzonego przez Grupę LUX MED, przy współpracy z Fundację GAP oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Ma on na celu analizę warunków życia w 66 miastach na prawach powiatu w Polsce. Wśród ośmiu badanych kategorii wpływających na zrównoważone życie mieszkańców, jest również edukacja.
Badane kryteria w tym obszarze obejmowały średnie wyniki egzaminów 8-klasistów z języka polskiego i matematyki, oraz wyniki matur z tych przedmiotów. Uwzględniono także procent dzieci uczęszczających do placówek wychowania przedszkolnego oraz udział dzieci do 17 roku życia, których rodzice otrzymują zasiłek rodzinny. Analiza tych wskaźników pozwala na holistyczną ocenę systemów edukacyjnych.
W czołówce rankingu kategorii Edukacja Indeksu Zdrowych Miast znajdują się miasta, które dbają o rozwój edukacji przedszkolnej i szkolnictwa podstawowego, a także skutecznie przygotowują swoich uczniów do egzaminów maturalnych.

Dobry start edukacji

Edukacja i kapitał ludzki odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu zdrowia i przyszłości społeczeństwa. Według najnowszych danych z Indeksu Zdrowych Miast, aż w 64 miastach wzrósł odsetek dzieci uczęszczających do przedszkola. Widać, że miasta inwestują w rozwój placówek dla najmłodszych.

Edukacja mieszkańców na najwyższym poziomie

Oto 10 najwyżej ocenionych miast w kategorii Edukacja w Indeksie Zdrowych Miast:
1. Kraków
2. Warszawa
3. Sopot
4. Wrocław
5. Rzeszów
6. Opole
7. Poznań
8. Katowice
9. Krosno
10. Lublin

Matura na 100%

Najwyższe wyniki z matematyki na maturze według danych z ostatniej edycji Indeksu Zdrowych Miast odnotowano w Sopocie, Warszawie i Krakowie, gdzie uczniowie zdobyli średnio: 69,11 67,61 i 67,22 punktów. W wynikach egzaminu z języka polskiego również Sopot zajął czołową pozycję (61,78 punktów). Za nim uplasowały się Chorzów i Częstochowa, osiągając odpowiednio: 60,74 i 59,79.

- Wiedza to narzędzie, które pozwala nam nie tylko realizować własne marzenia, ale także stawiać czoła wyzwaniom, istotnym z punktu widzenia całego społeczeństwa. Dlatego inwestycja w edukację to najlepsza inwestycja w trwały rozwój społeczny i ekonomiczny, jaką może podjąć każdy samorząd. Wiele ciekawych wniosków i inspiracji na ten temat odnaleźć można w danych Indeksu Zdrowych Miast. To lektura, którą polecam każdemu, komu na sercu leży jakość kształcenia w naszym kraju – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.


Wspólnie z samorządami Grupa LUX MED i redakcja Babci Polki trzyma kciuki za nadchodzące egzaminy dojrzałości.


Raport Indeks Zdrowych Miast dostępny jest na: https://www.luxmed.pl/o-nas/dzialania-spoleczne/indeks-zdrowych-miast
Więcej informacji: www.luxmed.pl

/źródło - /