Przepłyną kajakami 500 km do Bałtyku. Chcą zwrócić uwagę na „cichą epidemię”
Wpisany przez s.z.   
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 11:05

Przepłyną kajakami 500 km do Bałtyku. Chcą zwrócić uwagę na „cichą epidemię”

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich we współpracy z firmą WithSecure inicjują wspólną akcję „500 km dla samotnych seniorów. Ufunduj im dzień wakacji”. Już 5 maja trzej pracownicy firmy wypłyną kajakami z Poznania w tygodniową, prawie 500-kilometrową podróż do Bałtyku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem samotności wśród seniorów i zebranie funduszy na zorganizowanie jednodniowych wyjazdów wakacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.


Wielu seniorów przez choroby, niepełnosprawność lub strach przed samotnym opuszczeniem domu jest ograniczonych do przebywania w swoich czterech ścianach. Określani czasem mianem „więźniów czwartego piętra”, aby wybrać się nawet na krótką wycieczkę, potrzebują wsparcia drugiej osoby, która pomoże im w transporcie i zapewni poczucie bezpieczeństwa.
W okresie letnim dzieci cieszą się wakacjami, dorośli wyczekują urlopu, a biura podróży mają pełne ręce roboty. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich chce zwrócić uwagę także na osoby starsze i samotne, które pragną możliwości wyjścia z domu chociaż na jeden dzień. Aby spełniać wakacyjne marzenia podopiecznych, co roku latem Stowarzyszenie organizuje „Wakacje jednego dnia”, czyli jednodniowe wyjazdy za miasto dla seniorów, podczas których mogą spędzić wakacyjny czas w towarzystwie wolontariuszy i innych podopiecznych.

Kajakowa wyprawa za wakacyjnymi marzeniami

Aby wesprzeć zbieranie funduszy na wyjazdy wakacyjne dla seniorów Patrick Archbold, Rafał Urbański i Leszek Tasiemski z firmy WithSecure postanowili w niecodzienny sposób zachęcić innych do włączenia się w zbiórkę. W ramach akcji „500 km dla samotnych seniorów. Ufunduj im dzień wakacji”, w niedzielę 5 maja wybiorą się w siedmiodniową wyprawę kajakową z Poznania do Bałtyku, biegiem Warty, Odry i Dziwny. Podczas niej będą nagłaśniać problem samotności wśród seniorów zachęcając do wspierania wakacyjnych wyjazdów dla nich w ramach zbiórki na platformie siepomaga.pl, organizowanej przez Stowarzyszenie.

– Samotność i lęk społeczny są cichą epidemią, dotykają ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk. Nasza wyprawa ma na celu podniesienie świadomości problemu i wsparcie tych, którzy czują się odizolowani, zwłaszcza seniorów. Mamy nadzieję, że naszą akcją zachęcimy wiele osób do wsparcia szczytnego celu, który pozwoli osobom starszym choć na chwilę oderwać się od trudów codziennego życia w samotności i wywoła uśmiech na ich twarzach – mówi Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure.
Bitwa o (projekt) flagi i wsparcie akcji
W przygotowania do akcji zaangażowani byli również pozostali pracownicy firmy WithSecure, którzy w ramach wewnętrznego konkursu mogli przygotować projekt flagi, pod którą odbędzie się wyprawa do Bałtyku. Zwycięski projekt wyłoniło jury z udziałem podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Wsparcie dla kajakowej wyprawy od podopiecznych i wolontariuszy Stowarzyszenia spłynęło jeszcze przed jej oficjalnym rozpoczęciem.

– Dzielnym panom życzę powodzenia i stopy wody pod kilem – mówi pani Halina, seniorka z Lublina. – Super pomysł! Wielkie ukłony dla Panów, zarówno za pomysł przepłynięcia w łódce takiej liczby kilometrów, ale także, co ważniejsze, za to, że pomyśleli o osobach starszych i samotnych oraz naszym Stowarzyszeniu – dodaje Błażej, wolontariusz Stowarzyszenia z Gniezna.
Relację z wyprawy kajakowej do Bałtyku będzie można śledzić na kanałach Stowarzyszenia mali bracia Ubogich: https://www.facebook.com/malibracia/  oraz https://www.instagram.com/mali.bracia.ubogich
Zbiórkę można wesprzeć na stronie: https://www.siepomaga.pl/500km

O Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zajmuje się wspieraniem osamotnionych osób starszych, które w wielu przypadkach nie mają już rodziny ani przyjaciół. Oferujemy im towarzystwo i życzliwość drugiego człowieka, dzięki którym codzienna samotność staje się łatwiejsza do zniesienia. Nasz flagowy całoroczny Program “Obecność” to zorganizowany program wolontariatu towarzyszącego. Polega on na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU, dzięki którym budują się unikalne i trwałe międzypokoleniowe więzi.

Latem dbamy o naszych podopiecznych, organizując ”Wakacje jednego dnia”, czyli jednodniowe wyjazdy wakacyjne za miasto. Są one dla seniorów jedyną lub jedną z niewielu okazji, aby wyjść z domu dla przyjemności i spędzić wakacyjny czas w towarzystwie wolontariuszy i innych podopiecznych.
Przez cały rok prowadzimy Telefon Zaufania dla osób starszych potrzebujących wsparcia. Realizowany przez doświadczonych psychologów, Telefon przeciwdziała izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełni funkcję informacyjną i doradczą.

W Polsce działamy od 2003 roku, aktualnie w 12 miastach: Warszawie, Pruszkowie, Krakowie, Tarnowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gnieźnie, Lublinie, Świdniku, Łodzi, Legionowie i Wałbrzychu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej Federacji mali bracia Ubogich zrzeszającej organizacje wspierające seniorów z 10 krajów.

O WithSecure™
WithSecure, dawniej F-Secure Business, to europejski partner w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, cieszący się zaufaniem dostawców usług IT, MSSP i firm na całym świecie. Dostarcza rozwiązania cyberbezpieczeństwa bazujące na wynikach, które chronią firmy średniej wielkości. Zaangażowana w europejski sposób ochrony danych, firma WithSecure priorytetowo traktuje prywatność, suwerenność danych i zgodność z przepisami. W swoim ponad 35-letnim doświadczeniu firma zbudowała portfolio pozwalające na zmianę paradygmatu z reaktywnego na proaktywne cyberbezpieczeństwa. Zgodnie ze swoim zaangażowaniem we wspólny rozwój, WithSecure oferuje partnerom elastyczne modele handlowe, zapewniając wspólny sukces w dynamicznym krajobrazie cyberzagrożeń.

Kluczowym elementem najnowocześniejszej oferty WithSecure jest Elements Cloud, która płynnie integruje technologie bazujące na sztucznej inteligencji, wiedzę specjalistów oraz usługi wspólnego bezpieczeństwa. Ponadto zapewnia klientom średniej wielkości modułowe funkcje obejmujące ochronę punktów końcowych i chmury, wykrywanie i reagowanie na zagrożenia oraz zarządzanie ryzykiem.

Firma WithSecure™ Corporation została założona w 1988 roku i jest notowana na notowana na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu NASDAQ OMX Helsinki Ltd.

/źródło - /