Światowy Dzień Kostki Rubika
Wpisany przez s.z.   
wtorek, 16 kwietnia 2024 16:47

Światowy Dzień Kostki Rubika

Ikoniczna łamigłówka dla każdego

Ernő Rubik podczas wizyty w Polsce w 1982 roku. 

Wszyscy kochamy łamigłówki, zagadki logiczne i wyzwania wymagające sprawności manualnej oraz umysłowej. Płynąca z ich rozwiązania satysfakcja stanowi nagrodę uzasadniającą cały trud włożony w doskonalenie umiejętności. Jedną z takich ikonicznych już łamigłówek jest sławna Kostka Rubika. W związku natomiast ze Światowym Dniem Kostki Rubika, który obchodzony jest tradycyjnie 17 kwietnia, piszemy kilka słów na temat jej fenomenu oraz odpowiadamy na pytanie, jakie są korzyści z regularnej praktyki jej układania.
Kostka Rubika, jedna z najbardziej ikonicznych łamigłówek na świecie, została wynaleziona przez węgierskiego architekta i profesora architektury Ernő Rubika w 1974 roku. Rubik początkowo stworzył ją jako narzędzie edukacyjne dla swoich studentów, aby pomóc im zrozumieć trójwymiarowe struktury. Jednakże, szybko zyskała popularność jako zagadka logiczna i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli popkultury.

Algorytmy i rekordy

Układanie kostki Rubika polega na manipulacji kolorowych kwadratowych elementów, tak aby każda ściana kostki składała się z jednolitego koloru. Warto zauważyć, że istnieje wiele różnych wariantów kostki Rubika, w tym tradycyjna 3x3x3, ale również bardziej skomplikowane, takie jak 4x4x4, 5x5x5 czy nawet 17x17x17.
Proces układania kostki Rubika może być wyzwaniem, ale istnieje wiele sposobów i technik, które pomagają w sprawniejszym jej rozwiązaniu – od podstawowych metod do zaawansowanych algorytmów. Istnieje całe spektrum strategii, które mogą być stosowane w celu skutecznego układania kostki Rubika.
Z uwagi na jej popularność na całym świecie w każdym roku odbywają się liczne turnieje i konkursy, w których zawodnicy rywalizują o jak najszybsze rozwiązanie łamigłówki. Podczas takich imprez uczestnicy często prezentują niesamowitą szybkość i zręczność w manipulowaniu kostką Rubika, wykorzystując różnorodne techniki i strategie. Obecny rekord świata należy do Amerykanina Maxa Parka, który poradził sobie z układanką w zaledwie 3,13 sekundy, a do dnia dzisiejszego ustanowił już ponad 10 rekordów Guinessa.

Fenomen kostki Rubika

Ernő Rubik w Warszawskim Muzeum Techniki podczas pokazu projektów zabawek logicznych nadesłanych na konkurs "Po Polsku" zorganizowanym przez redakcję Kuriera Polskiego i Muzeum Techniki 20-23.IX.1982 roku

Popularność kostki Rubika może być przypisana jej potencjałowi edukacyjnemu, zdolności do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz umiejętności rozwiązywania problemów – tłumaczy trener mentalny, Leszek Furmann.

– Układanie kostki Rubika może być również postrzegane jako forma medytacji, wymagająca skupienia i cierpliwości, co może przynieść korzyści dla funkcjonowania mózgu oraz ogólnego samopoczucia.


Jednym z głównych powodów, dla których układanie kostki Rubika może korzystnie wpływać na nasz umysł, jest to, że angażuje ono różne obszary mózgu, takie jak percepcja wizualna, koordynacja ręka-oko oraz pamięć operacyjna. Regularne rozwiązywanie łamigłówki może pomóc w poprawie koncentracji, kreatywności oraz umiejętności rozwiązywania problemów.


- Jednakże, układanie kostki Rubika to tylko jedna z wielu aktywności, które mogą być korzystne dla trenowania umysłu – dodaje Leszek Furmann. – Inne działania, takie jak składanie puzzli, rozwiązywanie zagadek logicznych, nauka gry w szachy czy nawet wykonywanie prac manualnych, mogą również przyczynić się do rozwoju umiejętności myślenia logicznego oraz kreatywności. Istotne jest, aby eksperymentować z różnymi rodzajami aktywności i znaleźć te, które najlepiej pasują do indywidualnych preferencji i celów rozwoju umysłowego.

A Wy, jakie łamigłówki lubicie najbardziej?

Leszek Furmann (fot.Facebook) - trener mentalny i przedsiębiorca, który w swojej działalności skupia się przede wszystkim na uczeniu Polaków efektywnego zarządzania swoim życiem, poprzez tworzenie pozytywnych nawyków, zmianę podejścia do organizacji czasu i naukę skutecznej komunikacji.
Pierwszą firmę założył na drugim roku studiów, a dziś, dekadę później, jest prezesem zarządu ProEnergy - ogólnopolskiej spółki w branży energetycznej (ze sprzedażą roczną na poziomie ponad 50 mln złotych). Od roku 2018 pracuje jako trener mentalny z postaciami świata sportu i biznesu. Jest wykładowcą prestiżowej Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka. Jeden z największych polskich zwolenników i autorytetów w zakresie Metody Kaizen. Prywatnie to miłośnik podróży i kształtowania przyszłości wedle swoich zasad. Wierzy, że jakość życia nie jest dziełem przypadku.

/źródło -   fot. Stefan Zubczewski/

Poprawiony: wtorek, 16 kwietnia 2024 17:18