Przed nami Mistrzostwa Europy w arytmetyce mentalnej. Niebywała okazja, by zobaczyć Małą Japonię w Polsce.
Wpisany przez s.z.   
wtorek, 19 marca 2024 14:56

Przed nami Mistrzostwa Europy w arytmetyce mentalnej. Niebywała okazja, by zobaczyć Małą Japonię w Polsce.

Już 27 kwietnia Polska stanie się areną unikalnego wydarzenia - Mistrzostw Europy w arytmetyce mentalnej i technice liczenia na sorobanie. To pionierskie wydarzenie, będące owocem współpracy polskich i japońskich ekspertów, odbędzie się w malowniczym Europejskim Centrum Budo Dojo Stara Wieś, położonym na pograniczu województw łódzkiego i świętokrzyskiego.

Czym jest arytmetyka mentalna?

Mistrzostwa Europy w Arytmetyce Mentalnej i Technice Liczenia na Sorobanie to nie tylko sportowe wydarzenie, ale także fascynująca podróż po japońskich tradycjach matematycznych, gdzie uczestnicy rywalizują, wykorzystując unikalne umiejętności arytmetyczne. Centralną rolę odgrywa soroban, tradycyjne japońskie liczydło, które stanowi niezwykłe narzędzie do szybkiego i precyzyjnego wykonywania operacji matematycznych. To jednak nie tylko kwestia efektywności, ale również rozwoju intelektualnego i umiejętności skupienia.
Soroban, znany również jako "abakus japoński," nie tylko umożliwia błyskawiczne wykonywanie działań dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia, ale także rozwija umiejętności myślenia logicznego i pamięci. Poprzez trening arytmetyki mentalnej, uczestnicy mistrzostw kształcą swoje umysły, osiągając genialne rezultaty, które są jedynie efektem ubocznym procesu edukacyjnego.
Korzyści wynikające z nauki sorobanu i arytmetyki mentalnej są wszechstronne i obejmują nie tylko poprawę wyników w matematyce, ale także rozwój ogólnego potencjału intelektualnego. Uczestnicy, którzy przechodzą trening w tej technice, zdobywają umiejętności, które mogą z powodzeniem wykorzystać w życiu codziennym, w pracy, czy nawet w dalszym kształceniu. Ponadto, zwiększona koncentracja, lepsza pamięć i umiejętności logicznego myślenia mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w wielu dziedzinach życia, nie tylko w matematyce, ale także w pracy, nauce czy nawet w sporcie - komentuje Aneta Grzanek, sorobanistka, założycielka Superminds Academy.

Mała Japonia w Polsce

Mistrzostwa odbędą się w Europejskim Centrum Budo Dojo Stara Wieś. To wyjątkowe miejsce o powierzchni 50-60 hektarów, które można nazwać "Małą Japonią". O jego poziomie świadczyć może fakt, że od wielu lat swoje obozy organizuje tam Anna Lewandowska. Warto podkreślić, że Dojo zostało specjalnie wybrane jako miejsce Mistrzostw, ponieważ dostęp do niego jest ograniczony i dostępny tylko dla zorganizowanych grup. Taka decyzja ma na celu utrzymanie spokoju i ciszy, które są nieodłącznym elementem japońskiego podejścia do sztuk walki i rozwoju intelektualnego. Przyjemność z przebywania w tym wyjątkowym miejscu, oddzielonym od zgiełku cywilizacji, jest dla każdego gościa niezapomnianym doświadczeniem, podczas którego można w pełni zanurzyć się w japońskim spokoju i kulturze.
Po wjeździe na miejsce przez słynną japońską bramę Torii, symbolizującą przejście z codzienności do świata sacrum, odwiedzający zanurzają się w atmosferę spokoju i wyciszenia. Brama Torii stanowi symboliczny portal, łączący świat profanum z duchowym, a przejście przez nią to symboliczna podróż, gdzie odchodzi się od trosk dnia codziennego i skupia w pełni na sobie.
Całe Dojo, zlokalizowane w malowniczej dolinie na granicy województwa łódzkiego i świętokrzyskiego, to miejsce, gdzie japońskie wartości samodyscypliny, spokoju umysłu, wytrwałości, kontroli, i zrównoważenia są pielęgnowane w codziennych praktykach. Domki zbudowane zgodnie z japońską architekturą, taty na podłodze, meble w stylu japońskim – to wszystko tworzy autentyczne doświadczenie, a jednocześnie sprawia, że uczestnicy Mistrzostw odczuwają tę wyjątkową atmosferę.

Orientalny dzień pełen atrakcji

Poza emocjonującą rywalizacją na turnieju, na gości czekają liczne atrakcje. Warsztaty prowadzone przez artystów odsłonią tajemnice kultury japońskiej, od malarstwa sumi-e po rękodzieła związane z sorobanem. Na arenie sportowej, oprócz widowiskowych zmagań, uczestnicy będą mieli okazję przymierzyć kimono, założyć japońską biżuterię czy skosztować herbaty w herbaciarni. Od pokazów umiejętności matematycznych europejskich rachmistrzów po prezentacje wartości japońskich, wydarzenie skierowane jest nie tylko do ludzi zainteresowanych matematyką czy Japonią, a do każdego, kto chciałby spędzić dzień w niezapomniany sposób. Również dzieci znajdą coś dla siebie, uczestnicząc w warsztatach origami, malowania czy budowy lamp.
Podczas mistrzostw zaplanowano również występy artystyczne, w tym pokaz wielokrotnej mistrzyni świata w karate, Katarzyny Krzywańskiej, oraz panel samuraja Konrada Palki, który w tradycyjnym stroju samurajskim poprowadzi wykład na temat drogi do doskonałości oraz zaprezentuje swoje miecze.
W atmosferze sportowej i artystycznej uczestnicy będą mogli czerpać inspirację i rozwijać swoje pasje, jednocześnie pogłębiając zrozumienie i szacunek dla japońskiego dziedzictwa kulturowego. Atrakcje towarzyszące Mistrzostwom Europy nie tylko wzbogacają doświadczenie uczestników, ale także tworzą wyjątkową atmosferę wspólnoty i inspiracji.

***** *** ***** *** *****
Superminds Academy – jest częścią największej sieci japońskich szkół arytmetyki mentalnej w Azji ISHIDO-SHIKI. Uczymy japońskiej ARYTMETYKI i MATEMATYKI MENTALNEJ z językiem angielskim. Prowadzimy kompleksowa zajęcia naukowo-językowe, zajęcia matematyczne z językiem angielskim i kursy biznesu dla nastolatków. Metoda SUPERMINDS ACADEMY™ stworzona przez zespół specjalistów to holistyczny trening umysłu, który wspiera rozwój intelektualny oraz kreatywność dzieci w wieku 5-17 lat. Program Akademii zakłada intensywny rozwój intelektualny dzieci w wieku 5-17 lat. Rozwija myślenie logiczno-analityczne, myślenie kreatywne w matematyce poprzez stymulowanie prawej półkuli mózgu w oparciu o japońską metodologię nauczania mentalnego. Prowadzi kursy z matematyki, japońskiej arytmetyki mentalnej, czyli techniki szybkiego liczenia na sorobanie w Łodzi i innych miastach.

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 19 marca 2024 15:22