Nierówni w sypialni: badania pokazały, że kobiety śpią gorzej, niż mężczyźni
Wpisany przez s.z.   
czwartek, 07 marca 2024 18:52

Nierówni w sypialni: badania pokazały, że kobiety śpią gorzej, niż mężczyźni

· Badanie przeprowadzone przez Zespół ds. Badań nad Snem firmy Emma pokazuje, że ponad 64% kobiet skarży się na niską jakość snu.
· 42% kobiet ma trudności z zasypianiem, w porównaniu z 29% mężczyzn.
· Kobiety częściej zmagają się z bezsennością - według badania jest to 60% ankietowanych, w porównaniu do 41% mężczyzn.

Kobiety przeciążone nadmiarem codziennych obowiązków częściej niż mężczyźni zmagają się z przemęczeniem czy bezsennością.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Emma Sleep opracowała badanie ukazujące różnice w jakości snu, jakie występują pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Wyniki wskazują na to, że kobiety śpią znacznie gorzej i częściej doświadczają bezsenności. Ponad 64% Pań przyznaje, że nie może się wyspać. Tymczasem, jeśli chodzi o panów, liczba ta jest prawie o połowę niższa i wynosi 36%. Na tak znaczną różnicę składają się czynniki biologiczne i środowiskowe, a w szczególności role społeczne, mocno zakorzenione w naszej kulturze.

Kobiety śpią gorzej

Kobiety nie wysypiają się i częściej zgłaszają trudności z zasypianiem (42% kobiet w porównaniu do 29% mężczyzn). Dodatkowo niemal 60% z nich zmaga się z bezsennością, w porównaniu z 41% mężczyzn. Specjaliści zgodnie twierdzą, że różnice te są wynikiem złożonego połączenia czynników fizjologicznych, genetycznych i środowiskowych. Biologiczne różnice w regulacji snu związane są z aspektami takimi jak produkcja hormonów i rytm dobowy.
Według przeprowadzonego badania, mężczyźni pomimo tego, że lepiej się wysypiają, przywiązują mniejszą wagę do znaczenia snu w codziennym życiu. 75% z nich uznało, że sen nie jest ważny dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Dodatkowy wniosek, jaki płynie z przeprowadzonego badania, wykazuje, że codzienne nawyki związane ze snem różnią się w zależności od płci. Prawie 50% ankietowanych kobiet przyznaje się do korzystania z urządzeń elektronicznych w łóżku, w porównaniu do 34% mężczyzn. Ci, którzy nie korzystają z telefonu przed snem mają o 26% większe szanse na wyspanie się niż ci, którzy przeglądają treści w Internecie.11 Ekran telefonu negatywnie wpływa na jakość snu poprzez emisję światła niebieskiego, który zakłóca naturalny rytm dobowy i hamuje produkcję melatoniny, co utrudnia zasypianie.

Nadmiar obowiązków pogarsza jakość snu

Różnice społeczne i kulturowe między kobietami a mężczyznami także wpływają na dysproporcje w jakości snu. Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, aż 91% kobiet zajmujących się dziećmi poświęca co najmniej godzinę dziennie na prace domowe, w porównaniu do 30% mężczyzn Dodatkowo, kobiety często pełnią rolę opiekunek dla dzieci, osób starszych lub chorych członków rodziny, co również może wpływać na ich sen.2 Powoduje to nie tylko więcej przerw w spaniu, ale także podwyższony poziom stresu, co oczywiście znacznie wpływa na jakość snu3. Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emmie, potwierdza, że "szanse na dobry sen znacznie wzrastają, gdy masz jasno określony plan dnia i stałe pory snu", a to w większości przypadków jest bardzo dalekie od rzeczywistości życia opiekunów.4
Sen wpływa także na zwiększenie produktywności w pracy i wspomaga nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Cytując Schnorbach: "Niezależnie od tego, czy chodzi o nasze życie zawodowe, relacje, pewność siebie czy zdrowie psychiczne, pozytywne działanie dobrego snu wpływa na całe nasze funkcjonowanie. Dobry sen jest potrafi zmienić nasze życie".
Eksperci dodają, że ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat różnic w zakresie snu między kobietami, a mężczyznami. Chociaż nie możemy zmienić rytmów okołodobowych i czynników biologicznych, możemy pomagać w walce ze społecznymi i kulturowymi przyczynami tej dysproporcji, dążąc do równości w każdym aspekcie życia codziennego. Dlatego właśnie w Dniu Kobiet to właśnie zdrowy sen może okazać się najlepszym prezentem dla każdej z Pań.

 1. Badania wewnętrzne. Badanie ekspertów Emmy w dziedzinie snu zostało przeprowadzone w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, w których wzięło udział łącznie 1000 respondentów w każdym z krajów. Próba składała się z równej liczby mężczyzn i kobiet, a 59% osób zadeklarowało posiadanie co najmniej jednego dziecka.
2. https://eige.europa.eu/publications-resources/toolkits-guides/gender-equality-index-2021-report/gender-differences-household-chores?language_content_entity=en
3. Jak bezsenność wpływa na kobiety? | Fundacja Snu https://www.sleepfoundation.org/insomnia/insomnia-women
4. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/caregiver-stress#:~:text=What%20is%20caregiver%20stress%3F,on%20call%22%20almost%20all%20day


Emma – The Sleep Company:

Emma – The Sleep Company jest firmą zarządzaną przez założyciela i wiodącą na świecie marką snu skierowaną bezpośrednio do konsumentów. Produkty Emma® są sprzedawane w sposób wielokanałowy, w tym D2C/online, marketplace'ach i ponad 2 800 sklepach stacjonarnych. Emma z powodzeniem współpracuje z ponad 170 sprzedawcami detalicznymi. 1,000+ członków zespołu Emmy pracuje na całym świecie, z biurami we Frankfurcie (Niemcy), Manili (Filipiny), Lizbonie (Portugalia), Mexico City (Meksyk) i Bukareszcie (Rumunia).

O Theresie Schnorbach:
Theresa Schnorbach jest psychologiem i naukowcem zajmującym się snem, specjalizującym się w psychologii klinicznej i neuropsychologii poznawczej. Ukończyła szkolenie podyplomowe z zakresu Terapii Poznawczo-Behawioralnej Bezsenności (CBT-I) w Niemieckim Towarzystwie Badań nad Snem i Medycyny Snu (DGSM), uznanym przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem. Theresa jest zaangażowana w stosowanie nauki w prawdziwym świecie, aby pomóc ludziom obudzić się w najlepszym wydaniu. Dla zdrowego, szczęśliwego i dostatniego życia. Pracowała już z wieloma profesjonalnymi sportowcami z różnych dyscyplin, zarówno w sportach tradycyjnych, jak i e-sportowych. Theresa dołączyła do Emma - The Sleep Company w październiku 2020 roku i kieruje zespołem ds. badań nad snem oraz Emma Sleep Consultancy.

/źródło - /