Jak zadbać o dobrą starość? Rozmowa z Aleksandrą Laudańską w podcaście Doing Good
Wpisany przez s.z.   
niedziela, 28 stycznia 2024 16:52

Jak zadbać o dobrą starość? Rozmowa z Aleksandrą Laudańską w podcaście Doing Good

W 8. odcinku podcastu Doing Good Dobrosława Gogłoza rozmawia z Aleksandrą Laudańską między innymi o tym, jak zachować zdrowie i dobrą kondycję przez lata, a także o menopauzie, kobiecym przywództwie i rola kobiet w biznesie. Zapraszamy do przesłuchania rozmowy!

Aleksandra Laudańska to CEO FemTechnology Group, founderka MAMENO, oraz redaktorka naczelna warszawskiego miesięcznika seniorów #POKOLENIA i portalu www.wolniodmetryki.pl. W rozmowe z Dobrosławą Gogłozą opowiadała o tym, jak zmieniają się standardów życia dla osób starszych, w szczególności kobiet:

-        Mam wrażenie, że niewiele osób jednak rozumie swoją sprawczość. Że wciąż przeważa takie myślenie, że starość to jest coś, co mi się przytrafia i na to nie ma rady. Tak, po prostu będziesz stara, wiadomo, że ze starością wiążą się takie choroby, jak np. demencja. Jednak ta świadomość, że nasza aktywność czy brak aktywności, nasza dieta, że to wszystko może wpłynąć na to, że rzeczywiście ta starość nie będzie tą radością - opowiada Aleksandra.

Aleksandra opisała również swoje plany na życie w późniejszym wieku, skupiając się na zdrowym stylu życia jako środku zapobiegawczym przed chorobami. Podczas podcastu poznajemy również życie we wspólnocie z innymi starszymi kobietami jako alternatywę dla tradycyjnych modeli życia. To podejście promuje niezależność i wspólnotę w starszym wieku:

-        Słyszałam już o pewnej koncepcji. Jest taki moment, kiedy wszyscy chcą mieć swoje mieszkanie, choćby małe, ale jednak własne. Jeżeli jednak spróbowało się również mieszkania z fajnymi ludźmi, to widać ile takie wspólne mieszkanie ma też plusów. Dużo łatwiej sobie zorganizować wiele rzeczy, można się też podzielić obowiązkami. Zawsze jest ktoś, kto jest w stanie np. zabrać psa do weterynarza jeżeli trzeba, albo można gotować na zmianę - przedstawia koncepcję wspólnotowego mieszkania Dobrosława Gogłoza.

Ważną częścią rozmowy było też przedstawienie menopauzy jako okresu transformacji. Menopauza jako okres życia, wymaga szczególnej uwagi i wsparcia. Rozmówczynie zaznaczają, że kobiety po menopauzie nadal mogą być pełne energii i sprawczości, co jest istotne dla ich samopoczucia i życia jakościowego:

-        Fajnie by było zatroszczyć się o kobiety w tym okresie, bo jak one już przejdą tę transformację, to potem następuje coś, co antropolożka Margaret Mead nazwała postmenopauzalną werwą. Ja w moim wolnym tłumaczeniu nazywam to postmenopauzalnym wzlotem. To jest tak, że kobiety po menopauzie, tak już po 60 roku życia, to są kobiety które mają takiego powera, taką sprawczość, taką decyzyjność, wiedzę i jasność myślenia, że trudno jest nawet komukolwiek za nimi nadążyć - podkreśla Aleksandra.

W dalszej części podcastu Dobrosława Gogłoza rozmawiała z gościem między innymi o kobiecym przywództwie i roli kobiet w biznesie. Obie rozmówczynie wyraziły nadzieję, że coraz więcej kobiet będzie zarządzać finansami i inwestować w projekty kierowane do kobiet, co może przyczynić się do zmian w dynamice społecznej i biznesowej. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

Podcast Doing Good prowadzony przez Dobrosławę Gogłozę, porusza tematy pracy oraz przyszłości i roli biznesu w zmienianiu świata na lepsze.

Całej rozmowy można wysłuchać na platformach streamingowych oraz na YouTube:

Spotify: https://open.spotify.com/episode/7GehWQDxPfHU6JAoOpTOdr

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Tr5qYvNDzg0

Apple: https://podcasts.apple.com/us/podcast/aleksandra-lauda%C5%84ska-starzenie-si%C4%99-d%C5%82ugowieczno%C5%9B%C4%87-menopauza/id1711192950?i=1000639115626

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 28 stycznia 2024 17:04