Czy seniorzy są zadowoleni ze swojej emerytury?
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 19 listopada 2023 18:59

Czy seniorzy są zadowoleni ze swojej emerytury? Fondee przedstawia wyniki badania i zapowiada start emerytalnego konta inwestycyjnego.

Wg badania przeprowadzonego przez czeski fintech Fondee wynika, że prawie 27% respondentów jest zadowolonych ze swojej państwowej emerytury. Natomiast nikt z ankietowanych nie uważa, aby była ona zbyt wysoka. Największa część emerytów i emerytek (31%) chciałoby pobierać dodatkowo od 400 do 1000 zł miesięcznie, około 19% respondentów marzy o emeryturze wyższej o 200 zł, 15% o zaledwie kilkadziesiąt złotych, a 5% chciałoby dodatkowo otrzymywać od Państwa kwotę z przedziału 1200-2000 zł.

39% seniorów spokojnie wiąże koniec z końcem będąc na emeryturze, jednak 30% skarży się na niedostateczną ilość pieniędzy, głównie dlatego, że w latach pracy nie mieli z czego oszczędzać na emeryturę. Ponad 21% respondentów stwierdziło, że nie spodziewało się wtedy, że będą potrzebować więcej środków.

Na pytanie, ile pieniędzy odłożyli na emeryturę (poza emeryturą państwową), ponad 18% ankietowanych seniorów odpowiedziało, że ... nic, a 4% przeszło na emeryturę z długami (!). 16% respondentów posiadało oszczędności w setkach złotych, a 33% w tysiącach złotych. Dziesiątki tysięcy złotych zaoszczędziło 26%, a zaledwie 4% seniorów było w posiadaniu setek tysięcy złotych i więcej.

Pomimo tego 21% respondentów uważa, że osoby przechodzące obecnie na emeryturę powinny mieć co najmniej 200-400 tys. zł oszczędności, aby zapewnić sobie godną jesień życia. Około 10% uważa, że powinny mieć więcej. Niespełna 31% osób zadowoliłoby się kwotą 300-400 tys. zł, a około jednej trzeciej - kilkudziesięcioma tysiącami złotych.

Sytuacja ekonomiczna seniorów pogarsza się po przejściu na emeryturę – tak stwierdziło 43% respondentów, natomiast 20% odpowiedziało, że znacznie się pogorszyła. Niecałe 31% stwierdziło, że ich ekonomiczny standard życia pozostał taki sam.

Z drugiej strony 19% emerytów wyraziło zdanie, że są dobrze sytuowani finansowo i nie mają na co narzekać. Jedna czwarta z nich uważa, że powinni więcej oszczędzać na emeryturę. 24% twierdzi, że mogli zacząć przygotowywać się do starości wcześniej. 12% byłoby bardziej pracowitych lub pracowałoby dłużej. Niecałe 15% stwierdziło, że powinni bardziej dbać o swoje zdrowie, ponieważ opłaciłoby się to finansowo w starszym wieku. Taki sam odsetek respondentów stwierdził, że wolałby raczej inwestować niż oszczędzać. 19% uznało, że nie zabezpieczyło wystarczająco swoich pieniędzy przed inflacją.
Jakich rad seniorzy udzielają młodszym pokoleniom? 59% zachęca ich, by nie polegali na państwowej emeryturze. 58% uważa, że do emerytury należy zacząć się przygotowywać się wcześniej, a 41% twierdzi, że nie powinno lekceważyć się ilości pieniędzy potrzebnych na emeryturze. Zapewnienie sobie własnego lokum zaleca 52% ankietowanych, a zainwestowanie pieniędzy 23%. 30% przestrzega przed poleganiem tylko na funduszach i programach emerytalnych. Według 21% dobrym pomysłem jest przygotowanie się na konieczność dorabiania na emeryturze. 42% wskazuje, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli dana osoba zostaje sama.

O respondentach:

W badaniach Fondee wzięło udział łącznie 525 niepracujących respondentów, a 92% z nich opłaca wszystkie swoje rachunki.

Ponad 88% respondentów mieszka we własnym mieszkaniu lub domu. Tylko 10% mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Niecałe 61% respondentów żyje w parach, 16% to wdowy lub wdowcy, 21% to osoby rozwiedzione, a 2,5% to osoby samotne.

“Analizując odpowiedzi respondentów, którzy wzięli udział w naszym badaniu, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu emerytalnego konta inwestycyjnego z obniżoną opłatą 0,5%. Warunkiem jest utrzymanie środków do 60 roku życia i inwestowanie przez co najmniej 10 lat. Inwestowanie w dłuższym horyzoncie czasu ma szansę realnie “pokonać” inflację, na korzyść działa tu też procent składany (odsetki za dany okres oprocentowania są doliczane do wkładu (podlegają kapitalizacji) i w ten sposób „składają się” na zysk wypracowywany w okresie następnym). Reasumując, im wcześniej zaczniemy pracować z kapitałem - nawet 100 zł miesięcznie, tym lepiej. “- skomentował Jan Hlavsa, CEO Fondee.

***** *** ***** *** *****
Fondee - Czeski startup Fondee zmienia sposób, w jaki ludzie myślą o inwestowaniu. Działa jako usługa online do łatwego inwestowania w fundusze akcji i obligacji. Szczególnie pomaga tym, którzy mają pieniądze leżące na rachunkach bieżących i szukają łatwego i skutecznego sposobu na pomnożenie swoich finansów. Fondee zorganizuje dla nich inwestycje w fundusze akcji i obligacji. Rejestracja odbywa się online, klient wybiera tylko rodzaj portfela, a resztą zajmuje się zespół Fondee. Projekt został założony w 2017 roku przez Evę i Honzę Hlavsów, którzy zdobywali doświadczenie w finansach w Londynie i zrozumieli, że inwestycje to nie „rocket science” i mogą być dostępne dla każdego. Ludzie mogą zarządzać nimi online i bez doradców. Więcej na: www.fondee.pl

/źródło - / fot.Pixabay /

Poprawiony: niedziela, 19 listopada 2023 20:19