Gmina Lyski chroni mieszkańców przed HIV
Wpisany przez S.Z.   
środa, 20 września 2023 09:59

Gmina Lyski chroni mieszkańców przed HIV

Rośnie liczba diagnoz HIV w Polsce. Zaradzić zakażeniom w jednej ze śląskich gmin pomoże projekt „Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski”.


Katowice-Lyski, 20 września 2023 r. Liczba zakażeń HIV rośnie w Polsce z roku na rok. W 2022 roku mieliśmy rekordowe 2384 nowe przypadki. Wygląda na to, że w 2023 roku liczba ta będzie jeszcze wyższa. Z tego powodu, dbając o zdrowie mieszkańców, śląska gmina Lyski przygotowała wyjątkowy projekt. Dzięki niemu każdy mieszkaniec gminy będzie miał szansę dowiedzieć się wszystkiego, co wiedzieć powinien o profilaktyce HIV. Od młodzieży szkolnej, która będzie miała specjalne lekcje, przez ich nauczycieli i wychowawców, użytkowników internetu, klientów Urzędu Gminy – projekt jest skierowany do wszystkich. Jego realizację umożliwił grant przyznany gminie w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Ubiegły rok, rekordowy jeśli chodzi o liczbę nowo zdiagnozowanych zakażeń HIV w skali kraju, na Śląsku przyniósł 68 przypadków. Niewiele, ale warto pamiętać, że przed pandemią COVID-19 w województwie odnotowywano o wiele bardziej niepokojące liczby. Na przykład w 2019 roku mieliśmy 233 nowe zakażenia, czyli blisko 15% przypadków HIV w skali całego kraju. Co się zmieniło? Czy rzeczywiście tak rzadko zdarzają się teraz nowe zakażenia, czy może spadła liczba wykonywanych na Śląsku testów? Dziś nie ma na to pytanie odpowiedzi. Pewne jest natomiast, że jako społeczeństwo wiemy o HIV zdecydowanie za mało i dlatego zbyt często lekceważymy zagrożenie.
Z tego właśnie powodu na dostarczaniu wiedzy mieszkańcom gminy skupili się autorzy projektu prowadzonego przez Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Lyski. Przewidziano w nim szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i pielęgniarek szkolnych, którzy z kolei przekażą swoją wiedzę młodzieży uczącej się w szkołach na terenie gminy. Na stronie internetowej Urzędu Gminy www.lyski.pl pojawiły się już pierwsze materiały dotyczące profilaktyki HIV, a w samym urzędzie – stoisko z materiałami edukacyjnymi.

„To dopiero początek. Chcemy dotrzeć z informacjami na temat profilaktyki HIV tak szeroko, jak to tylko możliwe. Chcemy uświadomić mieszkańcom gminy, że HIV może dotyczyć wszystkich – każdego aktywnego seksualnie człowieka. Nie będziemy jednak straszyć, będziemy zachęcać – do myślenia i do testowania się na HIV” – mówi Anna Macioszek, Inspektor ds. Promocji Zdrowia w Urzędzie Gminy Lyski.


Ten projekt to pierwszy krok. Planowane są również dalsze – mające na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV i ich rodzin.

„HIV to w końcu nic innego, jak jedna z wielu chorób przewlekłych” – komentuje dalej Anna Macioszek – „Dlatego, dzięki wsparciu specjalistki, dr Elżbiety Mularskiej, asystenta w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym oraz Poradni Diagnostyki i Terapii AIDS w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie, obalamy mity związane z tym zakażeniem i promujemy rzetelną wiedzę.”

„Regionalne projekty edukacyjne o HIV są niezwykle cenne. Dzięki nim mieszkańcy niewielkich nawet gmin, jak Lyski, mogą dowiedzieć się, jak chronić się przed wirusem, kiedy powinni wykonać test na HIV i co robić w razie uzyskania pozytywnego wyniku. To bardzo ważne, bo dziś z wykrytym i leczonym zakażeniem można prowadzić normalne, zdrowe życie. Nie wątpię, że dzięki realizowanemu w gminie Lyski projektowi jej mieszkańcy będą bardziej świadomi zagrożenia i w razie potrzeby zrobią niezbędne badania” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 2,5 miliona złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

/źródło - /