Czy wszy są w stanie przenosić choroby?
Wpisany przez W.P.   
sobota, 02 września 2023 12:01

Czy wszy są w stanie przenosić choroby?

Niestety, wszy to powszechny problem. Czy są one jednak poważnym zagrożeniem dla zdrowia? A może nie do końca? Jak ta konkretna sprawa wygląda w praktyce? Czas się tego wszystkiego dowiedzieć!

Ogólnie wszy występują nie tylko w przypadku krajów relatywnie biednych. Od razu należy zauważyć, że te owady powodują pewne kłopoty także na terenie państw mocno rozwiniętych. Ogólnie to powszechny problem. Nie tylko, jeśli chodzi o dzieci z biednych domów, ale także tych bogatych. Generalnie wszy nie posiadają skrzydeł. Mają jednak swoje inne sposoby, aby przedostawać się z jednego miejsca do drugiego. Należy dodać, że wszy powodują przede wszystkim wszawicę. Jest to zaś choroba pasożytnicza. Ogólnie to schorzenie rozwija się przede wszystkim tam, gdzie są dość duże skupiska ludzi. Mowa tutaj zatem na przykład o żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych, czy galeriach handlowych itd. Co ciekawe, wszy lubią ludzką krew. Żywią się nią natomiast za pomocą działania aparatu gębowego typu kłująco-ssącego. Ogólnie wszawica nie jest poważnym schorzeniem. Niemniej jednak sprawia, że dana osoba chce ciągle drapać się po głowie. Jest to zaś mega dokuczliwe. Jeśli zaś wszawica nie będzie odpowiednio wyleczona, to trzeba liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami. Są to zaś na przykład łysienie itp.

Warto na moment przenieść się nieco w czasie. Jak podają eksperci, dawniej (pierwsza połowa ubiegłego wieku) wszy powodowały takie choroby, jak dżuma, dur powrotny, tyfus plamisty, gorączka guzkowa, czy gorączka okopowa itd. Aktualnie tego typu kłopoty zdrowotne praktycznie w ogóle nie występują. Jest to zaś możliwe dzięki stosowaniu odpowiednich szczepień w państwach rozwiniętych. Polska na szczęście zalicza się do tego grona. Cały czas jednak wszy powodują spore komplikacje, jeśli zaś chodzi o kraje afrykańskie. Na pewno jednak tego aspektu i tak nie wolno bagatelizować. Należy robić wszystko, by wszawica nie była udziałem Twojego dziecka itp. Co jest tutaj ważne? Odpowiednie działania prewencyjne. Dzieci powinny wiedzieć, żeby nie dotykać głowami wykładzin, czy dywanów w szkołach, przedszkolach itp.

Poza tym pociechy nie powinny pożyczać od kogoś, ani komuś, takich przedmiotów, jak czapki, szaliki, gumki, opaski do włosów itd. Co ma jeszcze w tym aspekcie spore znaczenie? Rodzice powinni powiedzieć pociechom, aby te miały związane włosy (oczywiście, wskazana jest tutaj pomoc ze strony dorosłych). Ich zadaniem jest również regularne sprawdzanie fryzur pociech. Co ma jeszcze w tym momencie spore znaczenie? Na pewno to, żeby stosować odpowiednie preparaty mające działanie prewencyjne. W tym gronie jest zaś Pipi Nitolic prevent plus. Ten środek działa szybko i zarazem skutecznie. Czasami jednak jest już za późno na działania prewencyjne. Wówczas można zdecydować się na Pipi Nitolic spray. Ten środek szybko radzi sobie zaś ze wszami. A jak chcesz zdobyć w tym momencie więcej informacji, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który znajduje się na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/czy-wszy-przenosza-choroby/.