Miłość bez granic – gdzie pary jednopłciowe mogą zawrzeć legalny związek małżeński?
Wpisany przez S.Z.   
środa, 07 czerwca 2023 13:13

Miłość bez granic – gdzie pary jednopłciowe mogą zawrzeć legalny związek małżeński?

Miłość nie zna ograniczeń. Niestety polskie prawo nie jest w tym temacie tak wyrozumiałe. W Polsce pary jednopłciowe wciąż nie mogą zalegalizować związku małżeńskiego. Chcąc spełnić swoje marzenie o pięknym ślubie, szukają rozwiązań za granicą, obecnie bowiem ponad 30 krajów daje taką możliwość. Gdzie śluby jednopłciowe są legalne i na co zwrócić uwagę, planując ceremonię?

Kierunek – małżeństwo!

Małżeństwa jednopłciowe są legalne w 34 krajach na świecie. Wśród nich znajdują się m.in. Niemcy, Holandia, Norwegia, Meksyk, Islandia czy Argentyna.

- Polki i Polacy cenią sobie miejsca, które oferują piękne widoki i możliwość zorganizowania ceremonii np. na plaży, w prywatnej willi czy na tarasie z widokiem na ocean. W Europie popularnymi kierunkami są Portugalia i Malta, jeśli zaś chodzi o bardziej egzotyczne kraje - Meksyk i Tajlandia – mówi Victoria Iwanowska, CEO ŚlubZaGranicą.pl.

Miejsce ślubu warto wybrać, kierując się marzeniami, ale nie tylko. Istotną kwestią są także formalności. Nawet w krajach, w których śluby jednopłciowe są legalne, mogą być wymagane dokumenty, których nie wystawiają polskie urzędy.

- Wybierając miejsce zaślubin, warto zapoznać się z kwestiami prawnymi. Najlepiej decydować się na te kraje, w których wymagana jest jedynie uproszczona dokumentacja – należą do nich m.in. Malta, Portugalia, Tajlandia i Meksyk – radzi Victoria Iwanowska.

Ślub jak z bajki – co warto wiedzieć?

W Polsce małżeństwa jednopłciowe wciąż nie są respektowane prawnie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że coraz więcej krajów Unii Europejskiej umożliwia legalizację takich związków.

- Nawet małżeństwom zawartym w odległych egzotycznych krajach można nadać wartość prawną w Unii Europejskiej – oczywiście w tych państwach, gdzie są one legalne. Tak zrobiła jedna z naszych par. Zorganizowaliśmy jej wymarzoną ceremonię na pięknej Maderze. Następnie Panie zalegalizowały swój związek w Holandii – mówi Victoria Iwanowska.

Planując ślub, warto także zadbać o wspierającą atmosferę. Dobrym pomysłem jest poproszenie o wsparcie osób, które pomogą nam w organizacji tego ważnego dnia.

- Z doświadczenia wiem, jak ważne jest zapewnienie parom wsparcia. Wybierając miejsce ceremonii czy urząd, kierujemy się tym, by na ślubie były obecne osoby bez uprzedzeń. Polecamy zaufane i sprawdzone lokacje z przyjaznymi urzędnikami, dzięki czemu wiemy, że atmosfera podczas ślubu będzie doskonała. Znamy także lokale „gay friendly” – zarówno te ogólnodostępne, jak i prywatne – mówi Victoria Iwanowska. Dodaje: Doświadczone agencje pomagają we wszelkich formalnościach i wiedzą, jak wspierać pary LGBTQ+, dlatego szukając wsparcia w organizacji ślubu jednopłciowego, warto zwrócić na to uwagę.

Każda miłość jest piękna i należy celebrować ją z szacunkiem. Świat idzie do przodu i z pewnością również w Polsce pewnego dnia małżeństwa jednopłciowe staną się legalne. Zanim jednak to nastąpi, taki ślub warto zorganizować za granicą. Wybierać można spośród wielu krajów przyjaznych osobom LGBTQ+, zakochanych ogranicza jedynie posiadany budżet oraz wizja wymarzonej uroczystości.

/źródło - /