Polski senior w Europie
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 31 stycznia 2023 16:35

Polski senior w Europie

Gdy myślimy o naszej przyszłość na emeryturze, prawdopodobnie wyobrażamy sobie wygodny fotel, biegające wnuczęta i nieskończoną ilość czasu na ulubione seriale, książki czy krzyżówki. Może myślimy też o podróżach? Rzeczywistość społeczno-ekonomiczna może przekreślić taki scenariusz – istnieje ryzyko, że na wiele przyjemności nie będziemy mogli sobie pozwolić. Czy polski senior ma trudniejszą drogę niż np. niemiecki czy szwajcarski, aby cieszyć się swoją starością?

 

W Szwajcarii zostały przeprowadzone badania, w których zapytano tamtejszych emerytów, gdzie chcieliby dożyć swoich ostatnich dni. Zdecydowana większość, bo aż 92% stwierdziła, że swoją starość najchętniej spędziłaby w domu, pozostałe 8% wskazywały inne miejsca jak np. domy opieki. Chcieć, nie znaczy móc - w większości krajów Europy Zachodniej prawie 80% osób starszych dożywa swoich ostatnich dni poza domem. Najczęściej umierają w hospicjach, szpitalach czy domach opieki. Inaczej jest w Polsce, gdzie najczęściej to właśnie rodzina zajmuje się swoimi najstarszymi bliskimi. Według badań GUS z 2020 roku, około 60% seniorów ma opiekuna w postaci bliskiej mu osoby. Jedynie 23% seniorów ma zapewnioną opiekę państwową, a 12% z sektora prywatnego.

- Tymczasem w zachodniej Europie profesjonalna opieka jest standardem, nawet jeśli senior pozostaje w swoim własnym domu. Ogłoszeń o poszukiwaniu opiekunów do opieki domowej np. w Niemczech jest ogrom – mówi Jarosław Dobrowolski z firmy Bravecare, pośredniczącej w zatrudnianiu Polek i Polaków w tym zawodzie.

W Polsce mamy ogromną liczbę wyśmienitych specjalistów, którzy potrafią opiekować się osobami starszymi. Nadal w większości pracują za granicą, gdyż w naszym kraju sama kwestia oddawania osób starszych pod opiekę „obcym” jest wciąż tematem tabu. Nasze społeczeństwo przez lata przyzwyczaiło się, że sami powinniśmy zajmować się starzejącymi się bliskimi, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że opieka nad osobami starszymi to ciężka praca, która wymaga nie tylko poświęcenia ale i umiejętności.

Jakość życia seniorów w zależności od kraju jest różna. Według raportu "Global AgeWatch Index" opracowanego przez organizację HelpAge International w ogólnym rankingu na pierwszym miejscu znajduje się Szwajcaria, druga jest Norwegia, trzecie Niemcy. W pierwszej 10-tce znalazły się kraje Ameryki Północnej, kraje europejskie i Japonia. W ogólnym zestawieniu najgorzej wypadł Afganistan. Jak jest u nas? Polska znalazła się na 32 miejscu., ale pod względem zadbania o zdrowie starszych osób zajęła jednak dopiero 52 miejsce. Jak piszą autorzy zestawienia, najlepiej wypadły państwa, które aktywnie inwestują w poprawę życia starszych osób, m.in. usprawniają systemy emerytalne, pracują nad przyjaznym środowiskiem - fizycznym i społecznym i dają seniorom powszechną możliwość korzystania z opieki zdrowotnej.
W Polsce mamy wielu chętnych do pracy w roli opiekunów, choć najczęściej wybierają oni pracę za granicą. Dlaczego tak jest? Otóż w Polsce po prostu dość późno zorientowaliśmy się, że warto korzystać z pomocy profesjonalnych opiekunów – uważa ekspert Bravecare. Poza tym ważna jest nasza mentalność. Kulturowo jesteśmy przyzwyczajeni, że to my sami obejmujemy opieką naszych bliskich, pomimo, że to zadanie często przerasta nasze możliwości.
Opieka nad seniorem, nawet nam najbliższym, to przecież odpowiedzialność i ciężka praca. Seniora z demencją nie możemy zostawić samego w domu podobnie jak półrocznego malucha. Obie osoby wymagają 24-godzinnej opieki, w której z całą pewnością przyda się wsparcie dodatkowych osób – choćby po to, by przespać spokojnie noc, czy pójść do pracy.

Bravecare od wielu lat działa na rynku opieki i ma misję przenoszenia na polski rynek najlepszych praktyk w zakresie zadbania o seniorów. Problemy starzejących się społeczeństw są przecież wszędzie podobne i dotyczą zarówno samych seniorów, jak i ich bliskich, którzy muszą zapewnić im bezpieczeństwo. Bazując na danych GUS, 29% osób jest obecnie powyżej 65. roku życia. W 2040 roku będzie to prawie 35%, a w 2050 roku szacuje się, że 40% społeczeństwa – a to pociągnie za sobą różne konsekwencje. Rozwiązania na nie trzeba znaleźć już dziś.


Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy 
w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom. Więcej informacji: www.bravecare.pl

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 31 stycznia 2023 17:31