Przygotowania do świąt – można zacząć już w listopadzie
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 25 listopada 2022 16:39

Przygotowania do świąt – można zacząć już w listopadzie

Dla większości z nas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się kilka dni przed wigilią. Ten krótki czas staje się bardzo męczący i trudno wyrobić się ze wszystkim. A przecież wiele prac związanych ze świętami można wykonać z dużym wyprzedzeniem. Podpowiadamy, jakie prace można wykonać już teraz.


Świąteczne porządki

W polskich domach panuje przekonanie, że przed samymi świętami trzeba posprzątać idealnie cały dom. To prawda i nie ma co się z nią kłócić. Święta to szczególny czas i chciałoby się, przygotować na nie nie tylko potrawy i prezenty, ale również mieszkanie. Tyle tylko, że gruntowne porządki nie muszą być wykonywane w ostatnim tygodniu adwentu. Równie dobrze mogą zacząć się już w listopadzie i postępować powoli do przodu. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby umyć okna w listopadzie, a gruntowne sprzątanie łazienki czy kuchni przeprowadzić w pierwszych dniach grudnia. W ostatnich dniach przed świętami wystarczy tylko przetrzeć kurze, aby wszystko lśniło czystością.

Gotowanie na zapas

Przygotowania do wigilijnej wieczerzy i kolejnych świątecznych dni to spore wyzwanie. Gotowanie na kilka, a niekiedy kilkanaście osób odbywa się zazwyczaj w dniu wigilii albo dzień wcześniej. A przecież wcale nie musi tak być. Wiele potraw można ugotować z wyprzedzeniem i włożyć do zamrażarki. Doskonałym tego przykładem jest bigos. Można ugotować większą ilość nawet kilka miesięcy wcześniej. Gotową potrawę należy zamknąć w pojemniku i zamrozić. W przeddzień świąt wystarczy potrawę rozmrozić i podgrzać. W ten sposób można zaoszczędzić wiele godzin pracy i sporo nerwów. Podobnie jest z pierogami, uszkami czy kapustą z grzybami.

Pierniki

Zarówno duży piernik jak i małe pierniczki wymagają sporo pracy i czasu. Aby słodkości były idealne muszą swoje odstać. Dlatego zamiast piec je tuż przed świętami, lepiej zrobić to około tygodnia wcześniej. Dobrze przechowywane zyskają niepowtarzalny smak. Potem trzeba się zastanowić jak dekorować pierniki, aby pięknie wyglądały i w świąteczne dni cieszyły wspaniałym smakiem.

Zakupy

Większość Polaków przyzwyczaiła się do robienia dużych zakupów tuż przed świętami. Powszechnie uważa się, że można wtedy kupić wszystko świeże. W dużej mierze to racja, ale niektóre zakupy lepiej robić z wyprzedzeniem. Dotyczy to przede wszystkim prezentów i artykułów spożywczych typowo świątecznych, które można długo przechowywać. Wielu sprzedawców tuż przed świętami podnosi ceny produktów, które będą potrzebne do przygotowania tradycyjnych potraw. A przecież puszkę maku do makowca, większą ilość mąki czy mięso można kupić wiele tygodni wcześniej. W czasie, kiedy ceny nie szaleją a czasami można trafić na promocje czy wyprzedaże.
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nie muszą ograniczać się do kilku dni przed wigilią. Można rozpocząć je już w listopadzie i dzięki temu ograniczyć stres i zmęczenie przed świętami. Porządki w domu, gotowanie niektórych potraw czy pieczenie pierników można śmiało rozpocząć nawet kilka tygodnie wcześniej. Warto to zrobić, chociażby dlatego, by zmniejszyć sobie ilość pracy tuż przed świętami.

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 28 listopada 2022 18:32