Usłyszeć Chopina - czyli jak osoby starsze z niedosłuchem mogą kontemplować muzykę
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 03 października 2021 19:55

Usłyszeć Chopina - czyli jak osoby starsze z niedosłuchem mogą kontemplować muzykę

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (ang. International Day of Older Persons) został ustanowiony 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest okazją do przybliżenia społeczeństwu problematyki starości, dążenie do poprawy sytuacji osób starszych i propagowania ich postulatów: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Zaburzenia słuchu – choroba cywilizacyjna

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia poważny niedosłuch dotyka blisko pół miliarda osób na świecie, a różnorodne zaburzenia słuchu, mające wpływ na codzienną komunikację, ma ponad miliard osób. Słuch człowieka pogarsza się wraz z wiekiem, co oznacza, że wraz ze starzejącym się społeczeństwem populacja osób cierpiących na niedosłuch stale się zwiększa. Wg szacunkowych danych blisko 3/4 siedemdziesięciolatków ma częściową głuchotę, a w populacji osób powyżej 80. roku życia jest to aż 80 procent.


– W zasadzie można powiedzieć, że od początku XXI wieku problemy ze słuchem stały się chorobą cywilizacyjną, która nie tylko determinuje jakość życia seniorów, ale generuje również wysokie koszty społeczne i ekonomiczne – mówi profesor Katarzyna Wieczorkowska-Tobis, Kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. – Ubytki słuchu prowadzą do wielu dolegliwości i ogólnego pogorszenia funkcjonowania. W przypadku osób starszych mogą być przyczyną nieprawidłowości funkcji poznawczych, zaburzeń pamięci, ale przede wszystkim utrudniają a czasami wręcz uniemożliwią codzienną komunikację międzyludzką. Problemy ze słuchem prowadzą do wyobcowania, izolacji, rezygnacji z życia towarzyskiego a u seniorów cierpiących na niedosłuch, aż dwukrotnie zwiększa się ryzyko depresji.

Sonova w służbie osobom z niedosłuchem podczas Konkursu Chopinowskiego

Jednym z celów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych jest zapewnienie osobom dojrzałym równego udziału w rozwoju kulturalnym. W takie działania idealnie wpisuje się inicjatywa firmy Sonova Polska, która już po raz kolejny angażuje się w organizację Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Najbliższa, XVIII edycja Konkursu odbędzie się w dniach 2-23 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie a Sonova Polska będzie jednym z partnerów tego najważniejszego wydarzenia kulturalnego w 2021 roku w Polsce.


- Wśród wielu działań promocyjnych, w które angażuje się nasza firma, wsparcie kultury zawsze miało szczególne znaczenie – mówi Leszek Wierzowiecki – Prezes Sonova Polska, światowego lidera w dziedzinie specjalistycznych urządzeń dla niedosłyszących. – Dla osób niedosłyszących możliwość obcowania z kulturą, zwłaszcza tak wysoką jak Konkurs Chopinowski, jest jedną z niewielu okazji na kontakt z muzyką i dźwiękiem. A dzięki nam ten kontakt może być pełniejszy.
W salach Filharmonii Narodowej, gdzie odbędzie się Konkurs, został zamontowany specjalistyczny system umożliwiający doskonały odbiór wszystkim osobom używającym aparatów słuchowych, wśród których dominują osoby starsze. W holu Filharmonii użytkownicy aparatów słuchowych będą mieli możliwość wypożyczenia systemu Roger, by móc w pełni doświadczać cudownych dźwięków muzyki, a dodatkowo wszyscy chętni będą mieli okazję sprawdzić swój słuch, korzystając z testera słuchu.


- Dzięki naszej technologii wspomagającej słyszenie, osoby z aparatami słuchowymi będą otrzymywać dźwięk bezprzewodowo na dalszą odległość, powodując tym samym, że warunki akustyczne pomieszczenia oraz hałasy zakłócające nie będą miały znaczenia. W efekcie osoby korzystające z aparatów będą mogły w pełni doświadczać wrażeń słuchowych i kontemplować muzykę najsławniejszego polskiego kompozytora – dodaje Leszek Wierzowiecki.

/źródło - /