Praca w pozytywnej przestrzeni – co zrobić, żeby pracownikom działało się lepiej?
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 27 sierpnia 2021 17:34

Praca w pozytywnej przestrzeni – co zrobić, żeby pracownikom działało się lepiej?

Odpowiednia przestrzeń do pracy ma wielki wpływ na samopoczucie osób obecnych w biurze – biurze, do którego najczęściej musimy wrócić po okresie pracy zdalnej. Dobrze zaprojektowane miejsce sprzyja wydajności działań, co przekłada się na premie i nagrody, a w efekcie na większe zadowolenie z pracy pracowników i właścicieli firm. Pozytywna przestrzeń zawodowa to także miejsce bezpieczne i zdrowe dla przebywających w niej ludzi.

Istotne jest zapewnienie wygodnego funkcjonowania użytkowników oraz minimalizacja wysiłku fizycznego i psychicznego, związanego z eksploatację samej przestrzeni – opowiada Aziralili Agnieszka Dirks, ekspertka Pozytywnych Przestrzeni Pro i Sztuki Pozytywnej – olbrzymią rolę od

grywa jakość powietrza w pomieszczeniu w którym pracujemy. Ważną zasadą jest też „nie szkodzić”trzeba wyeliminować szkodliwe czynniki z najbliższego otoczenia. Według Aziralili, dopiero wtedy można zająć się kwestiami estetycznymi, choć te są wcale nie mniej istotne – bardzo korzystny efekt dają na przykład właściwie dobrane rośliny, wzory i tkaniny oraz sztuka, która współpracując z podświadomością odbiorcy wpływa na jego odczucia i działania. Odpowiednio dobrana i wkomponowana w przestrzeń może ona na przykład sprzyjać kreatywności i efektywności pracy.

Trucizny ukryte w przestrzeni do pracy?

Od kilku lat rozwija się trend, by zwracać uwagę na to, co jemy, jakich używamy kosmetyków, dlaczego warto uprawiać sport – coraz częściej podchodzimy do naszego zdrowia holistycznie. Nie zwracamy jednak uwagi na to, czy miejsce naszej pracy, w którym spędzamy wiele godzin – jemy, rozmawiamy, spotykamy się – jest dla nas zdrowe. Nie wiemy, z jakich materiałów został zbudowany budynek, w którym przebywamy, czym został wykończony. Niewłaściwe połączenie materiałów budowlanych, systemu kanalizacji, wentylacji i ogrzewania może być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia – przestrzega specjalistka od Pozytywnych Przestrzeni Pro – wiele farb, używanych we wnętrzach wciąż jeszcze zawiera szkodliwe substancje. Meble także potrafią nas truć lotnymi związkami, które uwalniają się szczególnie mocno, gdy wyposażenie biura „pachnie nowością”. Formaldehyd choć przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej uznany został za rakotwórczy i toksyczny nie został jednocześnie zabroniony w przemyśle. W konsekwencji czego produkowane jest z jego użyciem wiele materiałów wykończenia wnętrz, mebli, z nawet środki dezynfekcyjne. Według badań w Polsce aż 60% gospodarstw domowych zanieczyszczonych jest tą chorobotwórczą substancją. Toksyczne mogą być kleje, pianki, produkty drewnopodobne, oleje, służące do impregnacji, lub środki zmniejszające łatwopalność materiałów, takie jak rakotwórczy TDCPP, którego niebezpieczne stężenia wykrywano w wielu meblach, podczas badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Pomimo norm Unii Europejskiej mających, zapewnić nam bezpieczeństwo zdrowego użytkowania, brak zakazu stosowania najbardziej trujących substancji powoduje, że trzeba samemu wczytywać się w skład produktów.
Problem może stanowić klimatyzacja w biurze, która powinna być regularnie czyszczona i serwisowana, bo stanowi idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, szkodliwych dla wszystkich, a szczególnie dla alergików i astmatyków. Suche, klimatyzowane powietrze może wysuszać drogi oddechowe i spojówkę oka, zmuszając nas do stosowania kropel nawilżających. Nawiewy nie powinny być również skierowane bezpośrednio na pracowników, by nie doprowadzić do ich przewiania, wyziębienia lub przegrzania. Temperatura w klimatyzowanych pomieszczeniach powinna być umiarkowana. Nagłe i duże zmiany temperatur jak np. przy wejściu i wyjściu są niekorzystne dla organizmu.

Zorganizowanie pozytywnej przestrzeni, a motywacja i koncentracja pracowników

Pozytywne myślenie wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego oraz sprzyja uzyskaniu pożądanych rezultatów działania – zapewnia Aziralili – samouzdrawianie jest tak samo ważne jak klasyczna medycyna i to jest fakt, z którym się już nie dyskutuje. Pozytywnie zorganizowana przestrzeń z pewnością wspiera pozytywne wzorce myślowe, a co za tym idzie – dobre samopoczucie które daje energię i siłę do działania. Również w pracy, wszystko co nas otacza jest rodzajem sztuki, bo zostało kiedyś przez kogoś zaprojektowane. Właściwie dobrana sztuka, choćby w postaci obrazów, może pełnić kluczową rolę w kreowaniu pozytywnej przestrzeni.
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak może na nas wpływać to, na co patrzymy również określone miejsce. Odbył się kiedyś taki eksperyment, w którym naukowcy przeprowadzili testy, dzieląc uczestników na dwie grupy – opowiada Agnieszka Dirks – pierwszej grupie pokazywano przez 15 minut zdjęcia z wypadków, katastrof i innych strasznych wydarzeń, drugiej pokazywano przez kwadrans zdjęcia najpiękniejszych miejsc świata. Następnie wszyscy dostali do rozwiązania taki sam, prosty test. Jego wyniki w drugiej grupie były zdecydowanie lepsze niż w pierwszej. To oczywiście jaskrawy przykład, ale pokazujący jak obrazy mogą wpływać na aktywność naszego mózgu. Przy projektowaniu przestrzeni powinniśmy więc wybierać tylko pozytywną sztukę. Z kolorami jest podobnie – ich kompozycja i proporcja będzie nas, albo skłaniać do działania i dawać nam energię, albo rozpraszać lub przygnębiać.
Pracownik zwraca uwagę na to, czy miejsce jego pracy jest przyjemne, ciepłe, suche, wystarczająco doświetlone i wygodne. Jeśli weźmiemy pod uwagę powody, dla których pracownicy decydują się zrezygnować z pracy, to często mogą to być elementy związane z przestrzenią i tym jak się w niej czują , a co z tym związane jak im się tam pracuje.
Przy kreowaniu wszystkich przestrzeni, również tych sprzyjających efektywnej pracy Aziralili stosuje wszystkie 12 Wyznaczników metody Positive Spaces Pro c. Inspiracją do stworzenia tej metody są osiągnięcia Szkoły Bauhaus, której przedstawiciele jako pierwsi zwrócili uwagę na rolę emocji i psychiki człowieka w projektowaniu. Im także możemy zawdzięczać współpracę wielu dziedzin nauki w architekturze – tworzyli oni w oparciu m. in. o wiedzę biologiczną i socjologiczną. Bardzo istotne są też w mojej koncepcji osiągnięcia psychoanalizy Carla Junga. Każdy obraz, na który patrzymy, również przestrzeń zapisuje się w podświadomości człowieka, z której później czerpie on nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nie da się zaprojektować dobrego miejsca do pracy bez interdyscyplinarnego podejścia do tematu – potrzebujemy szerokiej wiedzy z wielu dziedzin, która zapewnia metoda Positive Spaces Pro c.

/źródło - /


Poprawiony: piątek, 27 sierpnia 2021 18:05