Dlaczego warto skorzystać z pobytu czasowego w Domu opieki?
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 12 czerwca 2021 13:49

Krótkoterminowy pobyt, długotrwałe korzyści – dlaczego warto skorzystać z pobytu czasowego w Domu opieki?

„Muszę podreperować swoje zdrowie i chwilę odpocząć”, „Od 10 lat nie byliśmy na wakacjach i wnuczka domaga się wyjazdu z dziadkami”, „Tata wraca ze szpitala, a nasze mieszkanie nie jest na to przygotowane, trzeba przerobić łazienkę i doposażyć pokój” – to najczęstsze powody, dla których rodzina, nie mogąc chwilowo opiekować się bliskim, decyduje się na pobyt czasowy, trwający od 2 do kilku tygodni.

Profesjonalna opieka w zastępstwie opiekuna domowego

Niezależnie od długości pobytu, w Domach Grupy ORPEA zapewniamy:
• całodobową opiekę profesjonalnego zespołu pielęgniarsko-opiekuńczego
• konsultacje lekarskie
• ciekawe formy terapii zajęciowej i fizjoterapii
• rehabilitację grupową
• wsparcie psychologa
• całodzienne wyżywienie dostosowane do potrzeb dietetycznych
• komfortowe warunki pobytu w pokoju z łazienką

„Seniorzy, którzy mieszkają w naszych Domach tylko przez chwilę mają zapewnioną dokładnie taką samą opiekę i warunki, jak nasi stali mieszkańcy. Jednak aspekty medyczne i zdrowotne to jedno. Z naszych obserwacji wynika, że równie ważne są aspekty społeczne, takie jak możliwość poznania nowych osób, przebywania z innymi seniorami, uczestniczenia w ciekawych zajęciach grupowych, co jest szczególnie ważne po tak długim okresie społecznego dystansowania. Pamiętam sytuację, gdy w jednym z naszych Domów opieki dwie koleżanki spotkały się po latach właśnie dlatego, że jedna z nich zdecydowała się na chwilę u nas zamieszkać. Jeden z panów po miesiącu pobytu stwierdził, że pierwszy raz uczestniczył w zajęciach kulinarnych i u nas nauczył się robić placki z jabłkami. Mamy też podopieczną, która spędza w naszym Domu każde lato, twierdząc że woli mieć towarzystwo, niż przebywać samotnie w domu, gdy dzieci są na wakacjach. Oczywiście cały czas zachowujemy takie środki ostrożności przy przyjęciu, by ani personel, ani mieszkańcy nie byli narażeni na ryzyko zarażenia” – mówi dr n. med. Iwona Cabaj-Wiater, dyrektor medyczna ORPEA Polska.

Kiedy warto skorzystać z pobytu wyręczającego?

Opieka krótkoterminowa w domu opieki to pomoc dla opiekunów we wszystkich sytuacjach, gdy stworzenie odpowiednich warunków do terapii w domu jest bardzo trudne lub chwilowo niemożliwe. Z tej formy opieki korzystają najczęściej:
• Osoby starsze (również z chorobami demencyjnymi), które pod nieobecność opiekunów potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
• Seniorzy, których opiekunowie nagle utracili sprawność i możliwość opiekowania się bliskim w domu
• Osoby, które potrzebują opieki po zabiegach ortopedycznych, wypadkach czy hospitalizacji
Pobyt wyręczający to również chwila odpoczynku i regeneracji dla samych opiekunów, którzy mogą odpocząć od codziennych obowiązków i trudów związanych z opieką nad niesamodzielnym bliskim w domu. Ten czas można wykorzystać na wyjazd do sanatorium, na długo odkładany urlop czy przeprowadzenie planowanego od lat remontu w mieszkaniu.

Z opieki krótkoterminowej można skorzystać w każdym Domu opieki ORPEA Polska.

Warszawa (północ): www.orpea.pl/rezydencja-dabrowka
Warszawa (południe): www.orpea.pl/rezydencja-antonina
Warszawa (zachód): www.orpea.pl/ostoya
Wrocław: www.orpea.pl/rezydencja-na-dyrekcyjnej
Chorzów: www.orpea.pl/honorata

Lista wszystkich Domów pod szyldem ORPEA Rezydencje jest dostępna pod adresem: www.orpea.pl/opieka/lista.
W celu umówienia przyjęcia wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i ustalić datę.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

/źródło - /