Opiekunowie w skórze seniorów. Niezwykłe lekcje empatii.
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 22 grudnia 2019 10:04

Opiekunowie w skórze seniorów. Niezwykłe lekcje empatii.

Warsztaty dla opiekunów w ramach kampanii „Zrozumieć starość”

Trwa kampania „Zrozumieć starość”, której celem jest podniesienie wrażliwości społecznej, zrozumienia i szacunku dla osób starszych oraz edukacja na temat starości i wynikających z niej ograniczeń. W ramach kampanii organizowane są warsztaty z kombinezonem geriatrycznym, które pozwalają poczuć się jak senior i lepiej zrozumieć ograniczenia związane z wiekiem. Szkolenia kierowane są przede wszystkim do opiekunów pracujących w Domach Pomocy Społecznej oraz wolontariuszy działających w organizacjach na rzecz wsparcia seniorów.

 

Zawód opiekuna seniorów i osób niesamodzielnych wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Jakość opieki zarówno w kontekście pracy opiekunów, jak i komfortu podopiecznych zależy nie tylko od wiedzy i lat pracy w zawodzie, ale również pielęgnacji w sobie empatii i zrozumienia ograniczeń związanych z wiekiem. Warsztaty z kombinezonem geriatrycznym, który pozwala odczuć na własnej skórze ograniczeń ciała charakterystycznych dla procesu starzenia – osłabionych mięśni, usztywnienia w stawach, problemów z równowagą, słabego wzroku i słuchu – to ogromna dawka empatii potrzebna jak powietrze w codziennej pracy opiekunów.
Opiekunowie osób starszych mają ogromną wiedzę o tym, jak zmienia się ciało człowieka w wieku starszym i jakim zaburzeniom jest poddawane. Jesteśmy profesjonalnie przygotowani do tej pracy, jednak nie możemy zapominać o tym jak ważnym jej elementem jest empatia i cierpliwość. Kombinezon geriatryczny pozwala nam wejść w skórę seniora, zrozumieć dlaczego proste codziennie czynności sprawiają taką trudność, a jednocześnie umożliwia wypracowanie metod, które ułatwią nam opiekę nad podopiecznymi. Dla każdego opiekuna, takie warsztaty to ogromna wartość i zupełnie nowa jakość pracy z osobami w podeszłym wieku. – mówi Iwona Pawluczuk, pielęgniarka, specjalistka w zakresie opieki nad seniorami, ekspert Promedica24.
Opiekunowie, zatrudniani przez profesjonalne agencje obowiązkowo przechodzą serię szkoleń przygotowawczych do tego zawodu. Z kolei pracownicy takich placówek jak Domy Pomocy Społecznej czy wolontariusze często nie mają podobnej szansy.

Opiekunowie, którzy nie zajmują się seniorami profesjonalnie, ale na przykład w domu, czy na zasadzie wolontariatu spotykają się z takimi samymi wyzwaniami podczas pracy z seniorem, jak zawodowi opiekunowie. Jednak – w przeciwieństwie do nich – nie mają możliwości bezpośredniego skonfrontowania swoich wątpliwości i pytań z ekspertami w dziedzinie opieki nad osobami starszymi. Dlatego istotne jest, aby znaleźć odpowiedni sposób dotarcia do takich opiekunów oraz wsparcie ich w całym procesie, na przykład poprzez specjalistyczne warsztaty czy branżowe poradniki. – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24, inicjator kampanii „Zrozumieć starość”.

Warsztaty dla opiekunów

Mając na sobie kombinezon geriatryczny czułam się, jakbym żyła tylko na 30%. Gorzej widziałam, trudno było mi się poruszać, a przez osłabiony słuch właściwie czułam się jak w innym wymiarze – niby wiedziałam, co się wokół mnie dzieje, ale otoczenie wydawało się odległe. Ta chwila w skórze seniora dała mi wiele do myślenia. Wierzę, że teraz będę lepiej rozumieć problemy mojego podopiecznego – oceniła Kasia, jedna z wolontariuszek Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, uczestniczka warsztatów.

To właśnie podstawowy cel warsztatów, które mają pomóc osobom na co dzień pracującym z seniorami – szczególnie tym, którzy nie mają zbyt wielu możliwości, by skorzystać ze szkoleń z zakresu opieki. Warsztaty są bezpłatne i kierowane przede wszystkim do pracowników domów opieki społecznej, pracowników socjalnych i wolontariuszy. Główny bohater warsztatów - kombinezon geriatryczny - składa się z elementów, które mają imitować dolegliwości związane z wiekiem – to między innymi specjalna kamizelka obciążająca kręgosłup, ortezy na kolana i łokcie, które spowalniają ruchy, a także gogle pogarszające widzenie i słuchawki tłumiące dźwięki, które imitują problemy ze słuchem. Cały kombinezon waży nawet do 30 kg.

Już kolejny rok prowadzimy z Fundacją Zaczyn warsztaty w ramach kampanii „Zrozumieć starość” i to wciąż niesamowite doświadczenie dla uczestników. W ciągu kilku minut stajemy się o kilkadziesiąt lat starsi i możemy sprawdzić, jakie trudności seniorzy napotykają podczas codziennych czynności, takich jak liczenie drobnych w sklepie, wypełnienie druczku na poczcie, czy krótka przechadzka albo siadanie na niskim krześle. Z warsztatów wychodzi się z głową pełną refleksji i sercem pełnym empatii dla osób starszych – mówi Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu w Promedica24, współorganizator kampanii „Zrozumieć Starość”.

Zrozumieć starość

W ramach kampanii „Zrozumieć starość” powstał Poradnik dla Rodzin i Opiekunów Seniorów, który zawiera szereg praktycznych porad dotyczących tego, jak postępować z seniorem, którego kondycja psychofizyczna wraz z wiekiem ulega zmianie, a także jaką rolę opiekun może odegrać w podtrzymaniu jak najlepszego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia podopiecznego. Publikacja zawiera wskazówki, jak wykonywać czynności pielęgnacyjne, opiekuńcze czy terapeutyczne właściwe dla schorzeń podeszłego wieku.

Poradnik można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.zrozumiecstarosc.pl , na której cały czas pojawiają się nowe artykuły.


 

O Promedica24

Grupa Promedica24 jest liderem opieki domowej w Europie. Od 14 lat świadczy usługi na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Firma jest profesjonalną alternatywą dla domów opieki, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług opiekuńczych. Promedica24 jest certyfikowaną firmą w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi.

Dzięki zapewnianiu legalnej formy współpracy i organizacji pobytu za granicą ponad 37 tysięcy opiekunek i opiekunów zdecydowało się podjąć współprace z Promedica24. Grupa może pochwalić się współpracą z setkami partnerów na kilku rynkach w Europie. To co wyróżnia firmę to doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i ogromna wrażliwość na potrzeby klientów. Misją Promedica24 jest opieka na najwyższym poziome, dlatego dokładane są wszelkie starania, aby rekrutować i podnosić kwalifikacje kadry opiekuńczej.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.promedica24.com.pl

/źródlo - /

Poprawiony: niedziela, 22 grudnia 2019 10:13