Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas Świąt Bożego Narodzenia? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 16 grudnia 2019 16:26

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas Świąt Bożego Narodzenia? - #PodarujBezpieczeństwo

Wszyscy ulegamy magii Świąt Bożego Narodzenia. Jesteśmy zaaferowani zakupami, szykowaniem potraw oraz ozdób. To są wspaniałe przeżycia, niestety Babcia Polka czuje się w obowiązku zepsuć trochę ten nastrój, przypominając, że Święta Bożego Narodzenia to potencjalnie najbardziej niebezpieczny okres w roku. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas i nasz dom i jak sobie z nimi poradzić?


 

Święta to czas, w którym aktywność przestępców znacznie wzrasta. – Przestępcy wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę. W okresie intensywnych zakupów sięgają w po nasze portfele, obserwują nasze zachowanie na parkingu, śledzą nas w sieci. To owocuje zwiększoną ilością różnego typu kradzieży, w tym kradzieży z włamaniem. Obserwujemy to zjawisko każdego roku – informuje nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Kradzieże

- Aż 75% wszystkich przestępstw uznawanych za najbardziej uciążliwe społecznie dotyczy właśnie kradzieży. Tylko w jednostkach penitencjarnych okręgu warszawskiego obecnie przebywa ponad 2000 osób skazanych za kradzieże i kradzieże z włamaniem. – dodaje por. Zbigniew Śpiewak, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie.
W 2018 roku dokonano 69 058 włamań . Przeciętnie co 8 minut dochodzi w Polsce do włamania, a w okresie wyjazdów świątecznych częstotliwość tych zdarzeń znacząco wzrasta – podkreśla Danuta Baprawska, PR Manager Stowarzyszenia Dom Bezpieczny.

Wypadki z udziałem dzieci

W okresie gdy wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu, często dochodzi do wypadków z udziałem dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Ponad 80% najmłodszych w wieku 1-4 ulega wypadkom w domach. Są to przede wszystkim oparzenia i zatrucia, ale zdarzają się również upadki z dużej wysokości, w tym wypadnięcia z okna. Prawdziwym wyzwaniem jest świąteczne sprzątanie i gotowanie, gdy w domu jest maluch. Również szykowanie choinki, wieszanie świecących ozdób, a zwłaszcza sprawdzanie czy się świecą, czy ustawianie stroików z zapalonymi świeczkami, budzą ciekawość dzieci ale też stwarzają zagrożenia. Nietrudno o oparzenie, zatrucie pokarmowe czy wybuch pożaru – wspomina Danuta Baprawska, prywatnie mama dwóch córek.

Pożary

Jak podaje Państwowa Straż Pożarna każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 140 000 pożarów, z czego co piąty pożar powstaje w domach.  - Tylko w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku w budynkach mieszkalnych wybuchło 28 329 pożarów, w których zginęło 341 osób, a 2431 zostało rannych. Warto pamiętać, że przed nami jeszcze kilka miesięcy okresu grzewczego oraz święta, podczas których dochodzi do dodatkowych zdarzeń, m.in. pożarów choinek, zwarć instalacji elektrycznych czy zaprószeń ognia w skutek nieodpowiedniego użycia fajerwerków. – podkreśla st. bryg. mgr Paweł Frątczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP.
Nie zdajemy sobie sprawy, że choinka może zapłonąć w ciągu kilku sekund, a od niej zapalają się zasłony w oknach, narzuty i inne sprzęty. Nad to z palących się plastikowych choinek wydzielają się trujące gazy.

ZWIĘKSZ SZANSE NA BEZPIECZNE ŚWIĘTA

- Zawsze zmykajmy drzwi i okna, włączajmy alarm, nawet jeśli wychodzimy z domu na chwilę. Na zakupach upewnijmy się, że portfel i telefon mamy w bezpiecznym, ukrytym miejscu. W garażu, czy na parkingu zamknijmy samochód, a wchodząc do domu z zakupami – zamknijmy drzwi na klucz. – Musimy pamiętać, że złodziej (niezależnie kieszonkowiec, czy włamywacz) zawsze wcześniej nas obserwuje. Sprawdza jak się zachowujemy, jakie mamy zwyczaje. Gdy jesteśmy nieostrożni, z pewnością spróbuje to wykorzystać - podkreśla nadkomisarz Sylwester Marczak.
Włamywacz może zrezygnować, gdy natrafi na problem w postaci dobrze zabezpieczonego domu, włączonego systemu alarmowego czy czujnego sąsiada. Zbyt długi czas na sforsowanie drzwi czy okna lub dodatkowy hałas to dla włamywacza duże ryzyko, którego nie będzie chciał podjąć - dodaje por. Zbigniew Śpiewak.

Zdecydowana większość pożarów w domach wynika z nieostrożności mieszkańców.

- Nie pozostawiajmy gotujących się potraw oraz urządzeń grzewczych, zwłaszcza tych z odkrytym paleniskiem bez odpowiedniego nadzoru, nie przechowujmy łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ciepła, i regularnie dokonujmy przeglądów instalacji wentylacyjnych, gazowych i elektrycznych. – apeluje st. bryg. mgr Paweł Frątczak.
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia decydujemy się na żywą choinkę, podlewajmy ją regularnie, ponieważ wysuszone drzewko płonie jak pochodnia. Do tego warto sprawdzić, czy przewody lampek choinkowych nie są zbyt blisko źródeł ciepła, i czy świąteczne oświetlenie zewnętrzne jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. – dodaje Danuta Baprawska.
Aby uchronić się przed pożarem warto wyposażyć dom w czujniki dymu oraz gaśnicę, którą najlepiej ulokować w kuchni. Szczególnie w kuchni należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Warto zastosować osłony na kuchenkę, chroniące przed oparzeniem, zabezpieczenia szafek, w których przechowujemy chemię gospodarczą oraz klamki z kluczykiem, które uniemożliwią dziecku niekontrolowane otwarcie okna.
W pośpiechu i roztargnieniu zdarza się nam zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego chcąc ustrzec się niebezpiecznych przeżyć w okresie przedświątecznym powinniśmy zwolnić i zwrócić uwagę, czy nasze zachowanie jest ostrożne i rozważne. Dobrze zaplanujmy czas i dojazd, aby nasza podróż nie wiązała się z szybką i ryzykowną jazdą

PRZEPIS NA BEZPIECZNE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Odrobina wyobraźni, garść zdrowego rozsądku i niewielka inwestycja w odpowiednie wyposażenia naszych domów mogą nam zapewnić bezpieczeństwo nie tylko na Święta.
Przeciętna polska rodzina wyda w tym roku średnio 1521 zł na organizację Świąt Bożego Narodzenia, w tym 547 zł na prezenty. Życzymy sobie spokojnych i wesołych Świąt, ale każdego roku, niezmiennie jako prezent wybieramy skarpetki, krawaty, czy zestawy kosmetyków. Może czas wybrać prezenty, które rzeczywiście zapewnią nam i naszym bliskim spokój i bezpieczeństwo?
Lista bezpiecznych prezentów – (przykłady od 10 – 100 zł)
- Gaśnica
- Czujnik dymu i tlenku węgla
- Klamka z kluczykiem
- Zabezpieczenie szafek
- Alarm do domu
- Dodatkowe zabezpieczenia drzwi i okien (zamek, blokada zawiasów, kłódka)
- Zestaw odblasków noszonych na ubraniach, torbach, plecakach itp

- Twój pomysł na #PodarujBezpieczeństwo

***
Stowarzyszenie Dom Bezpieczny prowadzi program społeczny, którego misją jest poprawa bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań. Program opiera się na 3 najważniejszych filarach: edukacji na temat bezpieczeństwa, promocji bezpiecznych zachowań oraz certyfikacji produktów i technik zabezpieczeń, chroniących dom i domowników przed włamaniem i pożarem.
Członkami Stowarzyszenia są liderzy branżowi, instytucje publiczne, stowarzyszenia i instytuty, dzięki czemu posiadamy reprezentatywne grono opiniotwórczych i wiarygodnych ekspertów ds. bezpieczeństwa. Wspólnie opracowujemy ekspertyzy, informacje i porady, które są dostępne w Bazie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Dzielimy się naszą wiedzą, inicjując wspólnie z naszymi Koalicjantami liczne akcje informacyjne i edukacyjne.
Zapraszamy do korzystania z materiałów dostępnych na stronie www.dombezpieczny.com.  Do Państwa dyspozycji pozostają eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego.

/źródło - -  fot. Stefan Zubczewsski i www.dombezpieczny.com /

Poprawiony: poniedziałek, 16 grudnia 2019 17:05