Dla kogo hipoteka odwrócona? Badanie opinii FH DOM
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 07 listopada 2019 15:32

Dla kogo hipoteka odwrócona? Badanie opinii FH DOM

Aż 80 proc. seniorów chce zostawić mieszkanie bliskim
Z ostatniego badania opinii przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM wynika, że większość seniorów chce zostawić mieszkanie bliskim. Aż 64 proc. emerytów przyznało, że zostawi nieruchomość dzieciom (64 proc.), wnukom (9 proc.), małżonkowi (2 proc.), rodzeństwu (1 proc.) lub dalszej rodzinie (4 proc.). Badanie potwierdza, że wielu seniorów wciąż postrzega rentę dożywotnią jako rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób samotnych, borykających się z problemami finansowymi.

Fundusz Hipoteczny DOM zapytał o opinię ponad 600 emerytów zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. osób. Aż 71 proc. seniorów przyznało, że zamieszkiwana nieruchomość jest ich własnością. Co trzeci emeryt mieszka samotnie (34 proc.), pozostali żyją w gospodarstwie dwuosobowym (50 proc.) lub trzyosobowym (7 proc.). Aż 91 proc. seniorów przyznało, że słyszało o rencie dożywotniej lub hipotece odwróconej. Blisko 40 proc. jest jednak zdania, że jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają spadkobierców.
- Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców. Pozostałe 20 procent jeszcze nie wie kto będzie w przyszłości dziedziczył ich lokum lub nie ma zdania w tej kwestii. To spory odsetek. Jeśli przyjmiemy, że w Polsce żyje obecnie ok. 9,5 mln osób w wieku 60+ to blisko 2 miliony z nich stanowi grupę potencjalnie zainteresowaną skorzystaniem z renty dożywotniej – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Dla kogo jeszcze renta dożywotnia?

Większość seniorów uważa, że renta dożywotnia to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają spadkobierców (39 proc.). Co piąty ankietowany (19 proc.) twierdzi, że renta dożywotnia jest dobrą ofertą dla osób długożyjących, które mogłyby korzystać ze świadczeń wypłacanych przez fundusz hipoteczny w długiej perspektywie czasu. – Wiedza na temat renty dożywotniej sukcesywnie rośnie. Coraz więcej seniorów zaczyna racjonalnej podchodzić do oferty funduszy hipotecznych. Zastanawiające jest również to, że w naszym badaniu żaden z seniorów nie wskazał zamiany mieszkania na mniejsze jako sposobu na poprawę swojej sytuacji finansowej. Scenariusz zamiany mieszkania jest często promowany, jednak ja uważam, i nasze badania oraz wyliczenia to potwierdzają, że to nie jest racjonalne rozwiązanie z punktu widzenia seniora mieszkającego w mieszkaniu, a może być jedynie słuszne w przypadku przeprowadzki z domu do budynku wielorodzinnego.– mówi Robert Majkowski.
Wielu emerytów oceniło, że renta dożywotnia może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy borykają się z dużymi problemami finansowymi i ledwo wiążą przysłowiowy „koniec z końcem”. Tak odpowiedziało 16 proc. respondentów. – To jeden ze smutnych wniosków, z którymi spotykamy się w codziennej pracy. Wśród pobudek, które wpływają na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy są problemy finansowe, a nawet długi. Pozytywna strona jest taka, że pomagamy seniorom wydostać się z tych tarapatów finansowych. Z poprzedniego badania opinii, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku wynikało, że dzięki rencie dożywotniej ponad połowa naszych klientów spłaciła długi lub inne zobowiązania – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

/źródło - /