Przyszłość planety jest w naszych rękach – samodzielne działania pomogą odetchnąć środowisku
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 02 września 2019 14:38

Przyszłość planety jest w naszych rękach – samodzielne działania pomogą odetchnąć środowisku

Walka ze zmianami klimatycznymi to istotna sprawa jedynie dla 17 proc. Polaków i 22 proc. Europejczyków – wynika z raportu Komisji Europejskiej Standard Barometr 2019 . Z kolei, jak pokazuje badanie European Social Survey , mimo że zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej dostrzega, że zmiany klimatyczne są fatalne w skutkach, to niewielu z nich czuje odpowiedzialność za ich ograniczenie. Tymczasem samodzielne działania są w stanie zdziałać więcej, niż nam się wydaje.


 

Ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost poziomu mórz i oceanów, czy coraz częściej występujące pożary i susze, to tylko niektóre ze skutków zmian klimatu, które obserwujemy. Jak pokazuje najnowszy raport specjalny Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w niedalekiej przyszłości niebezpiecznie wzrośnie ryzyko erozji gleb na gruntach uprawnych. Niemal pewne jest, że stanie się to przyczyną globalnego kryzysu żywnościowego. Państwowe dyrektywy nakazujące wprowadzenie określonych działań to tylko pierwszy krok ku lepszej przyszłości naszej planety. Każdy z nas może osobiście przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez codzienne aktywności.

Zrównoważony transport, czyli rower zamiast samochodu

Rower to ostatnio coraz modniejszy środek transportu, który pomoże nie tylko nabrać formy jego użytkownikom, ale i odetchnąć środowisku. Jak pokazuje Badanie Gumtree Polska , pozytywny wpływ roweru na ekosystem dostrzega co drugi badany. Przesiadając się z samochodu na dwa kółka możemy znacznie wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Wystarczą 2 kilometry przejechane na rowerze codziennie, aby w ciągu miesiąca zmniejszyć nasz ślad węglowy o ponad 2kg!

Koniec z plastikiem i jednorazówkami

Dla 53 proc. Polaków ograniczenie korzystania z produktów jednorazowych to pierwszy krok ku bardziej ekologicznemu sposobowi na życie – wynika z badania Gumtree Polska. Wyroby porcelanowe, ceramiczne, a nawet silikonowe, to świetna alternatywa dla popularnych „jednorazówek”, pozwalająca na eliminację plastikowych kubków i talerzy z kuchennej przestrzeni. Jeśli sytuacja nie pozwala nam na skorzystanie z tych zdrowszych dla środowiska naczyń, warto upewnić się, że te jednorazowe są wykonane z papieru lub biodegradowalnych materiałów, które będzie można poddać segregacji. To samo dotyczy torebek foliowych, które łatwo zastąpimy dużo trwalszymi, pojemniejszymi i stylowymi torbami wielokrotnego użytku.

Second-hand, second life

Recykling rzeczy to świetny sposób na to, by przyczynić się do ochrony środowiska i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jak pokazuje badanie Gumtree Polska, aż 72 proc. z nas kupuje przedmioty „z drugiej ręki”, a blisko 41 proc. robi to z chęci dbania o przyrodę. Wyprzedaż garażowa czy internetowa aukcja to tylko niektóre z miejsc, gdzie znajdziemy naprawdę ciekawe perełki, wprowadzając tym samym w swoje życie coraz popularniejszą ostatnio filozofię zero waste.

Drugie życie owoców i warzyw, a nawet domowy kompostownik

W sprawozdaniu IPCC zwrócono uwagę, że blisko jedna trzecia wyprodukowanej na świecie żywności jest marnowana. Z kolei, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, rocznie Polacy wyrzucają 247 kg żywności na osobę. Tymczasem drugie życie można nadać chociażby resztkom owoców i warzyw, wykorzystując je do przygotowania zupy krem czy chipsów z obierek. W internecie można znaleźć dziesiątki, jeżeli nie setki, ciekawych przepisów i pomysłów na wykorzystanie odpadów kuchennych. Organiczne odpady, takie jak obierki, fusy czy skorupki jajek, to także świetny sposób na pozyskanie cennego nawozu wzbogacającego glebę. Zamiast je wyrzucać, zróbmy z nich pożytek i kompostujmy. Najprostszy domowy kompostownik w wersji DIY możemy przygotować z... wiadra.

Dokształcaj się i kształć innych

Ci, którzy już wprowadzili w swoje życie odpowiednie zmiany, mogą zachęcić do tego innych. Pamiętajmy, że dobry przykład to podstawa, a sposobów na pokazanie, że proekologiczne aktywności wcale nie są trudne do wykonania, jest naprawdę wiele. Dane pokazują, że wiedzę na temat stosowanych praktyk ekologicznych Polacy najczęściej czerpią z internetu (52 proc.), od swoich znajomych (45 proc.) i rodziny (42 proc.). Warto dzielić się swoimi pro-ekologicznymi doświadczeniami i zachęcać swoje otoczenie nawet do najmniejszych zmian. Nasza planeta będzie nam za to wdzięczna.


O Gumtree:
Serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree powstał w marcu 2000 roku, w Londynie. Początkowo jego głównym celem było ułatwienie lokalnej społeczności wymiany dóbr i informacji o podstawowych potrzebach mieszkańców. Z czasem stał się jednym z największych serwisów internetowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, oferując internautom dostęp do setek tysięcy bezpłatnych ogłoszeń uporządkowanych tematycznie i geograficznie. Dziś Gumtree działa w 70 miastach na całym świecie i stale się rozwija. W Polsce serwis obecny jest od 2004 roku.

 

/źródlo - /

Poprawiony: poniedziałek, 02 września 2019 14:48