Co zyska emeryt rozliczając PIT samodzielnie? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 04 listopada 2014 13:19

Co zyska emeryt rozliczając PIT samodzielnie?

Emeryci i renciści, jeżeli oprócz emerytury albo renty nie uzyskiwali innych dochodów, nie mają obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji PIT w związku z rozliczeniem rocznym. Może to zrobić za nich ZUS (lub KRUS). Z kilku względów warto jednak złożyć deklarację PIT samodzielnie. Warto też zainteresować się tym tematem już teraz.

Dlaczego warto rozliczyć PIT samodzielnie?

Jeżeli emeryt albo rencista pozwoli na to, aby ZUS złożył w jego imieniu deklarację PIT do urzędu skarbowego, nie skorzysta z żadnych ulg, nie przekaże 1% podatku na organizację pożytku publicznego ani nie będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. ZUS nie sprawdza, czy emerytowi należą się jakieś ulgi podatkowe albo odliczenia od dochodu ani czy będzie dla niego korzystne rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Nie spyta również, czy emeryt chce przekazać 1% swojego podatku na fundację. ZUS jedynie podliczy kwoty jakie zostały przekazane w ramach emerytury albo renty, pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne, obliczy wysokość podatku, wypełni formularz PIT-40A i wyśle go do urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć PIT samodzielnie?

W przypadku chęci rozliczenia się samodzielnie, po otrzymaniu od ZUSu (lub KRUSu) deklaracji PIT-40A emeryt powinien na jej podstawie samodzielnie wypełnić deklarację PIT-37 i przekazać ją do urzędu skarbowego do 30 kwietnia.

Jak krok po kroku wypełnić PIT-37?

Ulgi podatkowe i odliczenia od dochodu

Przepisy ustawy o podatku dochodowym przewidują kilka możliwości na obniżenie dochodu, na podstawie którego jest obliczany podatek oraz na obniżenie samego podatku.

Należy do tego między innymi:

Ulga rehabilitacyjna – przeznaczona jest dla osób pobierających rentę oraz dla osób z orzeczonym I, II albo III stopniem niepełnosprawności. W ramach tej ulgi można odliczyć między innymi wydatki na lekarstwa. Potrzebne są jednak do tego faktury za zakup tych leków (same paragony nie wystarczą) oraz zaświadczenie od lekarza, że faktycznie te leki są potrzebne (karta pacjenta albo recepta). Jeśli więc przysługuje emerytowi albo renciście ulga rehabilitacyjna warto aby już teraz zbierał faktury i recepty i pamiętał, aby ich nie wyrzucać. W ramach tej ulgi możliwe jest także odliczenie dojazdów i pobytów w ośrodkach uzdrowiskowych i na turnusach rehabilitacyjnych. Oczywiście tutaj również konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

Ulga na internet – dzięki niej można odliczyć od dochodu wydatki poniesione na korzystanie z internetu, maksymalnie 760 zł.

Odliczenie darowizn – od dochodu można odliczyć również darowizny, między innymi darowizny na Kościół oraz na organizacje pożytku publicznego.

1% podatku na OPP

Przekazanie 1% podatku na organizację pożytku publicznego nic nie kosztuje. Podatek i tak trzeba zapłacić, przyjemnie jest jednak mieć poczucie, że przynajmniej na część tego podatku mamy wpływ i wiemy, że zostanie przekazany na wartościowe cele.

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest korzystne dla małżeństw, w których dochody uzyskuje tylko jedna osoba lub jeśli występuje duża różnica między dochodami jednej i drugiej osoby.

Dowiedz się więcej o rozliczeniach PIT w 2014 roku.