Co zrobić z „górką” w ogrodzie? Ogród tarasowy.
Wpisany przez s.z.   
sobota, 13 kwietnia 2024 17:49

Co zrobić z „górką” w ogrodzie? Ogród tarasowy.

Pagórkowaty teren w otoczeniu domu najlepiej zniwelować. Co jednak zrobić, gdy jest to nieopłacalne lub niemożliwe, bo nierówności są zbyt duże? Czy można wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu do stworzenia nietuzinkowej aranżacji? Okazuje się, że tak!

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowa ogrodu tarasowego. Ludzkość stosowała je już od zarania dziejów. Pierwsze zielone tarasy powstały w epoce brązu w Jemenie. Służyły one jako poletka do uprawy roślin, ale z czasem w ten sposób zaczęto aranżować również otoczenie willi położonych w pagórkowatym lub górzystym terenie. W starożytnym Rzymie tarasowe ogrody otaczały wille cesarskie na wyspie Capri, a także Willę Papirusów w Herkulanum. Podobne rozwiązania pojawiały się również w późniejszych wiekach w otoczeniu renesansowej Villi d'Este w Tivoli czy przy pałacu Burbonów w Casercie. Ciekawym przykładem wielopoziomowego i magicznego ogrodu-parku jest również Quinta da Regaleira w portugalskiej Sintrze. Tarasowy ogród spotkamy nawet przy zamku Książ koło Wałbrzycha. Warto więc pomyśleć o jego stworzeniu, gdy nasz dom jest położony w pagórkowatym terenie. Zasada budowy jest podobna do tej stosowanej w prestiżowych, historycznych aranżacjach jak te wymienione powyżej – poszczególne „tarasy” łączy się za pomocą schodów, natomiast skarpy zabezpiecza elementami uniemożliwiającymi osuwanie się ziemi. Idealnie nadają się do tych zadań betonowe stopnie schodowe, murki czy palisady.

Trwałe i eleganckie schody

W większości współczesnych aranżacji ceni się minimalizm, a także wygodę. Idealnie w ten trend wpasowują się gotowe stopnie betonowe, z których zbudujemy schody w tarasowo położonym ogrodzie. Są one proste i szybkie do wykonania, a ponadto trwałe. Przy 2-3 stopniach nie trzeba nawet wykonywać fundamentu, a jedynie odpowiednio wyprofilować podłoże. O ich atrakcyjności decyduje również uniwersalny design. Jeśli zależy nam na szerokich i łagodnie opadających schodach, to warto zbudować je ze stopni takich jak Magna. Są one dość niskie, bo ich wysokość wynosi zaledwie 8 cm, ale jednocześnie duże (75x100 cm), dlatego zaleca się je montować na łagodnie opadającym terenie. Wykonamy z nich lewitujące schody, które wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu. Stopnie Magna można zestawiać w aranżacji z wielkoformatowymi płytami i palisadą o tej samej nazwie. Z płyt zbudujemy nawierzchnię tarasu, ścieżki czy alejki, a z pomocą palisady wykonamy kwietnik lub zabezpieczymy skarpę. Alternatywę dla stopni Magna w sytuacji, gdy mamy nieco mniej miejsca na zniwelowanie różnić pomiędzy „tarasami” w ogrodzie, stanowią stopnie Grando (fot.główne). Są one bardziej strome, aczkolwiek nadal bardzo wygodne, gdyż wysokość stopnia wynosi 15 cm. Poza tym są węższe, bo ich szerokość to 37 i 40 cm. Grando są dostępne w dwóch fakturach – gładkiej i łamanej. Obie wersje występują w czterech kolorach – nerino, grafitowym, latte i hawaii. Grando to uniwersalne schody, które sprawdzą się w wielu kompozycjach. Do nowoczesnych aranżacji idealnie będą pasowały stopnie w odcieniach szarości o gładkiej lub łamanej fakturze. W stylu klasycznym sprawdzą się gładkie beże, natomiast w rustykalnym i śródziemnomorskim – kolor hawaii w obydwóch fakturach.

Palisady i murki „ogarną” teren

Bardzo ważnymi elementami przy budowie ogrodu tarasowego są palisady i murki. Posłużą nam one do zabezpieczenia skarp i zapobiegną osypywaniu czy wymywaniu z nich ziemi. Poza tym wyznaczą granicę pomiędzy zielenią posadzoną na tarasach, a ścieżkami i alejkami oraz zapobiegną jej „rozchodzeniu się” poza wyznaczone strefy. Dostępna jest cała gama produktów, a to których użyjemy, zależy od stylu aranżacji. Do nowoczesnych kompozycji będzie pasowała palisada Hestra o drobnoutwardzanej lub gładkiej fakturze. Jest ona dostępna w odcieniach szarości – stalowym i grafitowym oraz w kolorze brązowym, a także w czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm. Ich zróżnicowanie pozwoli na dobranie poszczególnych elementów do różnic w wysokości skarpy, a także ograniczy konieczność ich docinania. Palisady Hestra w odcieniach szarości i o gładkiej fakturze z powodzeniem użyjemy w aranżacjach w stylu skandynawskim czy japońskim, a elementów w kolorze brązowym – w kompozycjach rustykalnych lub śródziemnomorskich. Warto również zwrócić uwagę na murek Albero, który jest idealny do projektów, w których liczy się naturalny, kamienny wygląd. Murek Albero to nowoczesna wariacja na temat świetnie znanych ze średniowiecza murków budowanych z kamieni polnych, które oddzielały posiadłości właścicieli ziemskich. Wznosi się go z pojedynczych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm i grubości 18 cm. Co ciekawe, poszczególne elementy nie wyglądają identycznie - różnią się między sobą przecinającymi je „rysami”. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych pod względem wyglądu rodzajów elementów w kolorze brenta i nerino. Sprawia, to że każdy murek zbudowany z Albero jest unikatowy. Albero doskonale zabezpieczy skarpę w ogrodzie tarasowym. Do wysokości 1 metra może być on układany metodą na sucho, a w przypadku wyższych konstrukcji wymagane jest łączenie elementów zaprawą. Z murka Albero możemy też wykonać donice, ławki, a także romantyczne oczka wodne czy kaskadową fontannę. Takie elementy małej architektury będą bardzo efektownie prezentować się w tarasowym ogrodzie i z całą pewnością dodadzą mu wyjątkowego klimatu i uroku.

Kiedy już wybierzemy stopnie schodowe, nawierzchnię i obudowy skarp dla ogrodu tarasowego, pozostanie już tylko dobór odpowiednich roślin, które są niezwykle istotnym elementem każdej aranżacji. Wybieramy je zgodnie z naszym gustem, oczywiście przy uwzględnieniu takich czynników, jak położenie naszego ogrodu, jego ekspozycja na słońce czy zacienienie. Właśnie w taki sposób można stworzyć nietuzinkową aranżację w pagórkowatym terenie.


Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Więcej na:
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

/źródło - /

 

Poprawiony: sobota, 13 kwietnia 2024 18:05