Konsultacje, rozmowy i budowanie relacji, czyli jak mentoring pomaga w rozwoju PDF
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 27 października 2023 09:19

Konsultacje, rozmowy i budowanie relacji, czyli jak mentoring pomaga w rozwoju

Na różnych etapach naszego życia, czy to zawodowego, czy osobistego, potrzebujemy wsparcia. Czasami potrzebujemy go, by wrócić do pracy po dłuższej przerwie, czasami, by zdecydować się na przebranżowienie lub wejście na drogę do awansu. Istnieją różne możliwości, by zapewnić sobie pomoc - jedną z nich jest mentoring. Jego mocy doświadczyły m.in. uczestniczki programu Fearless Together #empower your career in finance. W jaki sposób współpraca z mentorem może wpłynąć na rozwój kariery?


Wielu z nas myśli o rozwoju związanym z karierą. Niestety, często trudno jest nam samym uczynić pierwszy krok, zwłaszcza, jeśli jesteśmy osobami początkującymi w branży, mieliśmy długą przerwę albo zmieniliśmy środowisko. Właśnie w takich sytuacjach spotkanie z mentorem może być ogromnym wsparciem. Mentor to osoba, która posiada aktualną wiedzę i wie, jak dzielić się nią ze swoim podopiecznym. Rad oraz wskazówek udziela mu najczęściej podczas cyklicznych spotkań, monitoruje również postępy w rozwoju, a także podpowiada, co zmienić, by osiągnąć sukces.
O wartościach, jakie niesie ze sobą mentoring, mogły się przekonać uczestniczki programu Fearless Together #empower your career in finance. Inicjatorem i fundatorem projektu była firma State Street Global Advisors Polska, a wykonawcami Fundacja Mamo Pracuj oraz CFA Society Poland jako partner merytoryczny. Program ten był skierowany do kobiet z Polski i Ukrainy, których celem jest rozwój i rozpoczęcie lub kontynuacja kariery w finansach. Część z pań to mamy powracające z urlopu macierzyńskiego, część osoby chcące dopiero poznać świat finansów. 12 spośród 24 uczestniczek to uchodźczynie z ogarniętej wojną Ukrainy, które w naszym kraju na nowo budują swoje życie.
Mentoring był dla nich nie tylko okazją do zdobycia potrzebnej wiedzy czy praktycznych wskazówek, ale także impulsem do zrobienia ważnego kroku w swoim rozwoju.

Inspiracja do działania

By mentor mógł efektywnie pomóc swemu podopiecznemu, powinien go dobrze poznać. To ważne, by dowiedział się nie tylko, jakie jest jego wykształcenie, stanowisko czy nadzieje na przyszłość, ale także prezentowane wartości i sytuacja rodzinna. Z jakimi problemami zmaga się mentee, jakie ma bariery i co najbardziej chciałby zmienić. Dlatego w mentoringu tak istotna jest szczerość i otwartość.

- Podczas organizacji programu Fearless Together #empower your career in finance zajmowałam się m.in. łączeniem mentorów z uczestniczkami. Z doświadczenia wiem, że to bardzo ważne, by skontaktować ze sobą osoby, których charaktery będą się dopełniały – mówi Patrycja Kocój, Assistance Vice President State Street Global Advisors. – Sama również byłam mentorką w tym projekcie i już dziś – na podstawie feedbacku od mentorów i beneficjentek – mogę powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Uczestniczki mają teraz większą wiedzę, pewność siebie i czują się uskrzydlone.
Mentor, który dobrze poznał swego podopiecznego może znaleźć dla niego lepsze rozwiązania, przyjrzeć się jego CV pod odpowiednim kątem czy wskazać najlepsze opcje rozwoju.

Profesjonalna motywacja do działania

Zadaniem mentora jest nie tylko podsuwanie rozwiązań i wskazywanie, co należy zrobić. Bardzo ważne jest również motywowanie podopiecznego do działania.


- W moim życiu pojawiali się liderzy – np. pracodawcy. Oczywiście, byli oni pomocni, ale żaden z nich nie motywował mnie do pracy nad sobą i swoją karierą w taki sposób, w jaki robiła to moja mentorka – mówi Magdalena Komszczyńska – uczestniczka programu Fearless Together #empower your career in finance, która po 5 latach opieki nad dziećmi, chce wrócić na rynek pracy. – Zmotywowała mnie ona m.in. do zbudowania sieci kontaktów na LinkedInie oraz do zaprezentowania się jako ekspertka na tej platformie. Oczywiście, prócz tego, razem udoskonalałyśmy moje CV. Otrzymałam również wiele cennych rad dotyczących mojej kariery w finansach – dodaje.

Mentoring jako podstawa relacji

Niezaprzeczalną zaletą mentoringu jest kontakt z osobą, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, jednocześnie dbając o nasz rozwój zawodowy i osobisty. Warto jednak pamiętać, że mentor może również zostać naszym znajomym, a relację z nim możemy kontynuować także po zakończeniu procesu mentoringu.

- Wiele uczestniczek naszego programu nawiązała przyjacielskie relacje ze swoimi mentorami. Teraz, gdy projekt się zakończył, nadal się spotykają, rozmawiają i jestem pewna, że w przyszłości także będą się wspierać – podkreśla Patrycja Kocój.
Mentoring nie jest jednak procesem jednostronnym. Wielu opiekunów wskazuje, że od swoich mentee nauczyli się wytrwałości i walki z przeciwnościami losu.

- Mentorzy, którzy działali w programie Fearless Together to specjaliści od finansów z długoletnim doświadczeniem. Podczas rozmów podkreślali, że dla nich udział w tym programie był bardzo wartościowy i oni również skorzystali z naszego projektu – mówi Aleksandra Sieklucka, Dyrektor Zarządzająca State Street Global Advisors w Polsce. – Z beneficjentkami połączyło ich przede wszystkim poczucie, że działają dla wspólnego dobra.
Monika Grabek, Dyrektor Wykonawcza CFA Society Poland dodaje:

- Projekt Fearless Together okazał się niezwykłą przygodą i to zarówno dla samych uczestniczek, jak i dla naszej organizacji. Edukacja i podnoszenie standardów zawodowych stanowią jeden z filarów naszego funkcjonowania, dlatego tak dużo wysiłku wkładamy w projekty, takie jak właśnie Fearless Together. Jesteśmy przekonani, że udział uczestniczek w kursie finansowym, zorganizowanym przez CFA Society Poland poszerzył ich wiedzę na temat rynków finansowych, wpłynął pozytywnie na ich samoocenę, a także jeszcze bardziej pobudził apetyt na dalsze podnoszenie kwalifikacji.
Jak znaleźć odpowiedniego mentora? Nie jest to łatwy proces, niekiedy trzeba sprawdzić kilku specjalistów, by trafić na tego, który będzie nas właściwie wspierał w rozwoju. Dużą pomocą są programy mentoringowe – warto więc zorientować się, czy w naszej branży się takie prowadzi i z nich skorzystać.

/źródło - /